ARCO REAL ESTATE: īres tirgus paplašināšana ir reāls atbalsts jaunām ģimenēm

Ekonomikas ministrijas sagatavotais likumprojekts, kas paredz atbalsta sniegšanu jaunām ģimenēm, iegādājoties mājokli, pēc ARCO REAL ESTATE valdes priekšsēdētaja Aigara Šmita domām, nebūs efektīvs veids, kā palīdzēt cilvēkiem. Turpretī pašvaldības īres dzīvokļu skaita palielināšana un to piedāvāšana ilgtermiņa īrei sniegs reālu labumu, precizē A. Šmits.

Rietumvalstīs jau izsenis dominē princips: tiem, kas nekustamos īpašumus finansiālu apsvērumu dēļ iegādāties nevar, mājoklis jāīrē, nevis jāuzņemas saistības pret banku, noslēdzot 20 - 30 gadu hipotekāro līgumu un dzīvojot no algas līdz algai, uzver speciālists. Vislabākais veids, kā valstiskā līmenī realizēt vēlmi palīdzēt ģimenēm ir jaunu daudzdzīvokļu namu būvēšana ar nolūku izīrēt par adekvātām maksām, kurām programmas ietvaros vajadzētu būt zemākām par brīvajā tirgū esošām un augstākām par sociālā dzīvojamā fonda īres maksu.

Pēc nekustamo īpašumu uzņēmuma rīcībā esošās informācijas, vidējās viena kvadrātmetra būvniecības izmaksas šobrīd ir 850 EUR, kas nozīmē, ka 60 kvadrātmetrus plašs dzīvoklis maksā 51 000 EUR. Pieņemot, ka jaunā ģimene papildus komunālajiem maksājumiem par pašvaldības dzīvokļa īri maksās 150 EUR, kas ir pilnīgi adekvāta summa, ko var atļauties jebkura ģimene, pašvaldība gada laikā atgūtu 1800 EUR no būvniecībā ieguldītajiem līdzekļiem.

Lai jaunā ģimene varētu iegādāties trīsistabu 60 kvadrātmetrus plašu dzīvokli, nepieciešams apmēram 37 000 EUR liels finansējums (saskaņā ar aktuālo ARCO REAL ESTATE pētījumu sērijveida dzīvokļu kvadrātmetra cena šobrīd ir 622 EUR). Ņemot vērā “nolikto atslēgu” principa īstenošanas vēlmes, kredītiestādes vairs neaprobežosies ar pirmo iemaksu 10 - 20% apmērā. Tā, pēc A. Šmita domām, sasniegs līdz pat 40%, kas jaunās ģimenes vēl vairāk attālinās no sava mājokļa iegādes, tā kā pirmajai iemaksai būs nepieciešami apmēram EUR 14 800, no kuriem 2 000 EUR kredītiestādēm saskaņā ar plānoto atbalsta programmu galvos (nevis piešķirs, dāvinās vai dzēsīs) valsts, samazinot jaunās ģimenes pirmo iemaksu līdz 12 800 EUR.

Zinot, ka jaunām ģimenēm šķērslis kredīta noformēšanai ir banku pieprasītās pirmās iemaksas neesamība, pašvaldības dzīvojamā fonda paplašināšana būtu praktiska alternatīva, jo par minētajiem 12 800 EUR jaunā ģimene varētu atļauties īrēt municipālo dzīvokli septiņus gadus, turklāt bez jebkādām kredītsaistībām, skaidro A. Šmits.

Pašvaldībai, lai uzbūvētu daudzdzīvokļu ēku ekonomiski aktīvā teritorijā, kur jaunās ģimenes labprāt mājokļus īrētu ilgtermiņā, zeme nav jāpērk, jo tās īpašumā jau atrodas gan brīvās zemes, gan kompensējamo zemju fonds.

Broka sola, ka dalītā īpašuma problēmas atrisināšana būs viena no viņas prioritātēm

06.03.2014

Ārvalstnieki biežāk iegādājas dzīvokļus, lai tos vēlāk piedāvātu īres tirgū

07.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks