Nekustamo īpašumu pārdošana arvien biežāk tiek veikta kā kapitāldaļu pārdošana

Pateicoties nodokļu izmaiņām, kas stājās spēkā no 1.janvāra, arvien biežāk nekustamā īpašuma pārdošanas darījumi pārvēršas par uzņēmumu kapitāldaļu pārdošanas darījumiem, šodien žurnālistiem sacīja zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" partneris, zvērināts advokāts, reģionālās nodokļu un muitas prakses vadītājs Jānis Taukačs.

Kopš 1.janvāra uzņēmumu kapitāldaļu pārdošana vairs netiek aplikta ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), savukārt nekustamā īpašuma pārdošana rada kapitāla pieaugumu, kurš tiek aplikts ar 15% UIN.

"Tāpēc daudzas juridiskas personas nevis pārdod nekustamo īpašumu, bet iegulda to kā aktīvu jaunizveidota uzņēmuma pamatkapitālā un pēc tam pārdod šī uzņēmuma kapitāldaļas. Tāpat ar nodokli vairs netiek aplikta arī darījumā gūtās peļņas izmaksa dividendēs akcionāriem uz jebkuru pasaules valsti," skaidroja Taukačs.

Līdz ar to Latvija investoru acīs kļuvusi daudz pievilcīgāka nekā Igaunija un Lietuva, īpaši NVS investoru acīs, skaidroja Taukačs. Igaunijā ar 21% nodokli tiek apliktas izmaksātās dividendes, bet Lietuvā ir jāievēro dažādi nosacījumi gan kapitāldaļu pārdošanā, gan dividenžu izmaksā.

Taukačs gan uzsvēra, ko no 1.janvāra ir stājusies spēkā arī vispārējā nodokļu pretizvairīšanās norma, tāpēc uzņēmumiem jābūt uzmanīgiem. "Ja procesi notiek uzreiz viens pēc otra - vispirms īpašums tiek ieguldīts pamatkapitālā un uzreiz pēc tam kapitāldaļas tiek pārdotas -, Valsts ieņēmumu dienests (VID) var šos darījumus skatīt kā kopumu un pārkvalificēt to kā nekustamā īpašuma pārdošanas darījumu, par ko jāmaksā 15% UIN," skaidroja Taukačs.

Savukārt, ja kapitāldaļas tiek pārdotas gadu vai vēl ilgāku laiku pēc īpašuma ieguldīšanas pamatkapitālā, VID vairs nevarēs pierādīt uzņēmuma nodomu izvairīties no nodokļu nomaksas, skaidroja Taukačs.

Viņš piebilda, ka zināmas problēmas var radīt 2% nodokļa piemērošana kapitāldaļu pārdošanai, ja tās pārdod ārvalstu uzņēmums Latvijas uzņēmumam, un ja vairāk nekā 50% no aktīviem veido nekustamais īpašums.

"Tā ir likuma norma, ko Finanšu ministrija ir "nogulējusi", jo 2% nodokļa piemērošana Eiropas Savienības biznesam ir diskriminācija. Lai nerastos problēmas, agrāk vai vēlāk, bet Finanšu ministrijai šis nodoklis būs jāmaina," skaidroja Taukačs.

Ķīna uzsāk nekustamā īpašuma tirgus reformas

05.03.2013

Tukšās «spoku pilsētas» rada bažas par nekustamo īpašumu burbuli vienā no pasaules lielākajām ekonomikām

06.03.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Āgenskalns - zaļais Pārdaugavas centrs un veclaicīgo namu mājvieta

2

Skandināvu stila funkcionalitāte pret padomju mantojumu

3

Purvciems - rajons, kur mijas padomju mantojums un mūsdienu modernisms

4

Tukuma pusē pārdošanā nonācis ekskluzīvs atpūtas komplekss

5

Klientu diena Klusā centra elitārajā dzīvojamā projektā J5

6

Klientu dienas Salienā: rezervē dzīvokli un saņem 1000 eiro vērtu IKEA dāvanu karti tā iekārtošanai

City24 redaktora izvēle

alt

"Bonava Latvija" uzsāk dzīvokļu pārdošanu vērienīgā jaunajā projektā Dreiliņos

alt

Mežaparks – zaļākā un prestižākā Rīgas apkaime, pār kuru laikam nav varas

alt

Viens no arhitekta Modra Ģelža pēdējiem veikumiem – privātmāja Mežaparkā