Baltijas nekustamā īpašuma tirgū gaidāms pieaugums; arī Skandināvu investoru uzticība pieaug

Nekustamā īpašuma tirgus Latvijā un pārējās Baltijas valstīs pēc pēdējo gadu stagnācijas atgūstas. Tiek prognozēts, ka nākamo 2-3 gadu laikā notiks pakāpenisks tirgus pieaugums, jo ir atgūta skandināvu investoru uzticība, kā arī NVS valstu pilsoņi ir veikuši ievērojamus ieguldījumus. 2013.gadā nekustamā īpašuma darījumu kopējā vērtība varētu pieaugt līdz 300 miljoniem eiro. Tā norāda nekustamo īpašumu konsultants, uzņēmums Newsec, kas prezentējis pārskatu par nekustamā īpašuma tirgu 2012. gadā, kā arī nākotnes prognozes sadarbībā ar zvērinātu advokātu biroju LAWIN.

 „Labie Baltijas valstu makroekonomiskie rādītāji rada uzticību investoriem arī par Baltijas valstu nekustamo īpašumu tirgu. Kaut gan oficiālo investoru skaits ir visai ierobežots, viņu investēto līdzekļu apjoms ir iespaidīgs. Krievijas un Skandināvijas kapitāls tiek investēts ar vietējo partneru starpniecību, kas rada stipru vietējo īpašumu apsaimniekotāju loku,” saka Mindaugas Kulbokas, Newsec pētījumu un analīzes departamenta vadītājs Baltijas valstīs.

Darījumu aktivitāte biroju tirgū būtiski pieauga 2011.gadā, un 2012.gads tika noslēgts ar ievērojami mazāku kopējo iznomāto platību apjomu. Newsec prognozē, ka    brīvo platību apjoms turpinās samazināties līdz jauno projektu nodošanai ekspluatācijā, un tā rezultātā, visticamāk, izveidosies īslaicīgs telpu deficīts, kas izraisīs arī nomas maksas pieaugumu.

“Šobrīd ir labākais laiks vienoties par turpmākajiem līgumu nosacījumiem biroju nomā. Par piemēru var minēt nesen noslēgto līgumu starp DNB un Quadrum Lietuvā,” saka M. Kulbokas.                                                                                                    

Tirdzniecības centru darbības rādītāji 2012.gadā turpināja uzlaboties, labākajiem tirdzniecības centriem veiksmīgi piesaistot jaunus zīmolus un pakāpeniski paceļot nomas maksas, pārējiem – uzlabojot aizpildīšanas un apgrozījumu rādītājus. 

„2013.gadā nomas maksas turpinās pieaugt labākajās vietās un arvien pieaugs nomas maksu starpība starp labākajiem un mazāk veiksmīgiem tirdzniecības centriem,” prognozē Olga Kozina, NEWSEC Latvijas biroja vadītāja.

Dzīvojamo platību sektorā Rīgā darījumu skaits 2012.gadā pieauga par 22%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Vidējā cena dzīvokļiem Rīgas centrā pieauga par 17%, ko īstermiņā daļēji izraisīja augsts pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos. Pēc Newsec prognozēm pēc nopietna iepriekšēja gada pieauguma 2013.gadā pārdoto dzīvokļu skaits pieaugs par 5-10% un cenas jaunajos projektos pieaugs par 5-6%, bet sērijveida dzīvokļu cenas tuvākajos gados var pazemināties par 2-3%.

Filips Kļaviņš, LAWIN Rīgas biroja vadošais partneris norāda, ka vispārējais tiesiskais ietvars Latvijā nekustamo īpašumu darījumiem un investīcijām ir ļoti labvēlīgs. „Ir vispārzināms, ka ne jau juridiskie faktori ir ietekmējuši iepriekšējo gadu kritumu tirgū. Šobrīd, kad atkal varam novērot tirgus augšupeju, kā arī vietējo un ārvalstu investoru uzticības atgūšanu valstij un to aktivitātes celšanos tirgū, ir piemērots laiks uzlabot tiesisko regulējumu, kur tas nepieciešams. Piemēram, pašreizējā situācijā, kad tik daudzi nekustamā īpašuma īpašnieki ir saskārušies ar savām un citu sadarbības partneru maksātnespējas problēmām, piespiedu atsavināšanu un jautājumu risināšanu ar kreditoriem, lai varētu turpināt darbību arī krīzes apstākļos, ir jūtama izteikta nepieciešamība precizēt un stiprināt tiesisko regulējumu maksātnespējas procesu administrēšanas un maksātnespējas administratoru darbības jomā Latvijā. Tas būtu milzīgs solis pretī tam, lai turpmāk radītu vēl labvēlīgākus apstākļus investoru uzticības celšanai. Papildu tam jāuzsver, ka mājokļu tirgū ir vērojama jauna aktivitāte saistībā ar izmaiņām tiesību aktos par uzturēšanās atļauju saņemšanas kārtību Latvijā, veicot investīcijas nekustamajā īpašumā mūsu valstī.”

Par Newsec

NEWSEC ir vadošais pilna servisa nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmums Ziemeļeiropā, kas piedāvā dažādas nekustamo īpašumu konsultācijas, novērtēšanu, transakciju darījumus īpašniekiem, investoriem un īrniekiem, kā arī projektu izveidi un attīstību, piedāvā starpnieka pakalpojumus dzīvokļu, privātmāju un komerciālo ēku izīrēšanā un pārdošanā. Kompānija piedāvā profesionālu tirgus izpēti, kā arī licenzētu nekustamā īpašuma novērtēšanu. Šobrīd uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 550 darbinieku 20 birojos.

Klienti no vakardienas var pieteikties izlīdzinātajiem maksājumiem par apkuri

19.02.2013

Stājies spēkā spriedums par vairāk nekā viena miljona latu piedziņu no Pulkinenas un Barševska

20.02.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts