Dzīvojamo platību tirgus pārskats (novembris/2013)

Pēc Ober Haus datiem, novembrī Rīgā ir notikušas vidējās cenas izmaiņas neremontētu sērijveida dzīvokļu segmentā. To cenas ir augušas līdz 614 eiro par vienu kvadrātmetru. Tas ir saistīts ar lielu pieprasījumu un atbilstošu mājokļu piedāvājuma trūkumu. Pēdējos sešos mēnešos, neremontētu sērijveida dzīvokļu vidējā kvadrātmetra cena ir palielinājusies par 4.8 %.

Pēc Zemesgrāmatas datiem Rīgas pilsētā reģistrēto dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits šā gada novembra mēnesī bija samazinājies un sastāda 737 darījumus, kas salīdzinot ar oktobra mēnesi ir samazinājies par 37 %. Pēc Ober Haus speciālistu novērojuma, darījumu samazinājums ir saistīts ar to, ka gan pārdevēji, gan pircēji nezin ko sagaidīt pēc eiro ieviešanas, jo ir manāmas bažas par nekustamā īpašuma cenu kāpumu.

Neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas Rīgas populārākajos mikrorajonos, tādos kā Teika, Purvciems, Pļavnieki, Ziepniekkalns, Imanta un Āgenskalns,  vienistabas  dzīvokļiem novembrī saglabājās vidēji no 23 000 līdz 30 000 eiro, divistabu dzīvokļiem no 32 000 līdz 40 000 eiro, trīsistabu dzīvokļiem no 36 000 līdz 47 000 eiro un  četristabu dzīvokļiem no 45 000 līdz 52 000 eiro.

Novembrī interese par dzīvokļiem Rīgas mikrorajonos bija aktīva kā no pircēju, tā arī no pārdevēju puses. Pircēji pārsvarā interesējās par dzīvokļiem, kuri bija par samērā zemākām cenām ar mazu platību – vienistabas dzīvokļiem - cenu kategorijā sākot no 490 eiro par vienu kvadrātmetru līdz 740 eiro par vienu kvadrātmetru.

No nerezidentu puses novembra mēnesis Rīgas mikrorajonos bija klusāks. Novērots, ka mazāka interese bija par dzīvokļiem tieši jaunajos projektos. Cenas ir no 490 līdz 800 eiro par 1-istabas dzīvokli, no 540 līdz 800 eiro par 2 -istabu dzīvokli, no 520 līdz 850 eiro par 3-istabu dzīvokli. 

Tirgū ir novērojama arī ļoti krasa cenu atšķirība - visu nosaka remonts un kas ir īpašnieks, privātpersonas vai banka. Sekundārajā segmentā bankas īpašumiem cenas ir zemākas.

Tāpat interesējas arī par dzīvokļiem tuvajā Pierīgā: Olainē, Valdlaučos, Ķekavā, kuri nepārsniedz cenu robežu 25 000 eiro. Lielākā interese tiek izrādīta  par 1 - 2 istabu dzīvokļiem, kur galvenie  kritēriji mājokļa iegādei ir, lai īpašumā būtu zeme, vēlams 2-3 stāvs, kā arī var būt bez remonta.

Pircēji vēl joprojām visaktīvāk turpina izrādīt interesi tieši par banku un ar tām saistīto uzņēmumu īpašumā esošajiem dzīvokļiem, kuriem iespējams saņemt izdevīgākus kreditēšanas nosacījumus.

Mazāk pieprasītākajos rajonos, tādos kā Vecmīlgrāvis, Sarkandaugava, Ķengarags un Bolderāja novembra mēnesī interese no pircēju puses ir mazinājusies, jo kā novēroja Ober Haus speciālisti, trūkst labā stāvoklī esošu dzīvokļu par pircējus interesējošu cenu.. Interesi par dzīvokļiem šajos rajonos izrādīja tikai vietējie iedzīvotāji. Daļa vietējo iedzīvotāju, apmēram 40%, izskata iespēju pirkt īpašumus par pašu līdzekļiem, savukārt daļa, apmēram 60%, izvēlās kreditēties bankās. Parasti vietējie iedzīvotāji īpašumus izvēlas ne dārgākus par 26 000 eiro. Pircēji pārsvarā vēlas iegādāties dzīvokļus cenu kategorijā no 17 000 - 35 000 eiro. Tāpat tika novērots, ka sliktā tehniskā un vizuālā stāvoklī dzīvokļus iegādājas tikai tajā gadījumā, ja ir ļoti zema cena. Tādus dzīvokļus vairākums gadījumu pērk tāda iemesla pēc, lai tos pēc iegādes izremontētu un pēc tam pārpārdot vai izīrēt.

Lielākais pieprasījums no vietējo iedzīvotāju puses vēl joprojām ir pēc divu līdz trīs istabu dzīvokļiem, kuru cenas ir no 22 000 eiro līdz pat 39 000 eiro ar kvadrātmetru,   no 50 līdz 70 kvadrātmetriem. Joprojām noteicošs faktors izvēloties īpašumu ir tam, vai mājai pieguļošais zemes gabals ir īpašumā kā domajamā daļa vai tiek nomāts. Uzsākoties apkures sezonai ievērojami palielinājusies interese par dzīvokļiem, kur komunālie maksājumi ir mazāk.

Cenas dzīvokļiem mazāk pieprasītos rajonos pārsvarā ir palikušas nemainīgas un vienistabas dzīvokļiem sastāda vidēji no 17 000 – 28 000 eiro, 1,5 istabu dzīvokļiem no 22 000 - 29 000 eiro, divistabu dzīvokļiem no 21 000 - 42 000 eiro, trīsistabu no 26 000 - 55 000 eiro.

Pircējus vairāk interesē dzīvokļi ķieģeļa un mūra ēkās. Pircēji, izvēloties īpašumu turpina interesēties ne tikai par dzīvokļa, bet visas ēkas vispārējo stāvokli - kad mainītas mājas komunikācijas, jumts, remontēta kāpņu telpa u. c. pie īpašuma piederošas palīgtelpas.

Novembra mēnesis centra segmentā bijis aktīvāks par oktobri gan no vietējo, gan no ārvalstu pircēju puses. Klientu interese ir nemainīga, vietējie iedzīvotāji pārsvarā interesējas par nelieliem 1-2 istabas dzīvokļiem centrā cenu kategorijā līdz 70 000 eiro vai 3-4 istabu dzīvokļiem cenu kategorijā līdz 120 000 eiro. Kā novēroja Ober Haus speciālisti, ja dzīvoklis ir summā līdz 40 000 eiro, tad vietējie iedzīvotāji izsver iespēju šogad iegādāties dzīvokli no personīgajiem uzkrājumiem un kā variantu izskatot gan Rīgas centru, gan mikrorajonus.

Vislielākais pieprasījums ir pēc 3-4 istabu dzīvoļiem bez remonta un ar autonomo gāzes apkuri cenā līdz 100 000 eiro.

Ievērojami pieaugusi interese arī pēc nelieliem 2-3 istabu dzīvokļiem kvadratūrā no 50 līdz 65 kvadrātmetriem jaunajos projektos vai renovētās ēkās ar pilnu apdari cenā līdz 120 000 eiro. Ļoti svarīga ir arī bezmaksas autostāvvieta pagalmā vai pie mājas. Pieaugusi vietējo klientu aktivitāte arī cenu segmentā no 200 000 līdz 350 000 eiro. Standarta prasība šādam cenu segmentam ir 3-4 istabas renovētā mājā vai jaunajā projektā ar liftu, apsardzi, autostāvvietu, klusajā centrā vai tuvajā aktīvajā centrā. Dzīvokļiem jābūt ar pilnu, augstvērtīgu apdari, 2 sanmezgliem un vēlama terase.

Dārgāko dzīvokļu kategorijā Rīgā joprojām dominē nerezidenti, kas izskata iespēju iegādāties īpašumu Rīgas centrā vai Vecrīgā, tādējādi izpildot vienu no nosacījumiem termiņuzturēšanās atļaujas iegūšanā cenu kategorijā no 150 000 līdz 350 000 eiro. Standarta gadījumos tiek meklēti 2-4 istabu dzīvokļi labā vietā kā Vecrīga, klusais centrs, tuvais aktīvais centrs, jaunajos projektos, renovētās ēkās, vai nerenovētās ēkās, bet ļoti labā stāvoklī. Dzīvokļiem jābūt ar pilnu, augstvērtīgu apdari un vēlams ar iebūvētu virtuvi un mēbelētiem, jo nereti mērķis iegādātajam īpašumam ir to pēc iespējas izdevīgāk izīrēt.

Īres tirgū novembra mēnesis ir bijis  aktīvs mēnesis. Visaktīvākie dzīvokļu meklētāji centrā ir bijuši vēl joprojām gan vietējie iedzīvotāji, gan arī ārvalstu kompāniju, starptaustisku kompāniju un bankas darbinieki. Ārvalstu iedzīvotāji pārsvarā interesējušies par mēbelētiem 2 – 3 istabu dzīvokļiem centrā cenu kategorijā no 500 eiro līdz 1200 eiro mēnesī, kā arī par nemēbelētiem 5 – 6 istabu dzīvokļiem cenu kategorijā no 1500 eiro līdz 2000 eiro mēnesī. Ārvalstu klienti tāpat kā oktobrī arī novembra mēnesī sāk interesēties par īstermiņa īres iespējām uz gada nogali, Jaunā Gada svinībām.

Vietējie iedzīvotāji interesējas par 2 - 3 istabu dzīvokļiem gan par mēbelētiem cenā no 500 eiro līdz 1200 eiro, gan par nemēbelētiem cenu kategorijā no 360 eiro līdz 1000 eiro mēnesī.

Šomēnes ir atkal parādījusies interese no ārvalstu studentu pueses, kuri pamazām jau sāk meklēt dzīvokļus, jo janvāra mēnesī uzsāks studiju gaitas. Studenti galvenokārt interesējas par 3 – 5 istabu mēbelētiem dzīcokļiem centrā cenu kategorijā no 500 eiro līdz 1000 eiro mēnesī neieskaitot komunālos maksājumus.

Joprojām augsts pieprasījums ir pēc dzīvokļiem jaunajos projektos, kur vidēji cena sastāda vidēji no 13 - 14 eiro par kvadrātmetru, tālajā centrā vidēji 7 eiro par kvadrātmetru, bet klusajā centrā no 11 līdz 13 eiro par kvadrātmetru, bet diemžēl piedāvājumu skaits ir ļoti ierobežots.

Mikrorajonos novembrī vēl joprojām turpinās interese par īres dzīvokļiem Teikā, Purvciemā, Āgenskalnā, Ziepniekkalnā, Imantā un Zolitūdē. Pieprasījums pēc īres dzīvokļiem jaunajos projektos šajā segmentā ir augsts.

Jauno projektu segmentā novembrī no nerezidentu puses vērojama  intereses stabilizēšanās. Joprojām liela aktivitāte no klientu puses ir par divu – trīs istabi dzīvokļiem cenu kategorijā no 1200 līdz 1250 eiro kvadrātmetrā. Mazāka interese ir par dzīvokļiem no 1250 eiro līdz 1500 eiro par vienu kvadrātmetru.
Nerezidentus pārsvarā interesē dzīvokļi ar pabeigtu iekšējo apdari cenu kategorijā no 145 000 eiro līdz 200 000 eiro. Izvēloties sev jaunu mājokli, klienti lielu uzmanību pievērš apsaimniekošanas maksai, apkures skaitītāju esamībai, pazemes stāvvietai un tās cenai, kur vidēji tā sastāda no 5000 eiro līdz 10 000 eiro par vienu vietu.
Tātap ļoti nopietni izvērtē arī projekta tehnisko stāvokli, un lai īpašumā būtu zemes domājamās daļas, jo nerezidenti izvērtē iespēju to izīrēt, kā arī iespēju pārdot pēc gadiem 3-5.

Vietējie pircēji, savukārt dod priekšroku pirkumiem summā no 50 000 eiro līdz 70 000 eiro, kur salīdzinot ar nerezidentiem, dzīvokļa apdare nav viens no noteicošiem faktoriem īpašuma izvēlē.

Kā novēroja Ober Haus speciālisti, vietējējie iedzīvotāji izrāda interesi arī par jaunajiem projektiem ārpus Rīgas, piemēram,  Baložos cenu kategorijā no 50 000 eiro līdz 60 000 eiro ar kritēriju, lai dzīvoklī ir divas izolētas istabas.

Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos novembra mēnesī ir palikušas nemainīgas un ir no 1200 līdz 1850 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem galvaspilsētas centrā ir vidēji no 1850 līdz pat 3800 eiro par vienu kvadrātmetru, klusajā centrā sasniedzot pat 4900 eiro par kvadrātmetru.

Novembrī interese par privātmāju sektoru ir jūtami samazinājusies un un ļoti svarīgs faktors mājokļa izvēlē vēl joprojām ir infrastruktūra - ceļš, sabiedriskais transports, skolas, bērnudārzi, veikali. Kā novēroja Ober Haus speciālisti, pārdevēji, kas domā tirgot īpašumus, nogaida, lai redzētu, kas notiks janvāra mēnesī  pēc eiro ieviešanas. Šobrīd, piemēram, interese no pircēju puses par Mārupi un Pierīgu ir ļoti maza. Interese pārsvarā ir par mājām no 40 000 līdz 50 000 eiro tālāk no Rīgas vai dārziņu īpašumiem ap 20 000 eiro. Par labām mājām gatavām dzīvošanai interese ir maza. Pircēji vēl joprojām ar lielu interesi meklē banku īpašumus, kuriem ir labāki kredīta nosacījumi.  Tāpat ir neliela interese par ekonomiskām, nelielām jaunbūvēm sākot no 150 kvadrātmetriem līdz 170 kvadrātmetriem cenā no 90 000 eiro līdz 120 000 eiro.

Novembrī klientu interese par zemes gabalu iegādi privātmāju būvniecībai ir zema, jo tiem neizdodas atrast savām prasībām un iespējām atbilstošus gatavu vai pat nepabeigtu privātmāju piedāvājumus. Pārsvarā klienti vēlas iegādāties labus zemes gabalus ar visām komunikācijām. Ja komunikāciju nav, tad pircējiem vairs nav intereses par īpašumu. Kā novēroja Ober Haus speciālisti, pārdot zemes gabalu bez elektrības praktiski nav iespējams arī par ļoti zemu cenu.

Raidījums: Mākleri fiktīvi sadārdzina dzīvokļu cenas, lai palīdzētu lētāk saņemt uzturēšanās atļaujas

09.12.2013

Šonedēļ izsolīs "Latvijas Krājbankas" nekustamos īpašumus par gandrīz miljonu latu

10.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Valsts kontrole: Latvijā jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām