"Colliers": Notikumi Ukrainā var izraisīt Krievijas nekustamā īpašuma investoru aktivitātes kritumu vai - gluži pretēji - lielu naudas pieplūdumu Latvijā

Patlaban vērojams liels Krievijas nekustamā īpašuma investoru uztraukums par notikumu attīstību Krievijā un Ukrainā, kas nenoliedzami atstās iespaidu arī uz Latvijas īpašumu tirgu, šodien Baltijas nekustamo īpašumu tirgus pārskata prezentācijā sacīja nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas "Colliers International" ("Colliers") vadītājs Latvijā Deniss Kairāns.

"Ir iespējami divi scenāriji - vai nu Krievijas, Ukrainas, Kazahstānas un citu NVS valstu investīciju plūsma pieklusīs, vai arī gluži pretēji - gaidāms liela naudas daudzuma pieplūdums, jo investori var sākt meklēt drošas vietas, kur investēt," skaidroja Kairāns.

Kopējais investīciju apjoms komercīpašumos Latvijā 2013.gadā sasniedzis vairāk nekā 331,5 miljonus eiro, kas gandrīz divreiz pārsniedz 2012.gada investīciju apjomu Latvijā - 176 miljonus eiro, teikts "Colliers" tirgus pārskatā. Šajā investīciju apjomā iekļauti komercobjekti, attīstības objekti un zemesgabali ar pārdošanas cenu virs 0,4 miljoniem eiro.

Kairāns norādīja, ka pērn kopumā Austrumeiropas reģionā nekustamā īpašuma darījumu apjoms bija aptuveni desmit miljardi eiro, no tiem 6,6% ir Baltijā noslēgtie darījumi. Lielākā daļa darījumu noslēgti Krievijā (44%), Polijā (30%) un Čehijā (10%).

"Pārsteidzoši pozitīvi vērtējams tas, ka investīciju darījumu apjoms Baltijā pārspēj tādas reģiona valstis kā Ungārija (2,5%), Slovākija (2,1%), Rumānija (1,8%) un Horvātija (1,4%)," uzsvēra Kairāns.

Pērn no investīcijām nekustamajos īpašumos Latvijā lielāko daļu veidoja investīcijas dzīvojamajās ēkās (83,2 miljoni eiro), tirdzniecības platībās (77,1 miljons eiro), biroju ēkās (64,6 miljoni eiro) un noliktavu un ražošanas platībās (59,5 miljoni eiro). Ievērojamais investīciju apjoms dzīvojamajās ēkās skaidrojams ar to, ka "Swedbank" nekustamo īpašumu uzņēmums "Ektornet" pērn pārdevis vairākas dzīvojamās ēkas - "Panorama Plaza", Salnas ielā 21, "Krustkalni".

Šādu investīciju pieaugumu komercnekustamajā īpašumā sekmējusi Baltijas reģiona attīstība kopumā, Latvijas ekonomikas atveseļošanās un investoru interese diversificēt savus īpašumu portfeļus, norādīts "Colliers" pārskatā.

Kairāns skaidroja, ka pērn audzis lielo darījumu skaits, jo no 8% 2012.gadā līdz 15% 2013.gadā pieaudzis īpatsvars darījumiem, kuru summa ir no pieciem līdz desmit miljoniem eiro. 10% īpatsvaru sasniedzis darījumu apjoms, kuru summa ir no desmit līdz 20 miljoni eiro.

"Mazo darījumu segmentā no viena līdz četriem miljoniem eiro saasinājusies konkurence un šādu darījumu īpatsvars samazinājies no 82% 2012.gadā līdz 68% pērn. Konkurences dēļ investori pamazām pāriet uz augstāko segmentu," skaidroja Kairāns.

Lielākais nekustamo īpašumu investīciju darījums pērn bija Islandes fonda "SMI Real Estate Group" īpašumu portfeļa Lietuvā un Latvijā pārdošana Lietuvā bāzētajam fondam "Lords LB Baltic Fund III", kura apjoms tiek lēsts aptuveni 100 miljonu eiro apmērā. Darījums ietvēra arī piecus īpašumus Latvijā.

Otrs lielākais darījums bija "Ektornet" veiktā dzīvojamā un biroju kompleksa "Panorama Plaza" pārdošana Krievijas investoram SIA "Rossel", savukārt trešais lielākais darījums bija biroju centra "Valdemāra Centrs" pārdošana, ko no nekustamo īpašumu fonda "BPT Secura" iegādājās Igaunijā bāzētais privātais investors "Capital Mill". Vairumā gadījumu darījumos iesaistītās puses vienojušās darījuma summu neatklāt, piebilda Kairāns.

"Patlaban investori meklē objektus, kuri rada naudas plūsmu, taču piedāvājumā šādu objektu trūkst. Ja arī kāds no šādiem objektiem parādās piedāvājumā, par to tiek prasīta neadekvāti augsta cena," komentēja Kairāns.

Līdz ar to patlaban ir iespēja jauno projektu attīstībai, taču attīstītāju aktivitāte ir ļoti zema, norādīja Kairāns. Piemēram, Viļņā patlaban ir pieteikti 10-15 jaunu biroju ēku projekti, kurus plānots pabeigt līdz 2015.gadam, Tallinā to ir nedaudz mazāk, taču Rīgā ir tikai trīs jaunu biroja ēku projekti.

Kā ziņots, svētdien Krimā notikušajā referendumā tā dalībnieki nobalsoja par pussalas pievienošanu Krievijai. 18.martā Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Krimas, kā arī Sevastopoles pašpasludinātie līderi parakstīja līgumu par Ukrainai piederošās pussalas aneksiju.

Eiropas Savienība (ES) un ASV referendumu neatzīst un 17.martā vērsa sankcijas pret Krievijas un Krimas amatpersonām, kuras tiek vainotas Ukrainas krīzē. ES ārlietu ministri vienojās par sankcijām pret 21 Krievijas un Krimas amatpersonu, kas tiek vainotas Ukrainas krīzē. Savukārt ASV sankcijas vērstas pret vairākām augstām Krievijas valdības amatpersonām un parlamenta deputātiem, reaģējot uz centieniem anektēt Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Saskaņā ar atsevišķu ASV prezidenta Baraka Obamas rīkojumu sankcijas noteiktas arī bijušajam Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam un viņa padomniekam.

Krievijas prezidenta Putina ārpolitikas padomnieks Jurijs Ušakovs norādījis, ka Maskava ES un ASV piemērotās sankcijas uztver ar sarkasmu un ironiju. Putina padomnieks atteicies atklāt, vai Krievija gatavojas atbildēt uz sankcijām ar līdzīgiem pasākumiem pret Rietumiem.

Ēdināšanas biznesa startam ārpus Rīgas Ķirsons noskatījis Ādažus

20.03.2014

alt

Vecrīgā likvīdu dzīvokļu skaita deficīts

20.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus