Krievijas un Ukrainas konflikts nav ietekmējis investoru aktivitāti Latvijā

Līdz ar Krievijas un Ukrainas attiecību saasināšanos pagaidām nav vērojamas izmaiņas ārvalstu investoru interesē par nekustamā īpašuma iegādi Latvijā, un investīcijas gan mājokļu, gan komercīpašumu segmentā ir saglabājušās iepriekšējā gada līmenī, secinājuši Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) eksperti. Pērn Ukrainas pilsoņi apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām Latvijā kopumā investējuši 11,5 miljonus eiro, ierindojoties trešajā vietā aiz Krievijas un Ķīnas iedzīvotājiem. Termiņuzturēšanās atļaujas par nekustamā īpašuma iegādi Latvijā pērn saņēmuši 225 šīs valsts pilsoņi, kas ir aptuveni par 15% mazāk kā 2012. gadā, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Prognozējot Ukrainas un Krievijas konflikta ietekmi uz nekustamā īpašuma nozari Latvijā, LANĪDA eksperti izvirza vairākus scenārijus. “Abu valstu iekšpolitiskās situācijas dēļ, ticama ir finanšu līdzekļu pastiprināta aizplūšana gan no Krievijas, gan Ukrainas. Daļa no šiem līdzekļiem var nonākt arī Latvijā, tai skaitā arī kā ieguldījumi nekustamajā īpašumā. Tomēr līdzekļu apmērus šobrīd ir grūti prognozēt, jo tie atkarīgi ne tikai no Krievijas tālākās rīcības, bet arī starptautiskajām sankcijām,” komentē Aldis Riekstiņš, LANĪDA Starptautisko sakaru nodaļas vadītājs.

Eksperts norāda, ka līdz ar investīciju plūsmas palielināšanos tikpat iespējama arī tās saglabāšanās līdzšinējā līmenī. Turpretim vislielāko ietekmi uz nekustamo īpašumu nozari Latvijā atstātu investīciju plūsmas būtiska samazināšanās vai pat apstāšanās. “Pēdējo gadu laikā kopumā Latvijā ir palielinājies ārvalstu investoru interesei atbilstošs piedāvājums, turklāt virkne projektu tiek īstenoti, orientējoties tieši uz šo pircēju loku. Tāpēc ārvalstu pieprasījuma samazināšanās daļai projektu būs nozīmīgs riska faktors, atstājot būtisku ietekmi uz nekustamā īpašuma nozari kopumā,” skaidro A. Riekstiņš.

Ukrainas iedzīvotāji, līdzīgi kā citu valstu investori, visbiežāk izvēlas iegādāties mājokļus Rīgas centrā, tā tuvumā vai Jūrmalā. Turklāt īpašumi visai bieži tiek iegādāti dzīvošanai vai komercdarbības attīstīšanai, nevis termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanas nolūkos. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta aprēķiniem, no 2010. līdz 2012. gadam ārvalstu privātpersonas iegādājušās īpašumus 285 miljonu eiro vērtībā, nepieprasot termiņuzturēšanās atļaujas. Turpretim termiņuzturēšanās atļauju saņēmēji šajā periodā īpašumu iegādē ieguldījuši 363 miljonus eiro.

Komercīpašumu jomā ārvalstu, tostarp arī Krievijas un Ukrainas investori, visaktīvāk interesējas par viesnīcu iegādi, kas, ņemot vērā tūristu plūsmas pieaugumu, kļuvusi par visai pievilcīgu nozari Latvijā. Pēdējo gadu laikā, palielinoties pieprasījumam pēc kvalitatīviem mājokļiem, ārvalstu investori un attīstītāji aktīvi interesējas par mājokļu projektiem un šādu projektu īstenošanai atbilstošu zemes gabalu iegādi Rīgas centrā un Jūrmalā.

TOP10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 17.03.2014 -23.03.2014

24.03.2014

alt

ECB procentu likmes saglabās zemā līmenī

25.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām