SEB Mājokļu pieejamības indekss: Sērijveida dzīvokļi iedzīvotājiem pieejamāki Rīgā, bet jaunajos projektos - Tallinā

Salīdzinājumā ar 2012.gada trešo ceturksni gada laikā mājokļu pieejamības indekss pieaudzis Rīgā un Viļņā, bet Tallinā sarucis, liecina "SEB bankas" veiktais Mājokļu pieejamības indeksa pētījums Baltijas valstīs.

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā un Viļņā pieaudzis attiecīgi par 1,9 kvadrātmetriem un 0,4 kvadrātmetriem, bet Tallinā sarucis par 3,2 kvadrātmetriem. Rezultātā šī gada trešajā ceturksnī Rīgas mikrorajonos mājokļa pieejamības indekss sasniedzis 50,3 kvadrātmetrus un Viļņā 40 kvadrātmetrus, bet Igaunijā samazinājies līdz 44 kvadrātmetriem.

Nedaudz citādāka aina paveras, aplūkojot dzīvokļus jaunajos projektos Baltijas valstu galvaspilsētās. Pie pašreizējiem nosacījumiem (jauno dzīvokļu cenas, algu un cenu līmenis, procentu likmes) Tallinas iedzīvotājiem ir labākas iespējas iegādāties dzīvokli jaunajā projektā.

Pieejamības indeksa vērtības aprēķinos izmantojot tādus pašus kredīta nosacījumus kā sērijveida dzīvokļiem - pirmā iemaksa 20%, termiņš 25 gadi, vidējā kredītu procentu likme -, Tallinā indeksa vērtība ir 32,5 kvadrātmetri, Viļņā - 26,9 kvadrātmetri, savukārt Rīgā - tikai 22,6 kvadrātmetri.

"Izmaiņas Baltijas valstu mājokļu pieejamības attīstībā skaidrojamas ar to, ka Rīgā un Viļņā strādājošo vidējās darba samaksas pieaugums apsteidza dzīvokļu cenu kāpumu, bet Tallinā mājokļu cenas palielinājušās procentuāli straujāk nekā strādājošo reālie ienākumi, ņemot vērā inflācijas ietekmi. Savukārt Tallinas iedzīvotāju priekšrocības jauno mājokļu iegādē saistītas ar to, ka vidējās algas līmenis Igaunijā ir augstāks nekā pārējās Baltijas valstīs, savukārt jauno mājokļu cenu atšķirības nav tik izteiktas," norāda "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Ja aplūko tikai divus faktorus - vidējo algu un vidējās cenas jaunajiem projektiem -,Tallinas iedzīvotāji ar vidējiem ienākumiem šobrīd var iegādāties 7,1 kvadrātmetru lielu platību jaunajā projektā, kas ir par 30% vairāk nekā vidējās algas saņēmēji Viļņā un Rīgā, kuri var iegādāties attiecīgi 5,5 kvadrātmetrus un 5,3 kvadrātmetrus.

SEB Mājokļu pieejamības indekss attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku (kredīta termiņš - 25 gadi, pirmā iemaksa - 20%, kredīta maksājumiem tiek novirzīti 30% kredītņēmēja ienākumu).

Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgus ietekmējošo faktoru - nekustamā īpašuma (sērijveida dzīvokļu) cenu, ienākumu (vidējās darba samaksas), patēriņa cenu un procentu likmju (efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā) - izmaiņas.

2014. gadā Latvijas nekustamo īpašumu tirgus nebūs tik „plakans” kā šogad

05.12.2013

Neskatoties uz iebildumiem, Pavļuts atbalsta jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos februārī

09.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām