SEB Mājokļa pieejamības indekss: Baltijas valstīs sērijveida dzīvokļi joprojām pieejamāki Rīgā

2013.gada ceturtajā ceturksnī Baltijas valstīs SEB Mājokļa pieejamības indeksa dinamika saglabājās līdzīga kā trešajā ceturksnī - Rīgā un Viļņā indeksa vērtība pieauga, savukārt Tallinā saruka, liecina SEB Mājokļa pieejamības indeksa dati.

Salīdzinājumā ar 2012.gada pēdējo ceturksni gada laikā mājokļu pieejamības indekss pieaudzis Rīgā par 0,9 kvadrātmetriem, Viļņā par vienu kvadrātmetru, bet Tallinā sarucis par 11 kvadrātmetriem.

Rezultātā pagājušā gada ceturtajā ceturksnī maksimālais kvadrātmetru skaits, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku, Rīgas mikrorajonos sasniedza 50,5 kvadrātmetrus un Viļņā 40,3 kvadrātmetrus, bet Igaunijas galvaspilsētā samazinājās līdz 42,4 kvadrātmetriem, paziņojumā medijiem informē "SEB banka".

Līdzīgi kā iepriekšējā periodā šī tendence skaidrojama ar to, ka Rīgā un Viļņā strādājošo vidējās darba samaksas pieaugums apsteidza dzīvokļu cenu kāpumu, bet Tallinā mājokļu cenas palielinājušās procentuāli straujāk nekā strādājošo reālie ienākumi. Papildu efektu sniedza kredīta procentu likmju atšķirīgās izmaiņas.

"SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis skaidro, ka Lietuvā efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā 2013.gada pēdējā ceturksnī samazinājās par 0,25 procentpunktiem līdz 2,37%, un tā ir zemākā likme mājokļu kredītiem starp Baltijas valstīm. Latvijā efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem pērn pēdējā ceturksnī bija 3,41%, kas ir par 0,01 procentpunktu mazāka nekā 3.ceturksnī. Igaunijā jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem pēdējā ceturksnī procentu likme pieauga, tomēr bija mazāka nekā Latvijā un augstāka nekā Lietuvā - 2,98%.

SEB Mājokļa pieejamības indekss attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties iedzīvotāji ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku (kredīta termiņš līdz 25 gadiem, pirmā iemaksa - 20% no īpašuma vērtības, kredītmaksājumiem tiek novirzīti 30% ienākumu). Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgus ietekmējošo faktoru - nekustamā īpašuma cenu, iedzīvotāju ienākumu, inflācijas un kredīta procentu likmju izmaiņas. Indekss tiek publicēts reizi ceturksnī.

Pilns SEB Mājokļu cenu indikatora apskats pieejams "SEB bankas" mājaslapā.

Būvnieki: Privātajiem pasūtītājiem naudas vairāk, bet to tērē daudz apdomīgāk

14.03.2014

Gazele: YIT Celtniecība «būvē» apgrozījumu dzīvojamo māju tirgū

14.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu