"Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība" aicinās prezidentu neizsludināt likuma grozījumus, kas paredz termiņuzturēšanās atļauju kvotas

Biedrība "Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība" vērsīsies pie Valsts prezidenta ar aicinājumu neizsludināt grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz ieviest termiņuzturēšanās atļauju kvotu sistēmu, biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs.

"Šodienas Saeimas lēmums ir ekonomiskās tuvredzības triumfs. Tas ir murgs, ka ekonomikai būtisks lēmums tiek steidzamības kārtā pieņemts pilnīgi nesagatavots. Domāju, ka būs nopietna diskusija, bet tie bija bērna šļupsti, nevis diskusija," uzsvēra Birkavs.

Viņš norādīja, ka grozījumi Imigrācijas likumā ir apzināta investīciju klimata pasliktināšana valstī. "Tās ir pilnīgas muļķības, ka šis lēmums skars tikai nekustamā īpašuma nozari un būvniekus. Investori, kas gatavojās investēt citās nozarēs, pēc šāda lēmuma arī paliek piesardzīgi, jo investīciju klimatam galvenais nosacījums ir ilgtermiņa stabilitāte, bet šāds Saeimas lēmums to sagrauj," skaidroja Birkavs.

Biedrības vadītājs sacīja, ka katrs kādā objektā nodarbinātais būvnieks piesaista vēl vismaz piecus citus cilvēkus - tie ir būvmateriālu ražotāji, būvmateriālu tirgotāji, arhitekti, dizaineri, mēbeļu ražotāji un tirgotāji.

"Protams, ka šie grozījumi tiešā veidā skar būvniekus, nekustamā īpašuma uzņēmumus, projektu attīstītājus, taču tie netiešā veidā skar arī citas nozares," sacīja Birkavs.

Viņš uzsvēra, ka jau patlaban ir iesaldēti projekti, kuru vērtība ir mērāma ne tik daudz naudā, kā zaudētās darba vietās un emigrējošos bezdarbniekos.

"Jaunie grozījumi nozīmē draudus ne tikai uzņēmumiem, bet arī tajos nodarbinātājiem cilvēkiem. Daudzi negrib saprast, ka valsts un tās iedzīvotāju labklājība rodas no uzņēmēju - gan pašmāju, gan ārzemju - darbības, investīcijām tautsaimniecībā, tostarp nekustamajos īpašumos, un pārdomātas valsts ekonomiskās politikas. Valsts bagātība vai nabadzība ir atkarīga no valdības, uzņēmēju un visu valsts iedzīvotāju līdzsvarotas sapratnes un sadarbības kopējo, nevis tikai savējo vai savas grupas, interešu vārdā," piebilda Birkavs.

Kā ziņots, Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Imigrācijas likuma grozījumus, apstiprinot koalīcijas panākto kompromisu termiņuzturēšanās atļauju jautājumā. Likumā noteikts, ka ārzemniekam ir tiesības pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju uz ne vairāk kā pieciem gadiem, ja viņš valsts budžetā ir veicis iemaksu 50 000 eiro (35 140 lati). Saeimas Juridiskais birojs iepriekš bija norādījis, ka šī norma nozīmē "ierobežotu un terminētu Latvijas valsts garantēta labuma nopirkšanu bez jebkādas saistības ar valsti un bez mērķa citādi saistīties ar valsti, kā tikai izmantot tās pakalpojumus vai ceļošanas iespējas".

Nākamgad apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām varēs veikt ne vairāk par 700 darījumu par nekustamā īpašuma iegādi ar vērtību virs 150 000 eiro (105 000 latu) un vēl 100 darījumus gadā virs 0,5 miljoniem eiro (351 000 latu). Ja darījumu skaits virs 0,5 miljoniem eiro pārsniegs 100, tad to varēs papildināt uz tās kvotas rēķina, kas paredzēta darījumiem no 150 000 eiro.

Savukārt 2015. un 2016.gadā šādu darījumu skaits samazinātos attiecīgi līdz 525 un 350, kā arī katru gadu vēl uzturēšanās atļaujas varētu piešķirt par 100 darījumiem virs 0,5 miljoniem eiro.

Tāpat noteikts, ka valdība pēc Tieslietu, Iekšlietu un Ekonomikas ministrijas izvērtējuma šo kvotu var arī samazināt. Savukārt 2017.gadā šo programmu varētu atcelt vai arī noteikt kvotu, kas nepārsniedz 2016.gada līmeni. Noteikts, ka likums stāsies spēkā no 2014.gada 1.janvāra.

Saeimas kuluāros runā, ka Valsts prezidents šos likuma grozījumus varētu nodot parlamentam otrreizējai caurlūkošanai. Prezidents nav slēpis, ka ierobežojumus termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanai uzskata par tuvredzīgiem un Latvijas ekonomikai neizdevīgiem. Ja likuma grozījumi tiktu pieņemti 31.oktobrī, tos otrreizējai caurlūkošanai varētu nodot jau pēc nākamā gada valsts budžeta pieņemšanas, kas paredzēta 6.novembrī.

Atsevišķi koalīcijas politiķi aģentūrai LETA gan apgalvoja, ka panāktā vienošanās par uzturēšanās atļaujām netiktu būtiski pārskatīta arī gadījumā, ja parlaments šo likumu izskatītu otro reizi.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Dammes Liepas gatavas! Ekspluatācijā nodotas Jaunā Projekta Dammes Liepas pirmās kārtas 2 mājas.

31.10.2013

Rīgas reģions – joprojām nepārspēts nekustamo īpašumu darījumu skaits

01.11.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus