Bankas pērn rezidentiem kredītos izsniedza 2,3 miljardus eiro; kopējais kredītportfelis samazinājās par 6,5%

Pagājušajā gadā banku no jauna piešķirtie kredīti rezidentu nefinanšu uzņēmumiem un mājsaimniecībām sasniedza 1,6 miljardus latu jeb 2,3 miljardus eiro, kas ir par 5% vairāk nekā 2012.gadā.

Tomēr kopējais kredītportfelis pērn samazinājās par 6,5%, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas operatīvie dati.

Izsniegto kredītu pieaugums bija nekustamā īpašuma, būvniecības, tirdzniecības un transporta nozarēs.

Mājsaimniecībām pagājušajā gadā piešķirti kredītlīdzekļi mājokļa iegādei, rekonstrukcijai un/vai remontam vairāk nekā 191 miljona latu jeb 270 miljonu eiro apmērā, kas ir par 21,8% vairāk nekā 2012.gadā.

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis žurnālistiem sacīja, ka 22% kāpums mājsaimniecībām no jauna izsniegto kredītu summā nenozīmē, ka kreditēšana ir kļuvusi ļoti strauja, un šis rādītājs jāvērtē, ņemot vērā, ka 2011.gadā un 2012.gadā bāze bija "traģiski zema".

Bičevskis sacīja, ka banku sektorā valda augsta konkurence par iespēju izsniegt kredītu korporatīvajiem klientiem - labi uzņēmumi var saņemt piedāvājumu no septiņām bankām. Savukārt mājsaimniecības var saņemt mazāk banku piedāvājumu un šāda situācija ir arī politiskās vides sekas, vērtēja asociācijas prezidents.

Kredītportfeļa sarukuma temps pērn mazinājās - 2013.gadā kredītporfelis samazinājās par 6,5%. Izņemot norakstīto kredītu efektu, kuri ir drīzāk iepriekšējo krīzes gadu banku bilanču sakārtošanas procesa beigu posms, nevis esošās situācijas atspoguļojums, kredītportfelis saruka par 3,1%, tai skaitā rezidentu nefinanšu sabiedrību - par 1,8%, rezidentu mājsaimniecību - par 4,5%.

Kopējā kredītportfeļa struktūrā 2013.gada beigās lielāko daļu no aizņēmējiem - 44% - veidoja rezidenti nefinanšu uzņēmumi, 32% - rezidentu mājsaimniecību mājokļu kredīti, 13% - nerezidenti, 6% - rezidentu mājsaimniecību kredīti citiem mērķiem, 4% - finanšu un apdrošināšanas nozare (rezidenti), 1% - valdība (rezidenti).

Dati rāda, ka uzlabojas kredītu kvalitāte. Ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars banku sektora kopējā kredītportfelī turpināja sarukt un pērn decembra beigās bija 8,3%. 2012.gada beigās šis rādītājs bija 11,2%. Šādu kredītu īpatsvars rezidentu mājsaimniecību kredītportfelī sasniedza 12%, savukārt rezidentu nefinanšu sabiedrību kredītportfelī - 7%. Kopējais kavēto kredītu īpatsvars banku sektora kredītportfelī gada laikā saruka no 17,4% līdz 14,6%.

Banku izveidoto uzkrājumu nedrošajiem kredītiem atlikums 2013.gada beigās saruka līdz 674 miljoniem latu (958 miljoniem eiro) jeb 6,1% no banku kopējā kredītportfeļa. 2012.gada beigās šis rādītājs bija 8%. Uzkrājumu attiecība pret virs 90 dienām kavēto kredītu atlikumu saglabājās augstā līmenī - 73,6%.

Piedalies City24 Facebook konkursā un laimē 2 dāvanu kartes no t/c SPICE HOME, katru 50 eur vērtībā!         

"Saliena" nodevusi ekspluatācijā jauno dzīvojamo ēku projektu

06.02.2014

Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus, kas ieviesīs izmaiņas Latvijas lauksaimniecības zemes tirdzniecībā

07.02.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām