"Swedbank" finanšu direktors: Vērojams zems pieprasījums pēc kredītiem

Pēc nesen piedzīvotās finanšu krīzes cilvēki kļuvuši piesardzīgāki, un pieprasījums pēc kredītiem ir ļoti zems, intervijā Rietumu radio sacīja Swedbank Finanšu pārvaldes vadītājs Ansis Grasmanis.

"Banka ļoti labprāt izskata labus, kvalitatīvus projektus un labprāt tos finansē, taču patlaban mums vēlme finansēt ir lielāka nekā uzņēmēju pieprasījums pēc kredītiem," sacīja Grasmanis. "Arī privātpersonu kreditēšanā gribētu redzēt lielāku pieprasījumu."

Vienlaikus, Grasmanis norādīja, ka uzņēmējiem projektos jāiesaistās ar pašu finansējumu un kredīta nodrošinājumu. Parasti pašu finansējumam jābūt aptuveni 30% no kopējās summas, taču jauniem projektiem pašfinansējums tiekot prasīts lielākā apjomā. "Protams, jābūt arī nodrošinājumam - iekārtas, nekustamais īpašums vai kāds cits papildus nodrošinājums," sacīja Grasmanis.

"Swedbank" finanšu direktors norādīja, ka banku finansējums ir lētākais pieejamais, bet, lai tas tāds arī paliktu, nepieciešams, lai ilgtermiņā banku finansējums būtu ar iespējami mazākiem zaudējumiem.

"Pirms pieciem gadiem mēs visi diezgan rožaini skatījāmies uz ekonomikas attīstību un finansējām nākotnē - gaidījām, ka ekonomika augs ļoti strauji un no straujās naudas plūsmas kredīti tiks atmaksāti. Patlaban uz situāciju raugāmies reālāk," sacīja Grasmanis.

Kreditēšanā piesardzīgākas kļuvušas ne tikai bankas, arī uzņēmēji un iedzīvotāji daudz rūpīgāk izvērtējot savas vajadzības un iespējas.

"No vienas puses tas ir labi, jo rada drošāku skatu nākotnē. Piesardzība ir laba lieta, taču, ja iecere ir laba, ir jāmēģina. Varbūt nevajag spert uzreiz milzīgu soli, bet ir jāmēģina - jāpiesaista partneri, kolēģi, kas palīdzēs ideju realizēt un samazinās risku, taču noteikti jādara," sacīja Grasmanis. "Mums jāiet pa ceļa vidu - vienā pusē ir pārgalvība, bet otrā pusē ir piesardzība, kas robežojas ar nekā nedarīšanu. Mums jābūt pa vidu, ja gribam šo valsti attīstīt."

Poligrāfijas uzņēmuma AS "Liepājas papīrs" valdes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (RP) intervijā "Rietumu radio" iepriekš sacīja, ka pēc 2009.gada krīzes Latvijas bankas ir ne tikai piesardzīgas kreditētājas, bet pat vairākkārt pārapdrošinās un uzņēmējdarbību nestimulē.

"Ja kādreiz bankas nāca pretī un finansējumu ražošanas iekārtām varēja saņemt, kad iekārta vēl tikai tika ražota, patlaban projekts ir jāfinansē no uzņēmuma līdzekļiem, faktiski jāiesaldē, un nauda no bankas tiek saņemta vien tad, kad iekārta jau uzstādīta Liepājā," sacīja Vilnītis, norādot, ka šādi nosacījumi ir apgrūtinoši pieredzējušam uzņēmējam un gandrīz neizpildāmi jaunam uzņēmumam.

SEKO City24.lv Facebook lapai un uzzini svaigākos jaunumus un karstākos mājokļu piedāvājumus pirmais!

"Colliers": Ražošanas telpu un noliktavu attīstītāji nesteigsies ar jaunu projektu īstenošanu

02.01.2014

Darba inspekcija atjauno būvdarbus vienā augstceltņu "Z-Towers" tornī

03.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks