Viedoklis:2013.gada nekustamo īpašumu attīstītāju izaicinājums būs palielināt vietējā pircēja interesi

Salīdzinot ar Jūrmalu, arvien pievilcīgāks kļūst Rīgas centrs

Vērtējot projektu attīstītāju un pircēju aktivitāti, interese lielāko tiesu ir vērsta uz Rīgas centru un Jūrmalu. Šobrīd darījumu skaits Jūrmalā sāk mazināties, un to var skaidrot ar to, ka cena par kv.m tiek noteikta daudz par augstu – 5000–7000 eiro, kā rezultātā nerezidenti daudz lielāku interesi sāk izrādīt par Rīgu.

Pieprasījums pēc jauniem dzīvokļiem Latvijas galvaspilsētā palielinās, kaut arī projekta attīstītāju nozarē ir maz. Pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos pilsētas centrā šobrīd pārspēj piedāvājumu, ko sekmē nerezidenti, kurus mūsu valsts ir ieinteresējusi ar uzturēšanās atļauju iegūšanas iespēju. Jāmin, ka uzturēšanās atļauju piešķiršana ārvalstu nerezidentiem, kas iegādājušies nekustamo īpašumu Latvijā, ir pozitīva ietekme uz valsts tautsaimniecību, kas sekmējusi nozares ātrāku stabilizēšanos.

Vietējie iedzīvotāji dod priekšroku jaunu dzīvokļu iegādei Rīgas guļamrajonos

Rīgas guļamrajonos jauno mājokļu tirgū situācija stabilizējas. Daudzi nerezidenti, izvērtējot augstās cenas Rīgas centrā un Jūrmalā, arvien vairāk dod priekšroku Rīgas mikrorajoniem, sevišķi Pārdaugavā, kas ir tuvu lidostai un pa  ceļam uz Jūrmalu.

Palēnām palielinās arī vietējo pircēju skaits, kas iegādājas īpašumus jaunajos projektos. Tiesa, līdz reālai tirgus izaugsmei vēl tālu, ko var skaidrot gan ar banku piesardzīgo kreditēšanas politiku, gan ar lielo starpību starp jauno projektu un sekundārā tirgus dzīvokļu cenām. Pirms krīzes gados šī cenu starpība bija daudz mazāka – aptuveni 30%, kā rezultātā pircējam, pārdodot savu esošo īpašumu un paņemot kredītu starpības segšanai, bija daudz plašākas iespējas iegūt īpašumā dzīvokli jaunajā projektā. 

Reģionu pilsētās jauno projektu būvniecības izmaksas pārsniedz pārdošanas cenu

Ārpus Rīgas un Jūrmalas citās Latvijas pilsētās ir vērojama stagnācija nekustamo īpašumu segmentā. Jauno projektu cenas nesedz būvniecības izmaksas, līdz ar to arī investoru interese par jauno projektu attīstīšanu nav novērojama. Piemēram, Gulbenē šobrīd dzīvokļa cena ir sākot no 200 euro par kv.m.

Komercīpašumi

Ņemot vērā IKP pieaugumu un iekšējās pirktspējas atjaunošanos, novērojama tirdzniecības centru attīstība. Investori ir atkal gatavi ieguldīt investīcijas jaunos tirdzniecības centru projektos. Piemēram, „YIT Celtniecība” pērn pabeidza jauna tirdzniecības centra „RIMI” būvniecību Salaspilī.

Savukārt biroju segmentā sāk iezīmēties pozitīvas pārmaiņas – pieaudzis pieprasījums pēc jaunām un kvalitatīvām biroju telpām. Tai pat laikā  šajā nekustamo īpašumu segmentā vēl joprojām ir pietiekami liels īpatsvars brīvu telpu, kas nozīmē, ka piedāvājums tirgū pārsniedz pieprasījumu. Šī brīža prognozes liecina, ka brīvo telpu segments varētu sarukt divu trīs gadu laikā un tad varētu parādīties jaunas biroju ēku attīstības iespējas.

Pateicoties eksporta izaugsmei, ražošanas un noliktavu telpu segmentā šobrīd būtu jābūt labvēlīgai augsnei attīstībai. Tomēr ražotāji ir piesardzīgi un paplašināšanās vietā daudz labprātāk dod priekšroku kāpināt ražošanas apjomus, izvēloties ieviest otro un trešo darba maiņu, kā arī darbu sestdienās.

Banku sektors sekmē tirgus kropļošanu

Banku nekustamo īpašumu pārdošanas cenas veidošanas ideoloģija stipri atšķiras no tās, kuru pielieto pilnvērtīgas celtniecības kompānijas. Mūsējā ir balstīta uz faktiskajiem izdevumiem, kas saistīti ar zemes iegādi un projektēšanu, celtniecības darbu un mārketinga izmaksām. Banku struktūrām, kas īpašumus ir pārņēmušas izsolēs, ir citi orientieri. Viņu cena bieži vien ir zemāka par pašizmaksu un nekādi nav samērojama ar reālajām celtniecības izmaksām. Šī iemesla dēļ tās var atļauties būt elastīgākas un agresīvākas cenu ziņā, kā arī piedāvāt potenciālajiem pircējiem izdevīgākas aizdevuma procentu likmes un mazākas prasības pirmajai iemaksai.

Šādos apstākļos, kurus uzskatu par „deformētu tirgu”, klasiskie projektu attīstītāji uzsvaru liek uz augstu kvalitāti, citādu produktu un pircēju izglītotību. Tās, ko piedāvā „YIT celtniecība”, tiešām ir jaunceltnes. Savukārt banku piedāvājumā galvenokārt ir laikā no 2007. līdz 2009. gadam būvētas mājas, kas gadiem ilgi nav apsaimniekotas un kurām ir beigusies arī celtnieku dotā garantija. Pret tām ir pretenzijas arī attiecībā uz celtniecības darbu kvalitāti, turklāt bieži vien dzīvokļiem šajos projektos ir gan pārāk liela platība, gan neracionāls plānojums, kas ietekmē komunālo pakalpojumu un apkures rēķinus.

Stājies spēkā spriedums par vairāk nekā viena miljona latu piedziņu no Pulkinenas un Barševska

20.02.2013

SEB bankas prezidents: iedzīvotājiem ir smagi

21.02.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām