Vairākkārt pieaugušas potenciālo īrnieku bažas par telpu drošību. Īpašniekiem un īrniekiem nav skaidrs atbildības līmenis

Salīdzinājumā ar laika periodu pirms Zolitūdes traģēdijas, potenciālie telpu īrnieki daudz biežāk ēku un telpu īpašniekiem sākuši uzdot jautājumus par ugunsdrošības, rezerves izeju, ēku būvkonstrukciju drošības un līdzīgām tēmām. Ja pirms 2013. gada novembra notikumiem Zolitūdē, šādus jautājumus uzdeva aptuveni katrs desmitais potenciālais telpu īrnieks, tad 2013. gada decembrī un šā gada janvārī drošība sākusi interesēt apmēram 50% jeb katram otrajam nomāt gribētājam. Potenciālajiem īrniekiem turklāt nav skaidrības kurš atbildīgs par telpu drošību – viņi vai telpu īpašnieks.

„”Vai noskatītā biroja telpās ir ugunsdzēšamie aparāti, vai darbojas ugunsdrošības signalizācija?”, „Cik veikala telpām, ko vēlamies īrēt, ir rezerves izeju, vai to ir pietiekami?”, „Vai šīm telpām ir jābūt ārējām kāpnēm, kuras izmantot evakuācijai?”, „Vai šeit ir dūmu detektori un ugunsdzēšamie aparāti, kurš atbildīgs par tiem” , „Vai ēkas pārsegums ir drošs un kas ir kompetents to pārbaudīt? „ – šie ir tikai daži piemēri no plašā potenciālo īrnieku jautājumu klāsta, uz kuriem pēdējos 2 mēnešos nākas atbildēt gandrīz katram izīrētājam, kā arī nekustamo īpašumu darījumu starpniekiem” stāsta uzņēmuma „Rent in Riga” valdes loceklis Jānis Lipša. Viņš piebilst, ka telpu un ēku īpašnieki visbiežāk nezina atbildes uz šiem jautājumiem, jo, pirms 2013. gada novembra traģēdijas Zolitūdē, iedziļināšanās ugunsdrošības un ēku drošības niansēs nav bijusi aktuāla.

„Ugunsdrošības noteikumos teikts, ka par ugunsdrošības signalizāciju, dūmu detektoriem un ugunsdzēšamo aparātu esamību ēkā ir atbildīgs tās īpašnieks, izņemot gadījumus, kad īres līgumā atrunāta īrnieka atbildība par ugunsdrošību,” informē Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas (LUA) Valdes priekšsēdētājs Ilgvars Cēris. Viņš piebilst, ka ēkas rezerves izeju skaitu nosaka būvnormatīvi, savukārt Ugunsdrošības noteikumos teikts, ka rezerves izejas nedrīkst būt aizslēgtas vai aizkrautas. Turklāt vairākstāvu ēkās jābūt arī ārējām evakuācijas kāpnēm, ēku īpašniekiem ieteicams iegādāties arī virvju kāpnes.

„Taču, izrādās, ka brīdī, kad nomātajās telpās nonāk darbinieki, situācija mainās, atbildībai par ugunsdrošību no ēkas, telpu īpašnieka vai nomnieka nonākot pie darba devēja,” stāsta J. Lipša. Valsts Darba inspekcijas konsultatīvais centrs skaidro: „Brīdī, kad telpās nonāk darbinieki, nodrošināt visu, kas nepieciešams darbinieku drošībai, tai skaitā ugunsdrošībai, jau ir darba devēja atbildība.” Darba devēja atbildība atrunāta arī Ugunsdrošības noteikumos, kuros teikts: „Juridiskās personas vadītājam ir šādi pienākumi: nodrošināt normatīvajos aktos noteikto ugunsdrošības prasību ievērošanu;nodrošināt objektu ar ugunsdzēsības tehniku, ugunsdzēsības ūdensapgādi, ugunsaizsardzības un ugunsdzēsības sistēmām, ugunsdzēsības dienesta izsaukšanas ierīcēm, ugunsdzēsības aparātiem un inventāru atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām ugunsdrošības prasībām, kā arī uzturēt šīs iekārtas un līdzekļus lietošanas kārtībā.”

Piedalies City24 Facebook konkursā un laimē 2 dāvanu kartes no t/c SPICE HOME, katru 50 eur vērtībā!       

Dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits Rīgā gada laikā audzis par 30%

28.01.2014

Ceturtdien izsolīs AS „Citadele banka” īpašumu Ventspils vēsturiskajā centrā

29.01.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts