Ošlejs: Nekustamo īpašumu tirdzniecība trešo valstu pilsoņiem Latvijā var radīt krīzi

Krīzi Spānijā radīja nekustamo īpašumu tirdzniecība un Latvija patlaban iet to pašu ceļu, šodien konferencē Termiņuzturēšanās atļaujas: vai ilgtspējīgs valsts izaugsmes dzinējspēks? pauda ekonomists, uzņēmējs Jānis Ošlejs.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls  db.lv

Ošlejs uzsvēra, ka termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana ir bīstama politika, raugoties no ekonomikas viedokļa. Viņš uzsver, ka pievienošanās eirozonai nozīmē rūpīgu attīstības politikas izvēli. Kā salīdzinājumu Ošlejs izvēlējās pretstatīt situāciju Vācijā un Spānijā. Vācija ir izvēlējusies attīstīt ražošanu, savukārt Spānija - tūrismu un nekustamo īpašumu pārdošanu. «Redzam atšķirību abās valstīs - viena ir sekmīga, bet otra piedzīvo ekonomiskas grūtības,» atzīmēja Ošlejs.

Ekonomists norādīja, ka krīzi Spānijā neradīja valdības izšķērdība, jo valsts bija fiskāli atbildīga. To radīja nekustamo īpašumu tirdzniecība. Ošlejs iesaka mācīties no Spānijas un Vācijas pieredzes. «Nedrīkst subsidēt nekustamo īpašumu nozari, jāsubsidē rūpniecības nozare. Šobrīd ejam Spānijas ceļu, kurš beigsies tāpat kā Spānijai,» brīdināja Ošlejs.

Ošlejs arī minēja, ka šis uzņēmējdarbības modelis sabiedrībai nav izdevīgs, jo pieaug nekustamā īpašuma cenas, savukārt, iegādājoties īpašumu, peļņa samazinās, un tas mazina konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību. Turklāt šis modelis darba vietas nodrošina īslaicīgi, taču Latvijas interesēs ir radīt ilgtspējīgu darba vietu nodrošinājumu.

Savukārt Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) situāciju, kad trešās valsts pilsonis iegūst termiņuzturēšanās atļauju, iegādājoties īpašumu, salīdzināja ar PSRS laiku, kad atsevišķos kolhozos šampanieti varēja nopirkt tikai komplektā ar ziediem. «Varbūt dažiem tie ziedi interesēja, bet vairumu interesēja tas otrs produkts,» minēja Zīle.

Kā skaidroja Zīle, pašlaik Latvijas termiņuzturēšanās atļauju programma nosaka zemāko īpašuma iegādes cenu Eiropas Savienībā (ES), tā nenosaka papildu nosacījumus un nepastāv ierobežojumi īpašuma atrašanās vietai. Kā iespējamos riskus Zīle norādīja nekustamo īpašumu cenu pieaugumu Rīgā un tās apkārtnē, nekustamo īpašumu burbuļa rašanos, problēmu veidošanos banku sektorā, kā arī iespējami drošības un reputācijas riski. Drošības riski saistāmi ar netīrās naudas ieplūdi un attiecīgu valstu ietekmes palielināšanos.

Runājot par reputācijas veidošanu, Zīle norādīja uz pretrunu, ka cīnāmies pret stereotipu, ka Latvija ir «mazā Krievija», taču vienlaikus izceļam, ka Krievijas investori Latvijā var justies kā mājās, proti, iespējams sazināties krieviski un bērni arī var iegūt izglītību krievu valodā.

Zīle Latvijas termiņuzturēšanās atļauju programmu salīdzināja ar programmām citās Eiropas valstīs, piemēram, Francijā. Nīderlandē un Lielbritānijā uzturēšanās atļaujas var iegūt, iesaistoties uzņēmējdarbībā. Zīle šādu modeli atzina par labāku, jo tādā veidā tiek veicināta ražošana un nodrošinātas darbavietas.

EP deputāts uzskata, ka pašreizējā programma ir jāizbeidz, pārorientējot to uz biznesu. Tāpat, viņaprāt, jāstimulē mājokļu tirgus vietējiem iedzīvotājiem. Kā alternatīvas pašreizējai programmai Zīle minēja pirmā mājokļa programmas radīšanu un augsta sliekšņa investoru programmas izstrādāšanu, kas koncentrētos uz investīcijām uzņēmējdarbībā un darbavietu radīšanā.

Kā ziņots, Zīles pārstāvētā apvienība Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK iebilst pret termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret investīcijām. Šis bija viens no jautājumiem, kas sašūpoja Valda Dombrovska (V) valdību.

SEKO City24.lv Facebook lapai un UZZINI svaigākos jaunumus un KARSTĀKOS mājokļu piedāvājumus pirmais!

Atjaunoti sertifikāti pieciem no septiņiem Zolitūdes "Maxima" projekta inženieriem; divi bijuši iesaistīti līdzīgā gadījumā Brocēnos

13.01.2014

Saeimas komisija vērtēs otrreizējai caurlūkošanai nodotos likuma grozījumus termiņuzturēšanās atļauju jautājumā

14.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē