"Rent in Riga": 2013.gadā komercplatību tirgū var iestāties deficīts; nomas maksu ietekmēs ekonomiskā aktivitāte

Saglabājoties pieprasījumam 2012.gada līmenī pēc biroju un tirdzniecības telpu nomas, 2013.gadā var iestāties to deficīts, jo būtisks jaunu vai atjaunotu ēku papildinājums nav gaidāms, līdz ar to ir prognozējama nomas maksas paaugstināšanās par 10%-15% salīdzinājumā ar 2012.gadu, teikts nekustamo īpašumu nomas operatora "Rent in Riga" tirgus pārskatā.

Pagājušajā gadā vidējā A klases biroju nomas maksa bija 11 eiro (7,7 lati) par kvadrātmetru, bet vidējā B klases biroju nomas maksa - septiņi eiro (4,9 lati) par kvadrātmetru.

Vidējā aktīvu gājēju ielu tirdzniecības platību nomas maksa 2012.gadā bija aptuveni 25 eiro (17,5 lati) par kvadrātmetru, savukārt pārējo tirdzniecības platību vidējā nomas maksa - desmit eiro (septiņi lati) par kvadrātmetru.

"Viss ir atkarīgs no tā, kāda būs ekonomiskā aktivitāte, cik daudz naudas cilvēki būs gatavi tērēt, cik daudz tūristu apmeklēs Rīgu. Ja šie rādītāji būs labi, tad nomas maksas varētu pakāpties, bet nomnieku rotācija būs maza. Ja rezultāts nebūs tik labs, tad nomas maksas paliks iepriekšējā līmenī, kā arī dažas telpas varētu atbrīvoties," prognozē "Rent in Riga" valdes loceklis Jānis Lipša.

Tirdzniecības telpu piepildījums Rīgas aktīvajā centrā jau 2012.gadā tuvojās 100%, aizpildītas ir gandrīz visas telpas Vecrīgā. Klusajā centrā nav daudz telpu, kurās pirmais stāvs ir piemērots tirdzniecības vajadzībām, tāpat audzis tirdzniecības telpu piepildījums arī tirdzniecības centros, kur pagaidām neaizpildītās telpas pārsvarā atrodas augšējos stāvos vai arī "tumšākajos stūros", teikts pārskatā.

Arvien pieprasītākas kļūst tirdzniecības platības dažādās specifiskās vietās, piemēram, pie ūdeņiem, taču šādu vietu Rīgā nav daudz, jo Daugavmala un pilsētas kanāls centrā ir nepiemēroti tirdzniecības telpu izveidei. Vērojams pieprasījums pēc tirdzniecības telpām maģistrālo ielu malās arī ārpus centra, tādās vietās, kur var viegli novietot mašīnu, piegādāt preces ar kravas transportu un ir citi nosacījumi.

Noliktavu un ražošanas telpu tirgū 2013.gadā paredzama aktivitātes palielināšanās, jo aug pieprasījums no nelieliem uzņēmumiem un darbnīcām, kuri meklē nelielas noliktavas vai ražošanas telpas 300 līdz 400 kvadrātmetru platībā, kuras ir apvienotas ar biroja telpām, prognozē "Rent in Riga".

Attiecīgi vidējā noliktavu telpu nomas maksa 2012.gadā bija trīs eiro (2,1 lats) par kvadrātmetru, un tā ir palikusi nemainīga kopš 2011.gada. Teritoriju noma maģistrālo ielu malās svārstās no 0,15 līdz 0,5 latiem par kvadrātmetru atkarībā no virsmas seguma.

"Raksturojot nomnieku izvēles un lēmumu pieņemšanas procesu, jākonstatē, ka lēmumi tiek pieņemti lēnāk, bet atbildīgāk, kā arī - jo lielāks birojs vai tirdzniecības platības, jo specifiskāki un augstāki ir nomnieku izvirzītie kritēriji attiecībā uz telpu plānojumu, komunikācijām un kvalitāti," norāda Lipša.

SEB bankas prezidents: iedzīvotājiem ir smagi

21.02.2013

Parādu dēļ apsaimniekotājs pusei no "Duntes ozolu" dzīvokļiem sola atslēgt elektrību

21.02.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

6

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas