Desmit gados zemes cenai kāpums par 44%; iemesls - biogāzes stacijas, spekulatīvi darījumi un konkurence

Pēdējo desmit gadu laikā lauksaimniecības zemes cenas Latvijā paaugstinājušās vidēji par 44%, ko veicinājuši ne tikai spekulatīvi darījumi, zemi uzpērkot ārvalstu kompānijām, bet arī biogāzes staciju darbība, kā arī lauksaimnieku pieaugošā konkurence par labākajām lauksaimniecības platībām, biznesa portālu informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītība centra (LLKC) pārstāvji.

LLKC jaunākais datu apkopojums par zemes cenas izmaiņām liecina, ka desmit gadu laikā visstraujākais cenas kāpums noticis Zemgalē, kā arī Latvijas ziemeļaustrumos Gulbenes, Valkas, Alūksnes reģionos. Cenu kāpums bijis teritorijās, kur notiek aktīva lauksaimnieciskā darbība un izbūvētas biogāzes stacijas, kuru darbināšanai nepieciešams liels daudzums zaļās masas.

Latgales reģionā lielākais cenu pieaugums - no 128 eiro līdz 1200 eiro par vienu hektāru - desmit gados bijis Balvu, Rēzeknes un Ludzas, kā arī Daugavpils bijušo rajonu teritorijās. Kā norāda LLKC eksperti, biogāzes staciju darbībai īpaši liela ietekme uz cenām Daugavpils un Rēzeknes apkaimē, savukārt Krāslavā un Preiļos aktīvi darbojas ārvalstu uzpircēji. Latgales reģionā starp pašmāju pircējiem aktīvākie ir lielu saimniecību īpašnieki, kam ir pietiekami daudz resursu zemes iegādei.

Kurzemē straujākais zemes cenu kāpums - no 213 eiro līdz 1770 eiro par hektāru - bijis Liepājas, Saldus un Kuldīgas teritorijās. Liepājā liela ietekme ārvalstniekiem un biogāzes staciju īpašniekiem. Saldus apkaimē cīņa par labākajiem gabaliem notiek pašmāju zemnieku starpā, jo labas zemes ir maz. LLKC konsultāciju biroju eksperti norāda, ka reģionā kopumā liela ietekme uz zemes cenām ir biogāzes staciju īpašniekiem, kuri bieži vien pārsola cenu.

Vidzemē straujākais zemes cenu kāpums - no 75 eiro līdz 1564 eiro par hektāru - bijis Madonas, Gulbenes, Valkas un Alūksnes teritorijās. Gulbenē liela ietekme uz zemes cenām ir biogāzes stacijas īpašniekiem, arī Limbažu novadā šis rūpals pēdējo pāris gadu laikā situāciju zemes tirgū padarījis saspringtāku. Pārējās pieminētajās teritorijās LLKC biroju eksperti fiksējuši spekulatīvus darījumus ar zemi, kur iesaistīti pašmāju un ārvalstu nekustamo īpašumu tirgotāji. Savukārt Valkas, Cēsu, Valmieras un Madonas bijušo rajonu teritorijās ir daudz spēcīgu zemnieku, kuri savā starpā konkurē par labākajām zemes platībām.

Zemgalē nozīmīgākais cenu lēciens - no 249 eiro līdz pat 4250 eiro par hektāru - bijis Jelgavas, Dobeles un Bauskas teritorijās. Jelgavas reģionā aktīvākie zemes pircēji ir lielās zemnieku saimniecības. Dobeles un Bauskas apkaimē ievērojama ietekme uz zemes cenām ir biogāzes staciju darbībai.

Kā norāda LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, organizācija jau pirms desmit gadiem prognozēja patlaban notiekošos procesus zemes tirgū, bet rīcība, kas tos novērstu, nākusi par vēlu. "Zemes iegādes kreditēšanas programma, kas dod iespēju zemniekiem tikt pie resursiem zemes pirkšanai, darbu sāka tikai pirms nepilniem diviem gadiem, bet diskusijas par zemes iegādes ierobežojumiem notiek tikai tagad, kas ir ļoti novēloti," rezumēja Cimermanis.

LLKC dibināts 2004.gadā ar mērķi paaugstināt lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas. 26 Lauku konsultāciju biroji nodrošina lauksaimnieku konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, kā arī organizē Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

Ārvalstnieki biežāk iegādājas dzīvokļus, lai tos vēlāk piedāvātu īres tirgū

07.03.2014

alt

Jaunajā Ādažu daudzdzīvokļu ēkā tiks piedāvāti papildus trīsistabu dzīvokļi

07.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas