Cer uz lielāku atsaucību banku rīkotajās izsolēs

„Cenas, par kādām bankas izsolēs pārdod atsavinātos īpašumus, lielākoties nenosedz kredīta summu un galarezultātā agrākajam īpašniekam, hipotekārā aizdevuma ņēmējam, tik un tā neizdosies tik ātri atbrīvoties no kredītmaksājumiem,” secina kompānijas „Realia” nekustamo īpašumu speciālists Arvīds Saidāns. Pēc viņa rīcībā esošajiem datiem, Latvijā aptuveni 30% no visiem hipotekārā kredīta ņēmējiem, ir problēmas ar aizdevuma atmaksu un pastāv risks iegādāto īpašumu zaudēt par labu aizdevējam.

Otra problēma, kas satrauc uz kredīta iegādāto dzīvokļu un māju īpašniekus, ir īpašuma vērtības samazināšanās pēckrīzes laikā. Tas liedz īpašumu pārdot par vērtību, kāda tam bija aizdevuma izsniegšanas laikā. A.Saidāns norāda, ka aktīvākais īpašumu pirkšanas laiks bija pirms krīzes, tā dēvētajā „īpašumu buma” laikā. Speciālists min piemēru, ka Rīgā, Maskavas priekšpilsētā 3-istabu dzīvoklis tolaik maksāja ap 100 000 USD, aizdevums tika izsniegts 80 – 85% vērtībā no kopējās īpašuma summas. „Šajā gadījumā tie bija ap 68 000 USD. Šodien šāds dzīvoklis maksā ap 25 000 EUR un šī summa nenosedz pat visu kredīta aizdevumu. Arī potenciālos pircējus dzīvoklis par šādu summu neinteresēs,” skaidro A.Saidāns. Pārdodot izsolē, šāda īpašuma cena var samazināties līdz pat 7000 – 8000 LVL. Tai pat laikā īpašuma tehniskais stāvoklis var būt briesmīgs, jo pieredze liecina, ka līdzšinējie īpašnieki, pametot savus atņemtos mājokļus, dusmās pret banku un notiekošo, ne tikai paņem līdzi visu, ko vien var paņemt, izraujot pat iebūvētās mēbeles, santehniku, iekārtas, durvis u.c., bet pat pamatīgi izdemolējot telpas, un reizēm izsitot logus. „Jaunajam īpašniekam būs atkal jāinvestē lieli līdzekļi, lai dzīvokli savestu kārtībā,” piebilst A.Saidāns.

Viņaprāt, Latvijas bankās valda pārāk strikti nosacījumi attiecībā uz hipotekārā kredīta nemaksātājiem. Ja vien tas nav ļaunprātīgs parādnieks, būtu jārod citi risinājumi, kas ļautu kārtot parāda saistības, neatņemot īpašumu. Salīdzinot ārzemju pieredzi, A.Saidāns norāda, ka, daudzās pasaules valstīs aizdevēji atrod visdažādākās iespējas, kā sadarboties un palīdzēt grūtībās nonākušajam parādniekam. Mājokļa atņemšana notiek tikai galējos izņēmuma gadījumos.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Atvērto durvju dienas šajā nedēļas nogalē!

01.11.2013

Euromoney nominējis SEB par labāko nekustamā īpašuma banku Lietuvā un Latvijā

05.11.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus