Šogad nekustamo īpašumu tirgū gaidāms lielāks lielo darījumu skaits

Tirgus strukturēšana, ekonomikas atveseļošanās, kā arī investīciju objektu skaita palielinājums piesaista jaunus investorus, kurus pārsvarā interesē naudas plūsmu nesošie objekti, līdz ar to 2013.gadā gaidāms lielāks lielo darījumu skaits salīdzinājumā ar pagājušo gadu, teikts nekustamā īpašuma konsultāciju kompānijas "Colliers International" ("Colliers") sagatavotajā 2012.gada nekustamā īpašuma tirgus pārskatā.

Pagājušajā gadā investoru aktivitāte Latvijā bija samērojama ar gadu iepriekš, taču gads bijis skopāks lielo darījumu skaita ziņā, kas atspoguļojās kopējā investīciju apjomā, kas ir par 20% mazāks salīdzinājumā ar 2011.gadu.

Pērn nekustamo īpašumu tirgū Rīgā ir investēti 168,6 miljoni eiro (118 miljoni latu), bet 2011.gadā investīciju apjoms bija 209 miljoni eiro (146,3 miljoni latu).

"Kopumā nekustamā īpašuma tirgus ir atguvies no krīzes un uz nākotni skatās ar prieku, taču pārlieku liels optimisms tirgū vēl nav vērojams, izņemot atsevišķus tirgus segmentus," sacīja "Colliers" partneris Deniss Kairāns.

Pagājušais gads bijis sevišķi aktīvs viesnīcu segmentā - vairāk nekā desmit viesnīcas mainīja īpašniekus, lielākās - "Hotel Elefant" un "Hotel Lielupe". Viesnīcu segmentā aktīvākie investori bijuši no NVS valstīm.

Nozīmīgi darījumi ir notikuši arī biroju un tirdzniecības platību segmentos. Īpašniekus mainīja biroju ēka Kaļķu ielā 15, "SKY" tirdzniecības centrs Mežciemā un citi.

Kairāns norādīja, ka 2012.gads bijis aktīvs banku izveidotiem nekustamo īpašumu uzņēmumiem un arī 2013.gadā vairāk uzmanības tiks veltīts pārņemto objektu pārdošanai, nevis esošo portfeļu palielināšanai.

"Šogad ir vairāki priekšnoteikumi, lai tirgū notiktu lieli investīciju darījumi. Ekonomikas atveseļošanās, kā arī investīciju objektu skaita palielinājums piesaista jaunus investorus. Vispirms galvenā investoru aktivitāte bija novērota Igaunijā, bet tagad tur ir saasinājusies konkurence starp investoriem un palicis maz pievilcīgu investīciju objektu, tāpēc investori arvien biežāk lūkojas Latvijas un Lietuvas virzienā," skaidroja Kairāns.

Viņš norādīja, ka arvien vairāk likvīdu īpašumu un portfeļu parādās pārdošanā, piemēram, tādus sākuši piedāvāt uzņēmumi "BPT Secura" un "SMI", 2013.gadā tiek prognozēta vairāku jaunu spēlētāju ienākšana tirgū.

Investori fokusējas vairāk uz biroju un tirdzniecības platību segmentiem, kur orientējošais ienesīgums ir 8%, bet aktivitāte viesnīcu pārdošanā samazināsies.

Tirgus attīstību šogad ietekmēs arī tas, ka bankas aktīvāk sāk izvērtēt jaunu projektu finansēšanu, lai gan joprojām ir uzmanīgas gan pret klientiem, gan investīciju objektiem, norādīja Kairāns.

"Noteikti investoru aktivitāti sekmēs arī gaidāmā eiro ieviešana Latvijā. Igaunijas pieredze liecina, ka lielākā investoru aktivitāte bija tieši gadu pirms eiro ieviešanas, tāpēc sagaidāms, ka tas pats notiks arī Latvijā," prognozēja Kairāns.

Viņš piebilda, ka 2013.gadā investīciju kopējais apjoms nekustamā īpašuma tirgū varētu būt līdzīgs kā 2012.gadā, taču lielo darījumu skaits un īpatsvars noteikti būšot lielāks.

Igaunijā ir lielākā investoru aktivitāte starp trīs Baltijas valstīm, bet Latvija izceļas uz kaimiņu fona, pateicoties NVS valstu investoriem, norādīja Kairāns.

Tukšās «spoku pilsētas» rada bažas par nekustamo īpašumu burbuli vienā no pasaules lielākajām ekonomikām

06.03.2013

Ekskluzīvo dzīvojamo platību segmentā ārvalstnieki pērn investējuši 207 miljonus eiro

06.03.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

2

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

5

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

6

Kopš gada sākuma dzīvokļu cenas Rīgā palielinājušās par 3,2%

City24 redaktora izvēle

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"