Eksperts: Iedzīvotāju pirktspēja pieaug, tendence turpināsies

Mājsaimniecību ienākumu palielināšanās, pieaugot kopējam nodarbināto skaitam un vidējai darba samaksai, kā arī zemā inflācija sekmējusi iedzīvotāju tēriņu kāpumu 2013.gadā, turklāt tendence turpināsies arī šogad, biznesa portālam "Nozare.lv" prognozēja "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Komentējot mazumtirdzniecības apjomu pieaugumu, viņš vienlaikus atzina, ka joprojām noteicošais faktors pirkumu veikšanai ir preces cena.

"Par to liecina gan akcijas preču popularitāte lielveikalos, gan apgrozījuma pieaugums lietotu preču tirdzniecībā un tirdzniecības aktivizēšanās internetā un pa pastu. Mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos apgrozījuma kāpums gada griezumā bija par 41,5%, bet lietotu preču mazumtirdzniecībā - par 22,5%, iedzīvotājiem cenšoties lētāk un izdevīgāk iegādāties ilglietošanas preces," norādīja Rudzītis.

Viņš arī atzina, ka 2013.gada decembrī mazumtirdzniecības apgrozījumu papildus tradicionālajiem svētku tēriņiem pozitīvi ietekmēja arī eiro ieviešanas process. Tas varētu būt nodrošinājis tirdzniecības apjomu pieaugumu, daļai iedzīvotāju izvēloties iztērēt skaidrās naudas uzkrājumus ilglietošanas preču iegādei.

Savukārt saistībā ar šā gada tendencēm Rudzītis prognozēja, ka 2014.gadā iedzīvotāju pirktspēja turpinās uzlaboties, līdz ar to sagaidāms arī mērens patēriņa pieaugums.

Kā ziņots, aizvadītā gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums ir pieaudzis par 1,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie sezonāli izlīdzinātie dati salīdzināmās cenās. Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 2,4%, bet nepārtikas preču apgrozījums - par 0,4%.

Savukārt gada griezumā 2013.gada novembrī salīdzinājumā ar 2012.gada novembri salīdzināmās cenās kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājās par 5%. Pārtikas preču grupā palielinājums bija par 7,2%, bet nepārtikas preču grupā - par 3,7%, tai skaitā autodegvielas mazumtirdzniecības apgrozījums saglabājies nemainīgs.

Kopumā pagājušā gada 11 mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2012.gadā mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 3,8%. Par 4% palielinājās pārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 3,6%, liecina CSP dati.

SEKO City24.lv Facebook lapai un uzzini svaigākos jaunumus un karstākos mājokļu piedāvājumus pirmais!

Vilks par Gaismas pili: novēlu pāriet no ārpuses apspriešanas fāzes uz iekštelpām

03.01.2014

Baņķieris: Piedāvātās Maksātnespējas likuma izmaiņas hipotekārā kredīta pirmo iemaksu palielinās līdz 40%

06.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā