Kaktu mākleru ienesīgās krāpšanas metodes

Nekustamo īpašumu īres tirgus ir vienkāršākais negodprātīgu mākleru peļņas avots. Dzīvojamās platības meklējošie cilvēki, neapzinādamies risku un meklējot lētāku starpniecības pakalpojumu, vēršas pie tādām kompānijām un kaktu mākleriem, kuru mērķis ir izkrāpt naudu, nevis piemeklēt prasībām atbilstošu mājokli, uzskata ARCO REAL ESTATE īres nodaļas vadītājs DZINTARS BĒRZIŅŠ.

Nekustamo īpašumu tirgū pastāv daudz dažādu krāpšanas metožu, ko ikdienā turpina veiksmīgi izmantot ātru peļņu kārojošie starpnieki. Viens no visbiežāk izmantotajiem veidiem ir tādu viena kabineta vai cilvēka uzņēmumu piedāvājums, kuru raksturo priekšapmaksas jēdziens. Proti, vēršoties pie šāda pakalpojuma sniedzēja, klientam, kas vēlas atrast dzīvokli, vispirms jāsamaksā noteikta naudas summa, kuras apmaksas brīdī starp kompāniju un klientu ticamības radīšanai tiek parakstīts sadarbības līgums. Pēc tam, kad starpnieks saņem kāroto naudu, klientam tiek iedots īrei “pieejamo” dzīvokļu saraksts.

Negodprātīgā rīcība un krāpšana šādos šķietami tiesiskos darījumos izpaužas tādējādi, ka izsniegtajā dzīvokļu sarakstā atrodamie mājokļi vai nu nemaz netiek piedāvāti īrei, vai tā kontaktpersona nav sazvanāma. Atkārtoti vēršoties starpniecības firmā, klientam tiek teikts, ka dzīvokļi jau ir izīrēti un tiek izsniegts jauns saraksts ar citiem praktiski nepieejamiem īpašumiem.

Sekojot interneta attīstībai un izmantojot tā sniegtās priekšrocības, krāpnieki izdomājuši jaunu shēmu, kā uzrunāt jaunu dzīvesvietu tīkotājus: sludinājumu portālā tiek ievietots izdevīgs īres dzīvokļa piedāvājums ar neaktīvu tālruņa numuru un rosinājumu sazināties elektroniskā veidā, izmantojot e-pastu. Izrādot interesi par objektu, viltus īpašnieks atbildes vēstulē sniedz paskaidrojumu, ka ir nerezidents, turklāt šobrīd atrodas ārpus valsts robežām. Tāpat vēstulē tiek piedāvāts risinājums, tas ir, klientam ar kurjerdienesta starpniecību tiks piegādāta dzīvokļa atslēga pēc drošības naudas pārskaitīšanas uz Skrill (Money Bookers) kontu. Motivēšanas nolūkos tiek piebilsts, ka gadījumā, ja dzīvojamās telpas klientu neapmierinās, iemaksāto drošības naudu varēs saņemt atpakaļ.

Ar minēto shēmošanu krāpšanas gadījumi un negodprātīga rīcība neaprobežojas, jo ļoti izplatīti kļuvuši gadījumi, kad mazāk pazīstami nekustamo īpašumu uzņēmumi un kaktu mākleri nodarbojas ar plaģiātu un autortiesību pārkāpumiem, neatļauti publicējot svešas fotogrāfijas. Šādi starpnieki izmanto neparastu pieeju klientu piesaistīšanai: nokopējot atpazīstamas kompānijas fotogrāfijas un nogriežot piederības simbolu - logotipu -, tās tiek nopublicētas sludinājumu portālos, turklāt ar īpaši pievilcīgu un pazeminātu cenu, kas vilina potenciālos klientus. Kad no īrēt gribētāja tiek saņemts zvans, viņam tiek paskaidrots, ka īpašums jau ir izīrēts un ka piedāvājumā atrodami citi – līdzvērtīgi. Novērots arī tas, ka telefonsarunas laikā klientam tiek solīts atzvanīt. Zvanu starplaikā negodprātīgās kompānijas mākleris mēģina vienoties ar īpašumu pārstāvošo starpniecības uzņēmumu par sadarbību, tādējādi saņemot atlīdzību ar viltu.

Ar īpašu nekaunību izceļas tādi pašdarbības veicēji, kas, kopējot atpazīstamas kompānijas fotoattēlus, uz tiem saglabā logotipu vajadzīgā tēla un prestiža radīšanai. Šāda bilžu publicēšana interesentos rada neskaidrību par to, kādēļ viena uzņēmuma sludinājumos, par ko liecina identiskās fotogrāfijas un firmas emblēma, tik krasi atšķiras darījuma summas, pēc kā visbiežāk tiek pieņemts lēmums sazināties ar lētākā piedāvājuma autoru.

Aizvien biežāk izskan neapmierinātu klientu atsauksmes par to izīrētāju rīcību, kuriem nav tiesību parakstīt īres līgumu; šādas maldināšanas dēļ cieš īrnieks, kam jāatbrīvo dzīvojamās telpas. DZ. BĒRZIŅŠ uzsver, ka atslēgas no dzīvokļa vēl neapliecina īpašumtiesības, tādēļ pirms darījuma noslēgšanas jāpārliecinās par līgumslēdzēja paraksta tiesībām.

Pilnvērtīgu un visaptverošu informāciju par objekta īpašnieku un nekustamā īpašuma apgrūtinājumiem par simbolisku maksu var iegūt zemesgrāmatas mājas lapā - www.zemesgramata.lv. Savukārt tādā gadījumā, ja izīrētājs ir pilnvarota persona, DZ. BĒRZIŅS mudina pārliecināties par pilnvaras oriģināla esamību un tās saturu pie notāra. Tāpat eksperts norāda, ka, noformējot īres līgumu augstas klases kompānijā, visi īpašuma tiesības apliecinošie dokumenti un pilnvaras tiek rūpīgi pārbaudītas.

ARCO REAL ESTATE ir viens no lielākajiem nekustamo īpašumu uzņēmumiem Latvijā , dibināts Igaunijā, 1992.  gadā. Uzņēmums ir kotēts Tallinas fondu biržā kopš 2007. gada jūnija. ARCO REAL ESTATE Latvijā   uzsācis darbību pirms 16 gadiem un šobrīd sniedz pakalpojumus Rīgā, Saulkrastos, Jelgavā, Cēsīs, kā arī Liepājā, Ventspilī un Jūrmalā. Uzņēmumā tiek nodarbināti aptuveni 70 kvalificēti speciālisti.

Papildus informācija:

Dzintars Bērziņš

ARCO REAL ESTATE

īres departamenta vadītājs

Tālr.: +371 6707 9216

dzintars.berzins@arcoreal.lv

www.arcoreal.lv

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Nekustamā īpašuma tirgus situācijā stabilizācija pārvērtusies stabilā stagnācijā

06.11.2013

Saeimas pieņemtās izmaiņas Imigrācijas likumā prezidents vērtē kā ļoti pretrunīgas un pārsteidzošas

07.11.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Valsts kontrole: Latvijā jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām