Somijas eksperts: Rupjās kļūdas konstrukcijā profesionāliem būvniekiem bija jāpamana

Zolitūdes projekta atbildīgajiem būvinženieriem būtu bijis jāpamana rupjās kļūdas, kas pieļautas nesošo konstrukciju dizainā, uzskata Somijas kompānijas Rak Tek Solutions galvenais inženieris Tomass Kaljass.

Kā vēstīts, projekta ģenerāluzņēmēja Re&Re pirmās kārtas - lielveikala celtniecības - atbildīgais būvdarbu vadītājs bija Staņislavs Kumpiņš, bet otrās kārtas - jumta apzaļumošanas un 12 stāvu dzīvojamās ēkas celtniecības - atbildīgais būvdarbu vadītājs bija Jevgeņijs Ņesterovičs.

Somijas eksperts, kas pētījis līdzīgus būvniecības negadījumus, uz jautājumu, vai sabrukušajā Maxima veikala ēkā izmantotās konstrukcijas ir tik inovatīvas, ka inženieriem nav izveidojušās atstrādātas procedūras, kā tās realizēt dzīvē, atbildēja noliedzoši. Viņš norādīja, ka nereti gan laba prakse tiek izmainīta, jo konstrukcijas tiek kopētas bez izpratnes par to, kā tās darbojas.

Ja pieņem, ka katram celtniecības uzņēmumam ir savs būvinženieris, tad arī projekta izpildītājiem būtu bijis jāievēro, ka viņiem uzbūvēt uzdotās konstrukcijas ir projektētas neloģiski, savu viedokli pauda Kaljass. Viņaprāt, problēma gan esot apstāklī, ka ne visām būvkompānijām ir darbinieki ar kvalitatīvu izglītību būvinženierijā, nozarē trūkstot inženieru šī vārda tiešajā nozīmē.

Būvfirma Re&Re jebkādas šaubas par savu atbildīgo darbinieku profesionalitāti noraida, arī radniecīgās saites projektā iesaistīto uzņēmumu starpā darbu kvalitāti neesot ietekmējušas - uzņēmums šajā faktā nesaskata nedz biznesa ētikas pārkāpumus, nedz arī interešu konfliktu.

Pēc kratīšanas un servera izņemšanas Re&Re mājaslapas darbība nav atjaunota, bet iepriekš informācija tajā liecināja, ka Kumpiņš ir atzīts par uzvarētāju nominācijā Gada projektu vadītājs Latvijā 2011, kā arī saņēmis apbalvojumu Gada inženieris 2013. Laika posmā no 2008.gada līdz 2010.gadam Kumpiņš vadījis restaurācijas un rekonstrukcijas darbus Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātrī, Kumpiņam uzticēts arī projektu vadītāja amats Valsts ieņēmumu dienesta jaunā administratīvā kompleksa būvniecībā.

Šobrīd gan līdz Zolitūdes traģēdijas cēloņu un atbildīgo noskaidrošanai trim ēku būvdarbu vadītājiem - Kumpiņam, Ņesterovičam un Andrejam Kuļešovam - Latvijas Būvinženieru savienība (LBS) būvinženieru sertifikātus ir apturējusi.

Arhitektu biroja Kubs līdzīpašniece Dace Putniņa, kas ir Zolitūdes projekta ģenerāluzņēmēja Re&Re līdzīpašnieka Didža Putniņa dzīvesbiedre, konkrētajā projektā nebija aktīvi iesaistīta, uzsvēra Re&Re biznesa attīstības un komunikācijas direktore Mārīte Straume.

«Latvijā dzīvesbiedriem ir atļauts piedalīties kopīgos projektos, realizēt kopīgas biznesa intereses un dzīvot kopā. Situācija, ka kāds ar kādu ir precējies, nav ne neētiska, ne arī paredz jebkādas atkāpes no caurskatāmas un rūpīgas kontroles būvniecības projektos,» uzsvēra Straume.

«Bez tam konkrētajā projektā Dace Putniņa nebija aktīvi iesaistīta,» piebilda Re&Re pārstāve.

Pēc viņas teiktā, Re&Re un arhitektu birojam Kubs bijuši vairāki kopīgi projekti, un privātajiem pasūtītājiem tas ir bijis zināms fakts, turklāt šāda saistība tikusi uzskatīta pat kā pievienotā vērtība kvalitatīvam projekta iznākumam.

Kā liecina Firmas.lv informācija, Putniņai pieder 92,54% Kubs kapitāldaļu, bet 7,46% īpašnieks ir Andris Kalinka. Didzis Putniņš ir viens no četriem SIA Re&Re līdzīpašniekiem.

Jau ziņots, ka 21.novembrī Zolitūdē sagruvusi veikala Maxima ēka, nogalinot 54 cilvēkus un vairākus desmitus smagi savainojot. Pirms nelaimes vairākas reizes nostrādājusi ugunsdzēsības signalizācija, taču cilvēki netika evakuēti. Traģēdija rosinājusi plašas diskusijas par būvniecības kvalitāti Latvijā, par Maxima attieksmi pret darbiniekiem un viņu drošību, kā arī par to, kas atbildīgs, ka šāda nelaime varēja notikt.

Gan lielveikalu, gan tai blakus esošo daudzstāvu dzīvojamo māju attīstīja Homburg grupas uzņēmums Homburg Zolitude.Kompleksa pirmā kārta tika pabeigta 2011.gada nogalē, kad tika atklāts iepirkšanās centrs. Ēkas daļa, kurā atradās sagruvušais Maxima veikals, patlaban pieder ar Maxima Latvija saistītajam SIA Tineo.

Zolitūdes kompleksa otrās kārtas - 12 stāvu dzīvokļu kompleksa - celtniecība tika sākta 2013.gada maijā. Pēc traģēdijas otrās kārtas būvniecība ir apturēta.

Re&Re ir ģenerāluzņēmējs šī projekta būvdarbiem. Projektā iesaistīts arī būvuzraudzības uzņēmums CMConsulting, arhitektu birojs Kubs un būvkonstruktoru birojs HND grupa.

Policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 239.panta 2.daļas - par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, ja rezultātā iestājušās smagas sekas. Patlaban kriminālprocesā norit izmeklēšana.

Uzņemoties politisko atbildību par notikušo, 27.novembrī par atkāpšanos paziņoja premjerministrs Valdis Dombrovskis (V), savukārt Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) īpaši sasauktā preses konferencē nekavējoties paziņoja jau iepriekš sociālajos tīklos pausto, ka atkāpties negrasās, jo par savu atbildību uzskata palīdzības sniegšanu cietušajiem un traģēdijas izmeklēšanas veicināšanu.

Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Sabrukušajai Maximai līdzās esošajā daudzstāvu ēkā varētu ierīkot sociālo māju

13.12.2013

Liek pārtraukt darbību divās Vecrīgas ēkās, tai skaitā suši restorānā, kuras nav nodotas ekspluatācijā

13.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus