Nomas maksas apsteidz ekonomiku

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas ekonomika un nekustamā īpašuma tirgus ir piedzīvojuši krasas pārmaiņas. Strauja izaugsme 2007. gadā un nepieredzēti augstumi 2008. gadā, kam sekoja vēl straujāks kritums 2009.gadā. Ar 2011. gadu ekonomikā atsākās pozitīva, uz eksportu balstīta izaugsme. Pieauga nodarbinātība, patērētājos atgriezās optimisms. Palielinoties iedzīvotāju tēriņiem, uzlabojās arī mazumtirgotāju apgrozījums un pieprasījums pēc jaunām platībām, kā rezultātā pakāpeniski sāka pieaugt nomas maksas.

Nomas maksu pieaugums sekoja ekonomikas izaugsmei ar nobīdi laikā 9 – 12 mēneši. Pieprasītākajām telpām Rīgas centrā (70 – 150 kvm., top vietas, 1.stāvs) nomas maksas pieauga par 5 -10% gadā. Īpaši straujš nomas maksu pieaugums ir bijis 2013. gada laikā, tām pieaugot par vairāk kā 15%. Atsevišķām telpām nomas maksas kopš zemākā punkta 2010. gadā ir pieaugušas pat par 250%. Nomas maksas pieaugumu ir veicinājis vairāku faktoru kopums:

-mazumtirgotāju optimisms un gatavība riskēt, maksājot augstas nomas maksas, lai atvērtu veikalus labākajās vietās;

-ārvalstu investori, kuri ir iegādājušies tirdzniecības telpas uz top ielām, prasa nesamērīgi augstas nomas maksas;

-Iznomātāju optimisms.

2013.gadā straujā nomas maksu izaugsme ir būtiski apsteigusi ekonomikas izaugsmes rādītājus (reālās darba samaksas pieaugums, mazumtirdzniecības apgrozījums, IKP u.c.). „Ņemot vērā eksporta izaugsmes tempu samazinājumu, 2013. gadā ekonomikas izaugsmi galvenokārt veicināja tieši iekšējais patēriņš un šāda izaugsme ilgtermiņā nav iespējama,” atzīst “Kivi Real Estate” komercnodaļas vadītājs Ivars Gorbunovs.

 Neskatoties uz arvien pozitīvo ekonomikas izaugsmi, brīvo telpu īpatsvars šī gada 4.ceturksnī ir pieaudzis salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem. Brīvo telpu īpatsvara pieaugumam galvenais cēlonis ir iedzīvotāju pirktspējai neatbilstošas nomas maksas. Iznomātāji paaugstina nomas maksas esošiem nomniekiem, kā rezultātā tie izvēlas slēgt tirdzniecības vietas. Sāk atbrīvoties arī telpas, par kurām nomas līgumi noslēgti 2011./2012. gadā. Nomnieki pārvērtējuši biznesa iespējas un piekrituši iznomātāju prasītajām augstajām nomas maksām. Tādējādi tirdzniecības vietas ir bijušas ar zemu rentabilitāti vai pat nesušas zaudējumus, kurus nomnieki nav gatavi segt ilgstoši.

Straujo pārmaiņu rezultātā ieguvēji ir bijuši tie iznomātāji, kuri noteikuši iedzīvotāju maksātspējai samērīgas nomas maksas un rūpīgi izvērtējuši nomnieku biznesu. Šie lēmumi palīdzējuši iznomātājiem izvairīties no brīvām platībām, nodrošinot stabilu naudas plūsmu. „Tirdzniecības telpu iznomāšanā der atcerēties, ka nomas maksu iznomātājam maksā veikala apmeklētājs, izdarot pirkumus nomnieka veikalos,” norāda Ivars Gorbunovs.

2010. gadā „Kivi Real Estate" uzsāka stratēģisko sadarbību Baltijas līmenī ar lielāko komercīpašumu konsultāciju uzņēmumu Igaunijā „Seven Real Estate Advisors" un pieredzējušajiem „CREalty Advisors" Lietuvā, kopīgi izveidojot veiksmīgu platformu profesionālai klientu apkalpošanai visā Baltijā.

Šobrīd uzņēmumā strādā 14 nekustamo īpašumu konsultanti: 5 komercīpašumu segmentā, 8 dzīvojamā segmentā un 1 aktīvu pārvaldīšanas speciālists.

SIA „Kivi Real Estate” pieredze ­— vairāk kā 1000 noslēgtu darījumu 4 gadu laikā.

Papildu informācijai:

SIA „ Kivi Real Estate”

Tērbatas iela 5-4, Rīga, LV-1050

kivi@kivi.lv

www.kivi.lv

Paredzēts izsolīt "Titurgas mājām" piederošās rindu māju jaunbūves

10.12.2013

Būvnieki: Nozares lobijs ir visā pasaulē ierasta lieta

11.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus