"NP Properties": Skandināvi pārceļ ražotnes uz Latviju, tirgū brīvu telpu deficīts

Latvijas nekustamo īpašumu tirgū pietrūkst brīvu industriālo telpu, ko iespējams iznomāt ražotāju vajadzībām, atzīst industriālo parku attīstītāja un apsaimniekotāja SIA "NP Properties" valdes priekšsēdētāja Elita Moiseja.

Saskaņā ar "NP Properties" rīcībā esošo informāciju patlaban iznomāšanai tirgū pieejamo industriālo platību vakance ir vien aptuveni 4% un jaunas platības nekustamo īpašumu tirgū parādīsies, visticamāk, tikai 2015.gadā.

"Industriālo telpu iznomāšanas tirgus ir aktīvs - ražotāji pieprasa jaunas telpas, lai paplašinātos vai atvērtu jaunas ražotnes. Ja pērn lielu interesi savas ražotnes izvietot Latvijā izrādīja uzņēmumi no Krievijas, tad patlaban redzam, ka interesi par ražošanas pārcelšanu uz Latviju izrāda vairāki Skandināvijas uzņēmumi. Kā norāda šo uzņēmumu pārstāvji, tad interese skaidrojama ar joprojām zemākām darbaspēka, kā arī komunālo pakalpojumu izmaksām, mūsu valsts pievienošanos eiro valūtai un, protams, Latvijas robežu ar Krieviju," norāda Moiseja

Viņa skaidro, ka patlaban "NP Properties" klientu vidū pieprasīta ir ražošanas telpu paplašināšana jau esošajos industriālajos objektos. Tie var būt nelieli objekti no 200 līdz 400 kvadrātmetriem, taču nereti ražotāji paplašina biznesu un dubulto savas platības, iznomājot papildu vēl no 1500 līdz 4000 kvadrātmetru.

2015.gadā tirgū parādīsies arī tās jaunās industriālās platības, kuru sagatavošanu attīstītāji sāks šogad.

Moiseja secina, ka pēdējo divu gadu laikā uzņēmumiem vienlīdz svarīga ir ne tikai telpu nomas maksa, bet arī komunālie maksājumi un apsaimniekošanas izmaksas, jo tās ir ievērojamas izmaksu pozīcijas, kuras būtiski ietekmē ražotāju produkta gala cenu.

"Ražotāji ir palikuši apdomīgāki un esošos tēriņus vēlas optimizēt. Lai arī ražošanas uzņēmumi nemēdz pēkšņi mainīt lokācijas vietu, jo tiem ir izteikts lētāks piedāvājums, ir sastopami arī gadījumi, kad esošā ražotne tiek pārcelta uz citām telpām, ja uzturēšanas izmaksas ir būtiski zemākas. Tieši iespēja optimizēt izmaksas ir viena no galvenajām industriālo parku priekšrocībām, jo mums ir iespēja nomniekam piedāvāt gan tieši viņa vajadzībām piemērotas telpas, gan arī rast optimālāko risinājumu izmaksu sadaļā," skaidro Moiseja.

Latvijā nekustamo īpašumu attīstītāji apzinās un ir gatavi būvēt jaunas telpas, kuru uzturēšanas izmaksas būtu rentablākas, taču būvniecības izmaksas patlaban ir pārāk augstas, lai gala rezultātā nomas maksa apmierinātu īrnieku, informē Moiseja.

Patlaban nomas maksa par ražošanas telpām ir no 2,5 līdz 3,5 eiro par kvadrātmetru atkarībā no telpas specifikācijas. Savukārt no jauna uzbūvēto ražošanas telpu nomas maksa svārstās robežās no 4,5 līdz pieci eiro par kvadrātmetru.

"Neskatoties uz to, meklējam jaunus celtniecības un inženiertehniskos risinājumus, lai jau 2015.gadā tirgū varētu piedāvāt jaunas industriālās platības vismaz 17 kvadrātmetru platībā, jo to deficīts tirgū ir akūts," piebilst Moiseja.

2013.gadā "NP Properties" industriālajos parkos ir iznomājis 12 000 kvadrātmetru jaunas ražošanas platības. "NP Properties" ir investīciju grupas "Nordic Partners" uzņēmums, kurš ir lielākais industriālo parku attīstītājs un apsaimniekotājs Latvijā. Patlaban Rīgā, Olainē, Jelgavā, Salaspilī, Rēzeknē un Daugavpilī tiek apsaimniekoti kopumā astoņi industriālie parki. Kopējā telpu platība šajos parkos ir vairāk nekā 490 000 kvadrātmetru.

Pievienojies City24 Facebook lapai un uzzini aktuālākos nekustamo īpašumu tirgus jaunumus, interesantus notikumus un labus mājokļu piedāvājumus! 

Eksperte: Ierobežojumi zemes tirdzniecībā veicinās lauksaimniecības stagnāciju

11.02.2014

Zemes nodoklis dzen izmisumā

11.02.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu