Latvijas lauksaimniecības attīstības padomi esot dibinājuši lauksaimniecības eksperti, nevis spekulanti

Jaundibinātās Latvijas lauksaimniecības attīstības padomes (LLAP) idejas iniciators ir uzņēmums ActusQ, kas jau 10 gadus lauksaimniekiem Latvijā palīdzot realizēt investīciju projektus, kas vērsti uz ražošanas attīstību un lauksaimniecības izaugsmi un zemju apsaimniekošanu, tāpēc «izteiktie apgalvojumi par padomes saistību ar uzpircējiem ir nepatiesi un izdevīgi atsevišķām interešu grupām», teikts paziņojumā, kuru saņēma db.lv.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Visticamāk, ir organizācijas un atsevišķi indivīdi, kuri padomes mērķos un aizsāktajās aktivitātēs saskata draudus kādiem saviem plāniem, informē LLAP valdes loceklis Armands Broks.

Latvijas lauksaimniecības attīstības padome (LLAP) vērsusies Eiropas Komisijā (EK) par Zemkopības ministrijas (ZM) virzītajiem likuma grozījumiem saistībā ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi, jo tie būtiski ierobežošot Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesības Latvijā veikt uzņēmējdarbību, kā arī brīvi rīkoties ar savu īpašumu. Plānotie likuma grozījumi esot pretrunā ar ES brīvā tirgus tiesībām, jo mākslīgi «aizvērs» lauksaimniecībā izmantojamo zemju tirgu un kropļos konkurenci, par šādām aktivitātēm liecināja vakar medijiem izplatīts paziņojums.

Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš laikrakstam Latvijas Avīze paudis, ka par LLAP dzird pirmo reizi. Arī citās lauksaimnieku organizācijās, kas Latvijā darbojas ilgāku laiku, par šo padomi nekas neesot dzirdēts. Izrādās, sabiedriskā organizācija LLAP Latvijā oficiāli pat neesot reģistrēta. «Visticamāk, aiz šīs cēlās vēl nereģistrētās organizācijas nosaukuma ir tie paši zemes uzpircēji un starpnieki ārzemnieku pirkumiem Latvijā, kas likuma labojumos saskata apdraudējumu savam ienesīgajam starpniecības biznesam,» norādīja laikraksts.

«LLAP ir jauna organizācija, kas apvieno vietējos un Eiropas Savienības uzņēmējus ar mērķi veicināt ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas attīstību Latvijā. 2013. gada nogalē uzņēmums ActusQ uzrunāja vairākus domubiedrus, kas nolēma apvienot spēkus, jo pašreizējās norises Latvijas zemes tirgū apdraud nozares attīstību un aiz nacionāliem lozungiem slēpjas specifisku grupu intereses. Tika nolemts dibināt padomi, lai līdzdarbotos biznesa vides uzlabošanā lauksaimniecības jomā un iestātos par tādu normatīvo aktu regulējumu, kas būtu aktīvo uzņēmēju un lauksaimnieku interesēs, nevis kropļotu tirgu,» teikts LLAP ceturtdienas pēcpusdienā nosūtītajā paziņojumā.

A. Broks uzsver: «Kā padomes valdes loceklis un arī ActusQ konsultants, varu apstiprināt, ka ActusQ ir viens no Latvijā pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem, kas strādā ar lauksaimniekiem. Nebaidos teikt, ka mēs reālo situāciju Latvijas laukos zinām labāk, kā daži ierēdņi un atsevišķi «zemnieku pārstāvji», līdz ar to padomes sasaiste ar spekulantiem ir ļoti nopietns apmelojums. Tas ir kārtējais apstiprinājums, ka Zemkopības ministrijas virzītie grozījumi Par zemes privatizāciju lauku apvidos ir nokļuvuši dažādu interešu krustugunīs un acīmredzami ir organizācijas, kuras nevēlas, lai laukos attīstās jaunas Eiropas Savienības līmeņa saimniecības.»

Zemnieku saeimas priekšsēdētājs J. Lazdiņš Latvijas Avīzei, komentējot LLAP aktivitātes, norādījis: «Uzdarbojas starpnieki ārzemnieku investīcijām Latvijā.» Viņaprāt, Zemkopības ministrijā gatavotie un septiņu lauksaimnieku organizāciju atbalstītie likuma labojumi ir vērsti nevis uz uzņēmējdarbības ierobežošanu, kā to apgalvo vēl nereģistrētās organizācijas pārstāvji, bet tieši pretēji – uz uzņēmējdarbības veicināšanu.

Latvijas jauno zemnieku kluba valdes priekšsēdētājs Raitis Ungurs spriedis, ka zemes uzpircēju un starpnieku satraukums ir saprotams. Tā aizvadītajos gados varēja mākslīgi skrūvēt zemes cenas un krietni nopelnīt. Savukārt zemniekiem trūka zemes lauksaimnieciskai izmantošanai. Kad šo biznesiņu mēģina ierobežot, starpnieki sāk vaimanāt, demagoģiski atsaukdamies uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirgus aizvēršanu un konkurences ierobežošanu, raksta Latvijas Avīze.

Savukārt A. Broks akcentē - tas ir normāli, ka domubiedri apvienojas un reaģē brīdī, kad vairs nedrīkst klusēt: «Kad tad, ja ne tagad? Mēs negribam piedzīvot brīdi, kad Latvijas lauki tiks atstāti atmatā un patiesību zemju īpašnieki sapratīs tikai pēc pāris gadiem, kad būs par vēlu.»

2013.gada decembrī Uzņēmumu reģistra Valmieras reģionālajā nodaļā esot iesniegts pieteikums padomes reģistrācijai. Uzreiz pēc reģistrācijas apstiprinājuma saņemšanas tikšot uzsākta formāla LLAP biedru uzņemšana.

Kā vēstīts, LLAP vēstule adresēta EK prezidentam Žozē Manuelam Barrozu, Eirokomisāram lauksaimniecībā un lauku attīstībā Dacianam Ciološam, Iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāram Mišelam Barnjē, kā arī EK pārstāvniecības Latvijā vadītājai Innai Šteinbukai. Padome uzsver, ka Latvija var piedzīvot virkni starptautisko un vietējā mēroga tiesvedību jautājumos par īpašumtiesību autonomiju. Turklāt, ja Latvijā tiks pieņemts lēmums par zemes iegādes moratorija ārvalstu pircējiem pagarināšanu, Latvijai var draudēt miljonos mērāmas soda sankcijas.

Pašlaik notiek darbs pie grozījumiem likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Viens no priekšlikumiem grozījumu kontekstā paredz atcelt pašreiz spēkā esošo normu, ka ar 2014. gada 1. maiju ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas zemi varēs iegūt īpašumā ar tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas pilsoņi, Latvijas valsts un pašvaldības, kā arī uzņēmumi.

SEKO City24.lv Facebook lapai un UZZINI svaigākos jaunumus un KARSTĀKOS mājokļu piedāvājumus pirmais!

Dzīvokļu pircējus interesē precīza un izsmeļoša informācija par potenciālo pirkumu

09.01.2014

Vairāk nekā 5 mlj./LVL liels nekustamā īpašuma darījums iepriekšējā nedēļā noticis Alūksnes novadā

13.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"