Maxima traģēdija nav iedragājusi Latvijas būvnieku reputāciju ārvalstīs

Maxima traģēdija nav iedragājusi reputāciju ārvalstīs, apgalvo būvkompānijās, kuras mērķtiecīgi strādā eksporta tirgu izvēršanā.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

«Pēc Zolitūdes traģēdijas negatīvas indikācijas ārvalstu tirgos no mūsu sadarbības partneru un pasūtītāju puses neesam novērojuši,» pauž Guntis Rāvis, SIA Skonto Enterprises īpašnieks. Skonto Enterprises ir speciāli darbam ārvalstu tirgos izveidota kompānija. «Strādājam Norvēģijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un šogad īpaši koncentrēsimies arī uz Vāciju un Dāniju,» skaidro G. Rāvis.

Arī būvniecības uzņēmumā Arčers DB apliecina: «Pēc Zolitūdes traģēdijas neesam izjutuši partneru attieksmes maiņu pret mums kā būvniekiem no Latvijas. Uz šo jautājumu varam atbildēt, ņemot vērā tikai savu pieredzi un darbību pēc 2013. gada 21. novembra, kas liecina – kopumā Latvijas būvnieku reputācija ārvalstīs nav cietusi.»

Pēc SIA Re&Re paustā, ārvalstu pasūtījumus nekādi neietekmē Zolitūdes traģēdija. Tiesa, ārzemēs 2013. gadā bijusi mazāka aktivitāte nekā iepriekšējos gados. «Ņemot vērā apjomīgo projektu portfeli Latvijā, ārzemju projektu attīstība 2013.gadā nebija uzņēmuma prioritāte,» DB saka kompānijas biznesa attīstības un komunikācijas direktore Mārīte Straume. Vienlaikus viņa norāda, ka pērnruden Re&Renodibinājis savu meitasuzņēmumu Norvēģijā. Iepriekš veikti restaurācijas darbi Oslo universitātē. «Kalpo kā references projekts mūsu perspektīvajiem partneriem. Strādājam ar apjomīgiem tenderiem perspektīvajos projektos,» viņa turpina. Baltkrievijā drīzumā paredzēts pabeigt biroja ēkas rekonstrukcijas projektu, ko īsteno meitasuzņēmums RERE Belstroj.

Mazs apjoms

Lai gan, pēc ekspertu domām, tuvākajā nākotnē lielākie veiksminieki būs tie, kas paralēli vietējam tirgum nostiprinājušies arī eksporta tirgos, rādītāji pagaidām nav spoži. Pērnā gada trīs ceturkšņos ārvalstīs pašu spēkiem veikti būvniecības darbi 66,92 milj. eiro apmērā. Tas ir ap 6 % no kopējā Latvijas būvkompāniju pašu spēkiem veiktā būvniecības apjoma, kas pērnā gada trīs ceturkšņos pārsniedza vienu miljardu eiro. Turklāt, kamēr kopējais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms pērn ir audzis, salīdzinot ar 2012. gada attiecīgo periodu, ārvalstīs veiktais būvdarbu apjoms ir nedaudz samazinājies.

DB aptaujātie uzņēmēji gan pērno gadu par sliktu nesauc, turklāt prognozē, ka šogad situācija varētu uzlaboties. G. Rāvis norāda, ka eksporta apjoms un īpatsvars palielinās. Līdz šim ārvalstīs realizēti jau vairāk nekā 50 objekti, ik gadu dubultojot Skonto Enterprises apgrozījumu. 2013. gadā eksporta apgrozījums sasniedza apmēram 50 milj. eiro, savukārt šogad plānots 90 milj. eiro. Nesošo konstrukciju ražošanā un to būvniecībā eksporta apjoms pēdējos divos gados ir 95%, savukārt fasāžu risinājumu eksporta īpatsvars būvniecībā gadu no gada palielinās – 2012. gadā tas bija 40%, savukārt pērn jau 70%. Pagājušajā gadā Norvēģijā kā ģenerāluzņēmējs moduļu ēku būvniecībā sāka strādāt arī Skonto būve, kopā ar Norvēģijas partneriem izveidojot meitas sabiedrību Heimdal Skonto Norway. Tajā Skonto būvei pieder 50% kapitāldaļu. Starp pērn pabeigtiem projektiem ir lidosta, biroju un viesnīcas augstceltne un māju moduļu dzīvojamais komplekss Norvēģijas pilsētā Trondheimā, biroju ēkas Oslo. Zviedrijā realizēti vairāki dzīvojamo un biroju ēku projekti, kā arī TV studijas būvniecības projekts Stokholmā. Savukārt Londonā pērn noslēdzies darbs pie trīs dzīvojamo māju kompleksu projektiem.

Kompleksi risinājumi

G. Rāvis vērtē, ka liels pluss ārvalstu tirgos ir spēja piedāvāt kompleksu risinājumu. Ārvalstīs lielāka uzmanība tiek pievērsta ilgtspējīgai būvniecībai, un augstu tiek novērtēta būvnieku spēja realizēt sarežģītus un ekspluatācijā efektīvākus risinājumus. G. Rāvis norāda, ka darbiem ārvalstīs tiek algoti Latvijas speciālisti.

Kompleksa piedāvājuma plusus uzsver arī a/s UPB, kas pērn Ekonomikas ministrijas un LIAA konkursā Eksporta un inovācijas balva tika atzīta par Eksporta čempionu. Līdz šim aktīvākais Latvijas būvniecības nozares uzņēmums ārvalstu tirgos pērn holdingam pievienoja arī augstas precizitātes metālapstrādi, kas ļauj apgūt jaunus biznesa sektorus.

Spēja piedāvāt visu nepieciešamo projekta īstenošanai pērn ļāva uzņēmumam tikt pie nozīmīgiem pasūtījumiem, tostarp Universitātes un veselības aprūpes kompleksa Bohumā, Vācijā, biomasas koģenerācijas stacijas Ortofta Lundā, Zviedrijā, biroju ēku kompleksa Oslo, Norvēģijā un citiem. Savukārt starp pērn realizētiem projektiem minama gan dzelzceļa stacija Ensjo Stasjon Oslo, Norvēģijā, elektroapakšstacija Barkaryd Zviedrijā, klīnika Upsalā u.c. Celtniecības stadijā ir vairāki lieli objekti, kuri, kā atzīst kompānijā, kļūst tehnoloģiski inovatīvāki un realizācijā sarežģītāki. UPB galvenie noieta tirgi ir Zviedrija, Norvēģija, Vācija, arī Šveice, Itālija, Somija, Dānija, Islande un Lietuva. Pēdējos gadus UPB aktīvi meklē sadarbības partnerus arī Krievijā un Kazahstānā.

Solis Abhāzijā

Arčers pērn pirmo reizi izgatavoja un piegādāja stiklotās konstrukcijas būvobjektam Abhāzijā. Galvenais darba reģions joprojām ir Skandināvija, jo īpaši Norvēģija, kur «šīs valsts tirgus apguves procesā veiksmīgi noslēdzies savstarpējās iepazīšanās periods ar vietējiem būvniecības ģenerāluzņēmējiem un pasūtītājiem. Tālākās uzņēmuma darbības vērstas, lai savas pozīcijas šajā tirgū nostiprinātu un attīstītu,» akcentē uzņēmums. Arčers šogad turpinās arī citu Rietumvalstu un pasaules reģionu tirgu izpēti. Eksporta apjomam šogad vajadzētu saglabāties iepriekšējo periodu līmenī vai palielināties.

Arčers ārpus Latvijas lielākoties strādā kā apakšuzņēmējs, kas projektē, izgatavo un uzstāda dažādas stiklotas būvkonstrukcijas – gan interjera, gan ēku fasāžu risinājumus. Eksporta apjoms pērn bijis 30–35% līmenī no visas produkcijas kopapjoma. Šobrīd noslēguma stadijā ir līdz šim apjomīgākais būvkompānijas objekts ārpus Latvijas –Siemens biroja ēkas būvniecība Norvēģijā. Pērn turpinājās hospitāļa AZ Jan Palfinj rekonstrukcija Beļģijā u.c.

SEKO City24.lv Facebook lapai un UZZINI svaigākos jaunumus un KARSTĀKOS mājokļu piedāvājumus pirmais!      

SEB Mājokļu cenu indikators: 53% Latvijas iedzīvotāju sagaida mājokļu cenu pieaugumu gada laikā

21.01.2014

5 miljonus vērtais nekustamā īpašuma darījums izrādījies maldīgs

22.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā