Liepājā nojauc vienu no izcilākajiem industriālās apbūves objektiem Baltijā

Liepājā sākta bijušās Eļļas ekstrakcijas rūpnīcas (LEER) kompleksa ēku nojaukšana. Savulaik greznais sarkano ķieģeļu ēku komplekss atzīts par vienu no izcilākajiem industriālās apbūves paraugiem Baltijas jūras reģionā.

Liepājas pilsētas būvvalde izsniegusi akciju sabiedrībai Liepājas osta LM atļauju nojaukt hidrācijas iecirkni un noliktavu. Abas būves ietilpst sarkano ķieģeļu ēku kompleksā, ko savulaik projektējis arhitekts Makss Pauls Berči. 19.gadsimta beigās Dānijas pavalstnieks Alfrēds Kīlers tagadējā rūpnīcas teritorijā uzbūvēja eļļas spiestuvi, bet pēc astoņiem gadiem, kad koka celtnes nopostīja uguns, Liepājā pēc M.P.Berči projekta tika uzcelti grezni sarkano ķieģeļu korpusi. Pavisam Liepājā ir 59 M.P.Berči projektētas ēkas, izveidots arī tūrisma maršruts Pa Berči pēdām.

Pirms vairākiem gadiem LEER ēkas apsekojis arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas industriālā mantojuma speciālists Andris Biedriņš, kurš iekļāvis bijušās Kīlera eļļas fabrikas kantora ēku, ražošanas ēku un ūdenstorni to īpašumu sarakstā, kam lūdza noteikt industriālā mantojuma vai arhitektūras pieminekļa statusu. Taču priekšlikums nav ticis atbalstīts.

«2005.gadā Zviedrijā, Malmē, notika seminārs, kurā šā ēku kompleksa attēlus demonstrēja kā vienu no estētiskās industriālās apbūves paraugiem,» db.lv pastāstīja bijušais VKPI inspektors, vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš. Pēc viņa teiktā, būves atzītas par izcilām. Berči industriālo ēku projektus Liepājā augstu novērtējis arī mākslas vēsturnieks, restaurators Imants Lancmanis.

Tagad lēmums par vairāku ēku nojaukšanu pieņemts saistībā ar noliktavu saimniecības paplašināšanu.

Db.lv rakstīja, ka 2003. gada 29. septembrī ārkārtas akcionāru sapulce nolēma sākt Liepājas Eļļas ekstrakcijas rūpnīcas (LEER) likvidāciju. Tās kustamo un nekustamo mantu pārņēma a/s Liepājas metalurgs. Tādējādi tika dzēsts likvidējamā uzņēmuma parāds a/s Liepājas metalurgs. Mantas kopējā bilances vērtība bija 1,3 miljoni latu, savukārt parāda apjoms ir 2,04 miljoni latu. Parāds veidojies laikā no 1999. līdz 2004. gadam, kad LEER un a/s Liepājas metalurgs bija kopīgs īpašnieks – Gesil Ltd. un Liepājas metalurgs aizdeva līdzekļus LEER ražošanas nodrošināšanai un zemes privatizācijai. LEER ražošanas ēkas un noliktavas izmanto a/s Liepājas metalurgs saistītais uzņēmums a/s Liepājas osta LM, teritorijā izbūvēts arī kaļķu terminālis un darbojas SIA Ferro Terminal, kurš no Ukrainas, Krievijas un citām austrumu virziena valstīm ved uz rietumiem dzelzsrūdu metalurģijas rūpnīcu vajadzībām.

Ektornet sāk piedāvāt iespēju iegādāties mājokli īrējot

12.02.2013

„Metrum” rosina platību maksājumu aprēķiniem lietoto karšu atjaunošanu uzticēt privātajiem uzņēmumiem

13.02.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks