Eksperts: Cenas banku izsolēs nenosedz hipotekārā aizdevuma summu

Cenas, par kādām bankas izsolēs pārdod atsavinātos īpašumus, lielākoties nenosedz kredīta summu un galarezultātā agrākajam īpašniekam, hipotekārā aizdevuma ņēmējam, tik un tā neizdosies tik ātri atbrīvoties no kredītmaksājumiem, secina kompānijas "Realia" nekustamo īpašumu speciālists Arvīds Saidāns.

Pēc viņa rīcībā esošajiem datiem, Latvijā aptuveni 30% no visiem hipotekārā kredīta ņēmējiem ir problēmas ar aizdevuma atmaksu un pastāv risks iegādāto īpašumu zaudēt par labu aizdevējam.

Otra problēma, kas satrauc kredītā iegādāto dzīvokļu un māju īpašniekus, ir īpašuma vērtības samazināšanās pēckrīzes laikā. Tas liedz īpašumu pārdot par vērtību, kāda tam bija aizdevuma izsniegšanas laikā. Saidāns norāda, ka aktīvākais īpašumu pirkšanas laiks bija pirms krīzes, tā dēvētā īpašumu buma laikā.

Speciālists min piemēru, ka Rīgā, Maskavas priekšpilsētā, trīsistabu dzīvoklis tolaik maksāja ap 100 000 ASV dolāru (52 590 latu), aizdevums tika izsniegts 80–85% vērtībā no kopējās īpašuma summas. "Šajā gadījumā tie bija ap 68 000 ASV dolāru (35 760 latu). Šodien šāds dzīvoklis maksā ap 25 000 eiro (ap 17 500 latiem), un šī summa nenosedz pat visu kredīta aizdevumu. Arī potenciālos pircējus dzīvoklis par šādu summu neinteresēs," skaidro Saidāns.

Pārdodot izsolē, šāda īpašuma cena var samazināties līdz pat 7000-8000 latiem. Tai pat laikā īpašuma tehniskais stāvoklis var būt briesmīgs, jo pieredze liecina, ka līdzšinējie īpašnieki, pametot atņemto mājokli, dusmās pret banku un notiekošo ne tikai paņem līdzi visu, ko vien var paņemt, izraujot pat iebūvētās mēbeles, santehniku, iekārtas, durvis, bet pat pamatīgi izdemolējot telpas un reizēm izsitot logus. "Jaunajam īpašniekam būs atkal jāinvestē lieli līdzekļi, lai dzīvokli savestu kārtībā," piebilst Saidāns.

Viņaprāt, Latvijas bankās valda pārāk strikti nosacījumi attiecībā uz hipotekārā kredīta nemaksātājiem. Ja vien tas nav ļaunprātīgs parādnieks, būtu jārod citi risinājumi, kas ļautu kārtot parāda saistības, neatņemot īpašumu.

Salīdzinot ar ārzemju pieredzi, Saidāns norāda, ka daudzās pasaules valstīs aizdevēji atrod visdažādākās iespējas, kā sadarboties un palīdzēt grūtībās nonākušajam parādniekam. Mājokļa atņemšana notiek tikai galējos izņēmuma gadījumos.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Interese pieaug arī par dzīvokļiem Pierīgā, tādos rajonos kā Mārupe, Olaine un Valdlauči

11.11.2013

Grīziņkalna parka un Ziedoņdārza atjaunošanā plāno ieguldīt 2,2 miljonus latu

12.11.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Dārzciema pērle – elegants dzīvoklis ar septiņām istabām

2

"Magdelēnas kvartālā" pārdots jau katrs ceturtais dzīvoklis

3

Atvērto durvju dienas - noķer "Lielo lomu" Rīgas centra jaunajos projektos

4

Viens no arhitekta Modra Ģelža pēdējiem veikumiem – privātmāja Mežaparkā

5

Maskavas forštate – no rīdzinieku bieda līdz unikālai dzīvesvietai ar milzīgu potenciālu

6

Zirņu sala - gleznainā sala, ko no trīs pusēm apskalo Daugavas ūdeņi

City24 redaktora izvēle

alt

Rudens mājīgums uz tava balkona

alt

Mārupe – iecienītais Pierīgas ciemats, kur harmoniska vide satiek mūsdienu komfortu

alt

No īpašnieka: četri moderni dzīvokļi, kuros baudīt galvaspilsētas šarmu