Zīle: Eiropas Parlaments bažījas par termiņuzturēšanās atļauju tirgošanu

Eiropas Parlaments (EP) plenārsesijā Strasbūrā izteicis bažas par dažu citu dalībvalstu praksi piešķirt termiņuzturēšanās atļaujas trešo valstu pilsoņiem apmaiņā pret investīcijām nekustamajā īpašumā vai citās nozarēs, norāda EP deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

Kā ziņots, Reaģējot uz Maltas ieceri piedāvāt savas pases bagātiem ārvalstu investoriem, Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdinājusi, ka ar pilsonību "nedrīkst tirgoties". "Dalībvalsts pilsonības piešķiršana nozīmē arī ES pilsonības un ar to saistīto tiesību piešķiršanu," uzrunājot Strasbūrā Eiropas Parlamentu, norādīja Eiropas Savienības (ES) iekšlietu komisāre Vivjena Redinga. "Dalībvalstīm pilsonība jāpiešķir personām tikai tad, ja pastāv patiess sakars vai patiesa saikne ar attiecīgo valsti. Pilsonību nedrīkst tirgot."

"EP rezolūcija ir rezultāts ilgām politiskajam pārrunām, kuru rezultātā vienā dokumentā tika apvienota divas savstarpēji saistītas tēmas - Maltas uzsāktā pilsonības tirgošana par naudu un dažu citu dalībvalstu, arī Latvijas, piekoptā prakse tirgot termiņuzturēšanās atļaujas apmaiņā pret investīcijām nekustamajā īpašumā vai citās sfērās. Deputāti labi saprot, ka tās būtībā ir viena procesa divas pakāpes - termiņuzturēšanās atļaujas iegūšana daudzos gadījumos ir pirmais solis uz pilsonību," skaidro Zīle

Viņš uzsver, ka ES sistēma, kas paredz personu brīvu pārvietošanos, tika veidota daudzus gadu desmitus. "Taču tagad mēs paši to apdraudam. Visa šī nauda, kas ieplūst caur pilsonības vai uzturēšanās atļauju tirgošanu, - vai tā ir balta, pelēka vai melna? Mēs to nezinām! Visi šie cilvēki, kas tagad iebrauc ES, - vai viņi ir balti un pūkaini? Mēs nezinām! Vai tiešām ES vienīgā iespēja ir pārdot biļetes iebraukšanai savā teritorijā kā dārgā muzejā! Kuras valsts pilsonību šie jaunie iebraucēji saglabās, un kam viņi būs lojāli?" EP debatēs uzsvēra Zīle.

Parlamenta rezolūcijā atzīts, ka "šāds pilsonības iegūšanas veids Maltā, kā arī ikviena cita valsts sistēma, kas varētu paredzēt tiešu vai netiešu ES pilsonības tirgošanu, pašos pamatos grauj Eiropas pilsonības koncepciju". Rezolūcijā arī izteiktas bažas par sekām, kādas var radīt dažu dalībvalstu nesen ieviestās termiņuzturēšanās atļauju un pilsonības iegūšanas shēmas, aicinot dalībvalstis "būt uzmanīgām, īstenojot kompetenci šajā jomā, un ņemt vērā iespējamu negatīvu ietekmi".

Deputāti arī norāda, ka dalībvalstu "sacensība par aizvien izdevīgākiem ieguldījumu nosacījumiem vai finanšu resursu iegūšanu var novest pie pazeminātiem standartiem un prasībām attiecībā uz Šengenas zonas uzturēšanās atļaujām un ES pilsonību".

Debates par pilsonības un termiņuzturēšanās atļauju programmām EP esot rezultāts arī Zīles un viņa pārstāvētās ECR grupas iniciatīvai iesniegt mutiskā jautājuma projektu Eiropas Komisijai par Šengenas uzturēšanās atļauju tirdzniecību vairākās ES dalībvalstīs. Parlamenta politisko grupu diskusijās šis jautājums transformējās rezolūcijas projektā "ES pilsonība par maksu".

ECR grupas mutiskā jautājuma projektā bija norādīts, ka uzturēšanās atļauju programmas pret nekustama īpašuma iegādi vairākās ES dalībvalstīs ir izraisījušas negatīvas sekas, piemēram, izkropļojušas nekustamā īpašuma tirgu, mākslīgi paaugstinājušas mājokļu cenas un palielinājušas pieprasījumu mājokļu kredītu tirgū, apgrūtinot iespēju tikt pie mājokļa vietējiem iedzīvotajiem. Saskaņā ar tiesībsargājošo institūciju informāciju šo atļauju izsniegšana ne vienmēr ir caurskatāma un tiek pienācīgi kontrolēta un tādēļ var veicināt naudas atmazgāšanu, kā arī nevēlamu personu apmešanos uz dzīvi ES.

SEKO City24.lv Facebook lapai un UZZINI svaigākos jaunumus un KARSTĀKOS mājokļu piedāvājumus pirmais!        

Eiro neietekmē dzīvojamo platību pircējus

16.01.2014

Broka tieslietu ministres amatā apņēmusies sakārtot būvniecības nozari; nāksies pamest citus amatus

17.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Valsts kontrole: Latvijā jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām