"Swedbank": Mājokļu pieejamība Rīgā trešajā ceturksnī ir augstākā Baltijā

Swedbank Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 3.ceturksnī sasniedzis 158,4 punktus un tas ir augstākais starp Baltijas valstu galvaspilsētām, secināts jaunākajā "Swedbank" Baltijas mājokļu pieejamības apskatā.

Šī gada deviņos mēnešos mājokļu pieejamība Rīgā ir augstākā kopš 2005.gada, kad indekss tiek aprēķināts, tomēr uzlabojums ir bijis ļoti segmentēts. Pieejamība visstraujāk uzlabojusies sērijveida dzīvokļiem Rīgas mikrorajonos, kur pēdējos trīs gados nav bijis cenu pieauguma. Savukārt jauno projektu pieejamība mikrorajonos ir ievērojami zemāka.

Mājokļu pieejamība šogad uzlabojusies arī Viļņā, kur 3.ceturksnī indekss sasniedzis 130,6 punktus, tomēr tā krietni atpaliek no pārējām Baltijas galvaspilsētām, galvenokārt tādēļ, ka mājokļu cenas attiecība pret vidējo algu ir augstākas.

Savukārt Tallinā, kur mājokļu pieejamība jau ierasti bijusi visaugstākā, tā šogad ir vājinājusies, 3.ceturksnī nokrītot līdz 153,9 punktiem. Tas noticis tāpēc, ka dzīvokļu cenas Tallinā augušas straujāk nekā vidējā alga, tomēr procentu likmes saglabājušās stabilas.

Šī gada deviņos mēnešos mājokļu pieejamības indekss Rīgā bijis 155,3 punkti, kas nozīmē, ka "standarta" mājsaimniecības kopējie ienākumi ir par 55,3% augstāki, nekā tas būtu vidēji nepieciešams, lai atļautos mājokļa kredītu un novirzītu tā apkalpošanai ne vairāk par 30% no ģimenes ienākumiem.

Mājokļu pieejamība šogad bijusi augstākajā līmenī kopš 2005.gada tāpēc, ka procentu likmes un dzīvokļu vidējā cena šogad ir joprojām krietni zemākas nekā "treknajos gados", turklāt vidējā alga "uz rokas" Rīgā ir pārsniegusi pirmskrīzes līmeni. Šī gada deviņos mēnešos mājokļa pieejamība ir turpinājusi uzlaboties, jo vidējā alga Rīgā augusi straujāk nekā dzīvokļu cenas, kamēr procentu likmes pat mazliet samazinājušās, salīdzinot ar pērno gadu.

"Lai gan pašlaik mājokļa pieejamība ir salīdzinoši augsta, jāatceras, ka daļēji tas ir zemo procentu likmju dēļ, kas nudien nebūs tik zemas visu kredīta atmaksas periodu. Īstermiņa starpbanku procentu likme EURIBOR, kas kalpo par bāzi hipotekāro kredītu aizņemšanās likmēm, ir bijusi neierasti zema eirozonas problēmu un Eiropas Centrālas bankas (ECB) rīcības dēļ. Līdzko redzēsim noturīgāku un spējāku izaugsmi un līdz ar to arī straujāku cenu kāpumu eirozonā, īstermiņa procentu likmes pakāpeniski ies uz augšu. Straujāks kāpums varētu notikt 2015.gada otrajā pusē vai 2016.gada sākumā, kad ECB varētu sākt palielināt bāzes likmes," saka "Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne.

Rīgas mājokļu tirgū šogad vērojama pakāpeniska izaugsme, dzīvokļu cenas lēni pieaug un aktivitāte kļuvusi mundrāka. Šī gada deviņos mēnešos darījumu skaits pieauga par 22% salīdzinājumā ar pērnā gada atbilstošo periodu, tiesa, no salīdzinoši zemas bāzes. Dzīvokļu cenas pieaugušas par 1,6%. Tomēr izaugsme nav bijusi vienmērīga un plaša, Rīgas mājokļu tirgus dinamika joprojām ir ļoti segmentēta.

Dārgāko dzīvokļu segmentā dominē nerezidenti, kas iegādājas aptuveni divas trešdaļas no dzīvokļiem, kuru cena ir virs 100 000 eiro (70 000 latu). Likumsakarīgi, ka augsts pieprasījums nozīmē arī cenu kāpumu. Tomēr svarīgi atzīmēt, ka nerezidenti galvenokārt ir koncentrējušies uz dārgajiem dzīvokļiem Rīgas centrā un pievilcīgākajos jaunajos projektos, savukārt citos segmentos to ietekme ir maza, norāda "Swedbank" nekustamo īpašumu speciālists Jānis Deksnis. Kopējā dzīvokļu tirgū Rīgā nerezidenti veido nedaudz vairāk kā trešdaļu no kopējās darījumu vērtības.

"Līdz šim bijušas diezgan skaidras atšķirības starp to, kuros tirgus segmentos mājokļus pērk nerezidenti un kuros vietējie iedzīvotāji. Iespējams, pakāpeniski tas mainīsies un atšķirības starp nerezidentu un rezidentu segmentiem kļūs mazāk izteiktas," sacīja Deksnis.

Jāņem arī vērā, ka nekustamā īpašuma cenu segmentā virs 100 000 eiro (70 000 latu) nerezidenti ierasti izvēlas dzīvokļus, kamēr vietējie pircēji dod priekšroku privātmājām. Turklāt vietējie pircēji lielāku vērību pievērš praktiskajiem apsvērumiem, proti, vai ir pieejama auto stāvvieta un vai tuvumā atrodas skola, kamēr nerezidentiem svarīgs ir arī dzīvokļa prestižs, secina Deksnis.

Šogad rezidentu aktivitāte manāmi augusi jaunajos projektos mikrorajonos un tur dzīvokļu cenas pēdējos gados ir noturīgi pieaugušas, skaidroja Deksnis. Aktivitāte sērijveida dzīvokļos, kurus joprojām izvēlas lielākā daļa vietējo pircēju, kopš recesijas arī ir kāpusi, bet cenu pieaugums bijis visai niecīgs. Līdz ar vidējās algas kāpumu un aizņemšanās likmju samazināšanos mājokļa pieejamība sērijveida dzīvokļos mikrorajonos pēdējos gados ir spēji uzlabojusies.

Savukārt mikrorajonu jauno projektu dzīvokļu cenu kāpums ir atsvēris vidējās algas pieaugumu un procentu likmju samazinājumu. Līdz ar to šo dzīvokļu pieejamība ir krietni zemāka nekā sērijveida dzīvokļiem un ir vien uz pieejamības robežas, proti, "standarta" mājsaimniecības kredītmaksājumi par šī tipa dzīvokli svārstās ap 30% no to ienākumiem.

Tirgus turpinās atkopties, bet atšķirības saglabāsies - to noteiks kvalitāte un atrašanās vieta. Nākamgad mājokļu tirgū turpināsies pakāpeniska izaugsme, tiesa, tā joprojām būs segmentēta, prognozē Deksnis.

Joprojām svarīga loma dzīvokļu cenu kāpumam būs gan dzīvokļa atrašanas vietai, gan kvalitātei, līdz ar to pastiprināsies cenu atšķirības ne tikai starp centra un mikrorajonu dzīvokļiem, bet arī pašu mikrorajonu vidū. Gaidāms, ka jaunu projektu attīstība turpināsies, tomēr dzīvokļu piedāvājums tirgū turpmākajos gados varētu mazināties, jo banku meitassabiedrību portfelī esošais dzīvokļu skaits sarūk, prognozē Deksnis.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Kazāks: Pasaules ekonomikas tendences ir labvēlīgas nekustamā īpašuma tirgum

14.12.2013

Nākamnedēļ izsolīs "Latvijas Krājbankas" meitasuzņēmuma "Silva Invest" nekustamos īpašumus

14.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām