Eksperte: Ierobežojumi zemes tirdzniecībā veicinās lauksaimniecības stagnāciju

Likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" grozījumu redakcijā iestrādātie ierobežojumi negatīvi ietekmēs Latvijas lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpašniekus, kā arī veicinās lauksaimniecības stagnāciju un apdraudēs Latvijas ekonomikas izaugsmi, biznesa portālam "Nozare.lv" norāda Latvijas lauksaimniecības attīstības padome (LLAP) un lauksaimniecības attīstības konsultāciju uzņēmuma "ActusQ" direktore Eva Branta-Nellemanne.

"Daļa zemnieku ir aktīvi protestējuši pret Latvijas zemes izpārdošanu ārvalstniekiem un steidzinājuši likuma grozījumus. Tomēr ierobežojumi netraucēs ārvalstu pircējiem, kuru nolūks ir attīstīt ražošanu, iegādāties zemes īpašumus Latvijā. Zemes tirgus ierobežošanas rezultātā paredzama cenas krišanās vai stagnācija, jo nepastāvēs tirgus konkurences apstākļi. Tas nozīmē, ka ārvalstu pircējiem, kuri atbildīs likumā noteiktajiem kritērijiem, nebūs nekādu problēmu par salīdzinoši lētu cenu zemi iegūt savā īpašumā," sacīja eksperte.

Tāpat viņa norādīja, ka grozījumos definētās zemes pirmpirkuma tiesības neveicinās saimniecību konsolidāciju.

"Īpašnieks, kurš vēlēsies pārdot savu zemes platību, pircēju nevarēs izvēlēties un par īpašumu nesaņems vēlamo cenu, un būs pakļauts šaura pircēju loka cenas dempingam. Likuma grozījumu kontekstā tiek minēts mērķis - saimniecību konsolidācija -, tomēr grozījumos plānotā pirmpirkuma tiesību piešķiršanas kārtība to nesekmēs, ņemot vērā, ka tiesības uz pirkumu pirmajam būs nevis pierobežniekam, bet zemes nomniekam vai lietotājam," sacīja Branta-Nellemanne.

Viņasprāt, likuma grozījumos nav paredzēts arī mehānisms, kā rīkoties zemes īpašniekam, ja viņš vēlas pārdot savu īpašumu, bet tam neatrodas neviens likumprojektā noteiktajām prasībām atbilstošs pircējs. Nav skaidrs, vai šie īpašumi nonāks Zemes fonda rīcībā un pakāpeniski notiks zemes nacionalizācija, vai arī tiks rasts cits risinājums.

"Ierobežojumi neļaus arī uzņēmumiem īstenot risku sadalījumu, piemēram, zemes īpašumu turēt atsevišķā uzņēmumā, bet tā apsaimniekošanu veikt saistītajam uzņēmumam. Tāpat arī līdzīgā situācijā nonāks mazās saimniecības, kuru zeme pieder privātpersonai, taču ražošana tiek veikta juridiskas personas statusā. Lauksaimnieki būs spiesti tērēt papildu līdzekļus, veicot zemju pārnesi un saimnieciskās darbības pārnesi, lai pierādītu pašvaldības komisijai, ka ir patiesi ražotāji," skaidroja eksperte.

Viņa arī akcentēja, ka likuma grozījumu redakcija kopumā nav vērsta uz lauksaimniecības ražošanas attīstību, bet veicinās tās stagnāciju un lauksaimniecībā izmantojamās zemes dīkstāvi.

"Skaļi pieteiktais likumprojekts kļuvis par vairāku nozares regulējuma caurumu lāpītāju, tomēr problēmas, kas nav risinātas vairākus gadu desmitus, tā arī paliks nerisinātas. Joprojām laukos akūti trūks kapitāla, kvalificēta darbaspēka un iedzīvotāju skaita kopumā. Liela daļa zemnieku nevarēs paplašināties un izmantot likumprojekta iespējas naudas trūkuma dēļ, cilvēki izbrauks, un funkcionāla lauksaimnieciskās ražošanas attīstības plāna nebūs," prognozēja uzņēmuma pārstāve.

"ActusQ" aicina veikt neatkarīgu pētījumu par minētā likumprojekta makroekonomisko ietekmi, būtiski palielināt nekustamā īpašuma nodokli, stimulējot īpašniekus nodarboties ar lauksaimniecisko ražošanu, vai meklēt risinājumus zemes apsaimniekošanai. Eksperte arī iesaka piešķirt tiešmaksājumus pēc ražošanas efektivitātes un turpināt attīstīt zemes iegādes valsts kreditēšanas programmas maziem un vidējiem lauksaimniekiem zemes iegādei.

Kā ziņots, Saeima pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par zemes privatizāciju lauku apvidos", kas ieviesīs izmaiņas Latvijas lauksaimniecības zemes tirdzniecībā.

Likumprojekts nosaka personas, kuras varēs pirkt zemi, kas lielāka par pieciem hektāriem. Plānots, ka zemes īpašniekam tās apsaimniekošana būs jāsāk trīs gadu laikā kopš iegādes un rakstiski jāapliecina zemes izmantošana ražošanā. Ja trīs gadu laikā zemes īpašnieks nenodrošinās tās izmantošanu, izmaiņas paredzēs soda sankcijas.

Lai fiziska persona turpmāk varētu iegādāties zemi, paredzēts, ka tai jābūt reģistrētai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējai, kā arī tiesīgai saņemt tiešos maksājumus un pēdējo trīs gadu laikā jābūt ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas. Grozījumi arī paredz, ka fiziskai personai būs nepieciešama pieredze lauksaimniecībā vai jāiegūst lauksaimnieciskā vai tai pielīdzinātā izglītība.

Savukārt uzņēmumiem būs jābūt reģistrētiem Latvijā kā nodokļu maksātājiem un jānodarbina cilvēki, kuri ir ieguvuši lauksaimniecisko vai tai pielīdzinātu izglītību. Tāpat šiem uzņēmumiem būs jābūt tiesīgiem saņemt tiešos maksājumus, kā arī vismaz pēdējo trīs gadu laikā jāgūst ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas vismaz vienas trešdaļas apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Līdz ar likuma grozījumiem pašreizējais regulējums tiks papildināts ar lauksaimniecības zemes darījumu izskatīšanas kārtību, deleģējot tiesisko uzraudzību pašvaldības izveidotai komisijai. Arī valdībai būs jānosaka kritēriji lauksaimniecības zemes darījumiem.

Tāpat likuma grozījumi paredz pirmpirkuma tiesības zemes atsavināšanas gadījumos, kā arī izņēmumus darījumiem ar lauksaimniecības zemi.

Pievienojies City24 Facebook lapai un uzzini aktuālākos nekustamo īpašumu tirgus jaunumus, interesantus notikumus un labus mājokļu piedāvājumus! 

"Ober-Haus": Janvārī dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits Rīgā audzis par 4,4%

11.02.2014

"NP Properties": Skandināvi pārceļ ražotnes uz Latviju, tirgū brīvu telpu deficīts

11.02.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu