Par 30% augusi ārvalstīs dzīvojošo interese par darbu Latvijā; pašvaldību komunikācija nepietiekama

Par aptuveni 30% ir pieaugusi ārvalstīs dzīvojošo interese par iespējām strādāt Latvijā, savukārt kopējā pašvaldību aktivitāte un atsaucība darbam un komunikācijai ar aizbraukušajiem tautiešiem ir nepietiekama, secinājusi Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna izstrādē un īstenošanā iesaistītā darba grupa.

Šodien Ekonomikas ministrijā (EM) notika Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna 2013.-2016.gadam izstrādē un īstenošanā iesaistīto institūciju darba grupas tikšanās, lai pārrunātu 2013.gadā īstenotos pasākumus, kā arī noteiktu galvenos veicamos darbus nākamajam gadam.

EM biznesa portālam "Nozare.lv" atzina, ka 2013.gadā pasākumi īstenoti budžeta ietvaros bet lielai daļai pasākumu nepieciešams arī papildu finansējums. Tomēr no kopumā 2014.gadā plānotajiem papildu 760 000 latu, kas tiktu novirzīti diasporas organizācijām, bērnu nometnēm, latviešu valodas apguvei u.c. pasākumiem, nākamā gada budžetā papildus piešķirti tikai aptuveni 140 000 latu. Daļa ministriju apņēmušās pasākumus tomēr īstenot no esošajiem līdzekļiem, bet papildu līdzekļi diemžēl nebūs pieejami jauniešu vasaras nometnēm, diasporas nevalstisko organizāciju atbalstam, kā arī patlaban nav paredzēts papildu finansējums arī atbalstam repatriantiem. Ekonomikas ministrija bija plānojusi reemigrācijas pasākumu plašākai īstenošanai paredzēt līdzekļus Ekonomiskās attīstības programmā, kas tiktu izveidota saskaņā ar Imigrācijas likuma grozījumiem, kuri nodoti otrreizējai caurlūkošanai Saeimā.

Vienlaikus darba grupa atzinīgi novērtēja līdz šim veiktos pasākumus. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) izveidoto CV un vakanču portālu, kurā veikti būtiski uzlabojumi un patlaban tiek izvietotas ne tikai uzņēmumu pieteiktās vakances, bet arī visas valsts pārvaldē pieejamās vakances. Spriežot pēc NVA mājaslapas un portāla apmeklējumiem, par aptuveni 30% ir pieaugusi ārvalstīs dzīvojošo interese par iespējām strādāt Latvijā.

Lai veicinātu ārvalstīs dzīvojošo tautiešu pieteikšanos darbam valsts pārvaldē, Valsts kanceleja un EM ir vērsušās valsts pārvaldes iestādēs, aicinot darba intervijas ar amatu pretendentiem nodrošināt arī attālināti, izmantojot, piemēram, "Skype".

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informēja, ka drīzumā būs gatava valsts un pašvaldību portāla "Latvija.lv" atjaunotā versija. Portāls būs papildināts ar jaunu pakalpojumu strukturēšanas veidu - dzīves situācijas. Mērķis ir palīdzēt portāla lietotājiem orientēties sniegto pakalpojumu klāstā, tos sagrupējot atbilstoši noteiktām (biežāk sastopamām) dzīves situācijām.

Viena no šādām situācijām būs "atgriešanās Latvijā". Šajā sadaļā vienkopus būs pieejama emigrējušajiem iedzīvotājiem aktuālā informācija par jautājumiem, kas attiecas uz personas pārcelšanos un uzturēšanos Latvijā. Darba grupa bija vienisprātis, ka vietnes tehniskās vides uzlabošana un informācijas apkopošana no visām iesaistītajām pusēm ir viena no galvenajām prioritātēm īstermiņā.

Darba grupas pārstāvji norādīja, ka, lai arī pašvaldības arvien biežāk izvieto informāciju par darba iespējām NVA vakanču portālā, kā arī sadarbībā ar NVA filiālēm gatavo informāciju par darba un dzīves apstākļiem pašvaldībās, tomēr kopējā pašvaldību aktivitāte un atsaucība darbam un komunikācijai ar aizbraukušajiem tautiešiem ir nepietiekama. Nereti vērojams, ka pašvaldību pārstāvji un komersanti norāda uz darbaspēka trūkumu, vienlaikus aizmirstot uzrunāt aizbraukušos novadniekus. Tādēļ uzņēmumiem, kuri saskaras ar atbilstošu darbinieku trūkumu Latvijā, kā potenciālie darbinieki būtu plašāk jāapzina arī Latvijas diaspora ārvalstīs.

Palīdzību uzņēmumiem komunikācijai ar diasporu var sniegt gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības, gan Latvijas vēstniecības ārvalstīs. Tāpat arī informāciju par nepieciešamajiem speciālistiem var ievietot NVA CV un vakanču portālā, kuru ārvalstu latvieši bieži izmanto.

Tāpat LIAA šodien informēja par šogad rīkotajiem pasākumiem, kuru laikā tautieši ārvalstīs tika informēti par darba iespējām Latvijā, tai skaitā investoru dibinātajos uzņēmumos. Tā rezultātā vairāki emigrējušie tautieši atgriezās un strādā uzņēmumā Latvijā.

Darba grupa uzsvēra, ka Iekšlietu ministrijai nepieciešams jau tuvākajā laikā izstrādāt Repatriācijas likuma grozījumus, kas paplašinās personu loku, kuri varēs pretendēt uz repatrianta statusu.

Darba grupas vadītāja, Sabiedriskās politikas centra "Providus" direktore un pētniece Dace Akule sanāksmē uzsvēra, ka nākamgad nepieciešams veikt pētījumu, kurā tiktu apkopota informācija par tautiešiem, kuri atgriežas, viņu profesijām, kā arī vajadzībām un šķēršļiem, ar kuriem sastopas atgriežoties. Tādējādi Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns varētu tikt īstenots mērķtiecīgāk un pilnvērtīgāk.

Jau ziņots, ka Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns, kura mērķis ir sniegt koordinētu atbalstu tiem tautiešiem, kuri pieņēmušu lēmumu atgriezties Latvijā, tika apstiprināts 2013.gada 30.jūlijā. Plāna īstenošanai nepieciešami 2,4 miljoni latu.

Pēc ekonomikas ministra Daniela Pavļuta iniciatīvas izstrādātais reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna projekts paredz astoņus konkrētus rīcības virzienus tuvākajiem trim gadiem - vienas pieturas aģentūra, nodrošināt darba tirgus informācijas pieejamību, piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku, informēt par iespējām sākt uzņēmējdarbību, atbalstīt atbraukušos skolēnus un viņu vecākus u.c.

Plāna īstenošanai 2014.gadā nepieciešami 767 700 latu, 2015.gadā - 839 100 latu, bet 2016.gadā - 840 100 latu.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Uzsākta 25 dzīvokļu aktīva tirdzniecība pašā Rīgas centrā

16.12.2013

VZD: Pēdējā desmitgadē pieaudzis kvalitatīvu biroju telpu platību apjoms

17.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā