Kazāks: Pasaules ekonomikas tendences ir labvēlīgas nekustamā īpašuma tirgum

Pasaules ekonomikas izaugsme pakāpeniski pieņemsies spēkā, līdz ar to uzlabosies pieprasījums Latvijas eksporta tirgos un tas atstās pozitīvu ietekmi uz nekustamā īpašuma tirgu, "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa prezentācijā prognozēja "Swedbank" galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

"Pasaules attīstītajās valstīs, tostarp arī daudzās Rietumeiropas valstīs, ekonomiskā izaugsme pamazām rāpjas ārā no stagnācijas, lai gan kopumā turpinās muļļāšanās scenārijs. Tādās valstīs kā ASV, Vācija un Zviedrija vērojama izaugsme, bet tādās valstīs kā Spānija, Itālija, Grieķija izaugsme ir vāja, lai gan vērojamas arī labas zīmes, piemēram, Spānijā recesija ir beigusies," sacīja Kazāks.

Ekonomists uzsvēra, kā tādējādi Latvijas eksporta izaugsmes iespējas kļūst labākas, kas nozīmē, ka iedzīvotāju ienākumi var turpināt augt, un tas ir pozitīvi nekustamā īpašuma tirgus attīstībai.

Kazāks norādīja, ka otrs nozīmīgs tirgu ietekmējošs faktors ir procentu likmes, jo, piemēram, EURIBOR likmju kāpums par vienu procentpunktu nozīmē ikmēneša hipotekārā kredīta maksājuma palielināšanos par 10%, ja kredīts ir ņemts uz 20 gadiem.

Patlaban EURIBOR likmes ir nokritušās no aptuveni 5% krīzes laikā līdz pārspīlēti zemajiem 0,25%, jo ekonomikā ir iepludināts daudz naudas.

"Līdzko pasaules valstu ekonomikas sāks atgūties, bažas par nākotni mazināsies, tāpēc ar laiku ir jāaug arī procentu likmēm. Ilgtermiņa procentlikmes jau patlaban sākušas augt, īstermiņa likmes aizvien ir ļoti zemas, bet 2015. vai 2016.gadā arī tām ir jāaug. Likmju kāpums mazinās iedzīvotāju spēju iegādāties mājokli," skaidroja Kazāks.

Ekonomists prognozēja, ka nākamgad, visticamāk, mājokļu pieejamība Rīgā turpinās uzlaboties, jo patlaban darba tirgus Latvijā vēl nav tik ļoti pārkarsis kā Igaunijā - ienākumi vēl neaug tik strauji un arī bezdarbs ir augstāks.

"Ir jāturpinās ienākumu kāpumam, tāpēc iedzīvotāji gribēs un varēs atļauties tērēt vairāk. Arī procentu likmes nākamgad vēl neaugs. Jautājums, vai iedzīvotāji būs krājuši līdzekļus un vai būs sakrāts pirmajai iemaksai, lai iegādātos dzīvokli," skaidroja Kazāks.

Jau ziņots, ka "Swedbank" Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 3.ceturksnī sasniedzis 158,4 punktus un tas ir augstākais starp Baltijas valstu galvaspilsētām, secināts jaunākajā "Swedbank" Baltijas mājokļu pieejamības apskatā.

Šī gada deviņos mēnešos mājokļu pieejamība Rīgā ir augstākā kopš 2005.gada, kad indekss tiek aprēķināts, tomēr uzlabojums ir bijis ļoti segmentēts. Pieejamība visstraujāk uzlabojusies sērijveida dzīvokļiem Rīgas mikrorajonos, kur pēdējos trīs gados nav bijis cenu pieauguma. Savukārt jauno projektu pieejamība mikrorajonos ir ievērojami zemāka.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

AB dambis atsvaidzina «seju»

13.12.2013

"Swedbank": Mājokļu pieejamība Rīgā trešajā ceturksnī ir augstākā Baltijā

14.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 06.08.2018-12.08.2018

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas