Rīgā nepieciešams īsākais laiks Baltijā, lai sakrātu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei

Starp Baltijas valstu galvaspilsētām Rīgā ir nepieciešams īsākais laiks pirmās iemaksas sakrāšanai mājokļa iegādei, secināts jaunākajā Swedbank Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa apskatā.

Lai sakrātu pirmo iemaksu - 15% no mājokļa cenas -, ja ik mēnesi uzkrājumam atvēl 30% no ienākumiem, Rīgas iedzīvotājam ir nepieciešami 25,1 mēnesis, Tallinas iedzīvotājam 27,3 mēneši, bet Viļņas iedzīvotājam - 33,4 mēneši.

"Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne skaidroja, ka Rīgā uzkrājuma izveidošanai nepieciešamais laiks ir visīsākais Baltijā tāpēc, ka attiecība starp vidējo algu un vidējo mājokļu cenu ir vislabvēlīgākā Baltijā.

Viena dzīvokļa kvadrātmetra vidējā cena ir zemākā Baltijā - 801 eiro, kamēr Tallinā kvadrātmetra vidējā cena ir 1272 eiro, bet Viļņā - 1071 eiro. Savukārt vidējā neto mēnešalga Tallinā ir 853 eiro, Viļņā - 587 eiro, bet Rīgā - 586 eiro.

Ilgākais pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamais laiks Baltijas valstu galvaspilsētās bija vērojams pirmskrīzes gados. Rīgā tas bija 2007.gada vidū, kad pirmās iemaksas uzkrāšanai bija nepieciešami 60,3 mēneši, Viļņā - 2006.gada sākumā, kad uzkrāšanai bija nepieciešami 63,5 mēneši, bet Tallinā - 2006.gada vidū, kad pirmās iemaksas uzkrāšanai bija nepieciešami 48,2 mēneši.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa aprēķinā pieņemts, ka pirmā iemaksa tiek krāta 55 kvadrātmetrus lielam dzīvoklim, 2013.gada 3.ceturksnī tā vidējā cena ir 44 066 eiro, līdz ar to 15% pirmajai iemaksai nepieciešams sakrāt 6610 eiro.

Jau ziņots, ka "Swedbank" Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 3.ceturksnī sasniedzis 158,4 punktus un tas ir augstākais starp Baltijas valstu galvaspilsētām.

Šī gada deviņos mēnešos mājokļu pieejamība Rīgā ir augstākā kopš 2005.gada, kad indekss tiek aprēķināts, tomēr uzlabojums ir bijis ļoti segmentēts. Pieejamība visstraujāk uzlabojusies sērijveida dzīvokļiem Rīgas mikrorajonos, kur pēdējos trīs gados nav bijis cenu pieauguma. Savukārt jauno projektu pieejamība mikrorajonos ir ievērojami zemāka.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksu publicē ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties (bet ne pārdot) "standarta" mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetrus lielu dzīvokli.

Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka, pirmkārt, mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; otrkārt, - tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme; treškārt, - mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Nākamnedēļ izsolīs "Latvijas Krājbankas" meitasuzņēmuma "Silva Invest" nekustamos īpašumus

14.12.2013

Zeimuļa projektētāji: būvniecībā izmantoti lētāki materiāli nekā rādīts projektā

14.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē