Vairāk nekā divreiz pieaugusi dzīvesvietas deklarēšana Rīgā, NĪ eksperti prognozē īres cenu pieaugumu

Salīdzinot ar aizvadītā gada Iedzīvotāju reģistra (IeR) datiem par šādu pašu periodu, laika posmā no šā gada 25. septembra līdz 15. oktobrim, par 128 procentiem pieaugusi iepriekš citur Latvijā deklarētu personu dzīvesvietas deklarēšana Rīgā. Tā kā viens no dzīvesvietas deklarēšanas pamatojumiem ir īres līgums, bet izīrētājam ir pienākums maksāt valstij nodokli 10% apmērā no īres maksas, uzņēmuma „Rent in Riga” nekustamā īpašuma (NĪ) eksperti prognozē īres cenu kāpumu galvaspilsētā aptuveni 10% apmērā.

Kā informē Pilsonības un migrācijas pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Undīne Priekule, pieaudzis arī kopējais (ieskaitot jaundzimušos) Rīgā deklarēto personu skaits, salīdzinot laika posmus no 25. septembra līdz 15. oktobrim 2012. un 2013 gados. Šis pieaugums ir 43,71%. Salīdzinot IeR datus laika posmos: 2013. gada 25. augusts–15. septembris un 25. septembris–15. oktobris, otrajā periodā  vērojams 24,4 % liels deklarēšanās pieaugums Rīgā (ieskaitot jaundzimušos), savukārt iepriekš Rīgā nedeklarēto personu deklarēšanās skaits galvaspilsētā otrajā laika periodā audzis par 78,7 procentiem.

„Jau tagad, īpaši līdz ar studiju gada iesākumu, īres dzīvokļu Rīgā ļoti trūkst. Sakarā ar Rīgas Domes lēmumu no 2014. gada divreiz paaugstināt sabiedriskā transporta izmaksas Rīgā nedeklarētajiem cilvēkiem, loģisks ir arī straujais deklarēšanās skaita pieaugums Rīgā. Ņemot vērā, ka viens no pamatojumiem pieprasīt dzīvesvietas deklarēšanu Rīgā ir īres līgums, bet izīrētājam ir jāmaksā 10% nodoklis no īres maksas, ir pamats jau tuvākajā laikā prognozēt īres cenu pieaugumu Rīgā vismaz par 10%,” stāsta SIA „Rent in Riga” valdes loceklis Jānis Lipša. Viņš piebilst, ka ikvienu caur viņa uzņēmumu īrnieku atradušu NĪ īpašnieku – privātpersonu, „Rent in Riga” informē, ka ir jāmaksā 10% ienākumu nodoklis par izīrēto īpašumu, bet viņa rīcībā nav ziņu par to cik liela daļa izīrētāju šo obligāto nodokli maksā. Pēc „Rent in Riga” novērojumiem, NĪ īpašnieki gadījumos, kad īrnieks vēlas deklarēties īrējamajā īpašumā, pievērš lielāku uzmanību visu formalitāšu kārtošanai un nodokļu maksāšanai par izīrēto īpašumu.

VID Sabiedrisko attiecību daļa atgādina, ka 2011.gada 15.decembra grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 2012.gada 1.janvārī, paredz, ka ienākums no īpašuma, piemēram, īpašuma iznomāšanas, ja netiek veikta aktīva saimnieciskā darbība un netiek atzīti saimnieciskās darbības izdevumi, izņemot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi par attiecīgo nekustamo īpašumu, tiek pielīdzināts ienākumam no kapitāla un aplikts ar nodokli pēc 10% likmes. Līdz ar to personai, kura kā savu saimnieciskās darbības veidu ir izvēlējusies izīrēt mājokli, nav obligāti jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam. Šajā gadījumā fiziskās personas pienākums saskaņā ar likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir piecu darbdienu laikā no līguma noslēgšanas dienas, kā arī no līguma darbības izbeigšanās dienas informēt par to Valsts ieņēmumu dienestu un nākamajā gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam iesniegt VID iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju, iemaksājot valsts budžetā ienākuma nodokli 10% apmērā no gūtajiem ienākumiem. Saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju uz 2013.gada 24.oktobri ir reģistrētas 14 996 fiziskās personas - saimnieciskās darbības veicēji, kuriem kā pamatdarbības veids ir uzrādīts - sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana (NACE 2.red. kods - 6820), no tām 6275 fiziskās personas ir izmantojušas tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta divpadsmitajai daļai.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Indriksons pats atpirks "Skonto" stadionu

28.10.2013

Noticis lielākais nomas darījums noliktavu platību segmentā

29.10.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu