"KPMG": Ekonomikas izaugsmi kavē finansējuma ierobežojumi moderniem infrastruktūras projektiem

Finanšu un ekonomiskā krīze iepriekšējos piecos gados ir būtiski ierobežojusi sabiedriski nozīmīgu infrastruktūras projektu īstenošanu visā pasaulē, kavējot valstu tautsaimniecību attīstību, liecina starptautiskās revīzijas, nodokļu un biznesa konsultāciju kompānijas "KPMG" pasaules infrastruktūras projektu pētījums "A Global Infrastructure Perspective", kurā apskatītas galvenās infrastruktūras projektu problēmas un tendences, kas pasaulē būs aktuālas nākamajos piecos gados.

Arī tuvākajos gados infrastruktūras jomā dominēs piesardzība, taupīgums, kā arī jaunu iespējamo finansējuma avotu ierobežojumi, teikts pētījumā.

Iedzīvotāju labklājības celšana, valstu konkurētspēja un ekonomiskā attīstība ir cieši saistīta ar atbilstošu infrastruktūras projektu realizāciju enerģētikas, transporta, veselības, izglītības un citās sabiedriski nozīmīgās jomās. Tomēr šādi sabiedrībai nozīmīgi projekti ir dārgi un valstu budžetos šobrīd nepietiek līdzekļu to īstenošanai. Tāpēc daudzu nozīmīgu un ilgtermiņā ļoti nepieciešamu projektu realizācija, ja to nebūs iespējams līdzfinansēt ierastā veidā ar pašas valsts budžeta līdzekļiem, ekonomiski spiedīgos apstākļos var tikt iesaldēta vai pat apturēta, teikts pētījumā.

Sagaidāms, ka tuvākajos gados, lai iegūtu papildu finansējumu un nodrošinātu ātrāku savas infrastruktūras modernizāciju, valstīm būs jākļūst atvērtākām jaunām ārējām investīcijām, dažādojot lielo infrastruktūras projektu īpašnieku struktūru, norāda "KPMG".

"Attīstīto valstu pieredze liecina, ka viens no efektīvākajiem un ērtākajiem veidiem, kā valstij ātrāk īstenot modernus ilgtermiņa infrastruktūras projektus ierobežota finansējuma apstākļos, ir tā dēvētā publiskā un privātā sektora partnerība jeb PPP. Publiskās un privātās partnerības modelis ir pievilcīgs valstij ar to, ka ļauj attīstīt publisko infrastruktūru bez ievērojamām sākotnējām investīcijām no valsts puses, nododot daļu tirgus un operacionālo risku privātajam investoram. PPP sadarbības modelis paredz, ka privātais investors, piemēram, uzbūvē tiltu vai ātrgaitas autoceļu, bet pēc 20-30 gadiem līgumam beidzoties, infrastruktūras objektu nodod valstij," norāda SIA "KPMG Baltics" partnere Armine Movsisjana.

Ārējās privātās investīcijas modernos infrastruktūras objektos - energoresursu ražotnes, ceļi, tilti, slimnīcas, izglītības iestādes un citi - nodrošina valstu straujāku ekonomisko izaugsmi, efektīvu kapitāla resursu pārdali un pārvaldi, kā arī palielina pilsētu konkurētspēju, savukārt iedzīvotajiem - labāku darba vietu un pakalpojumu pieejamību, uzsver Movsisjana.

"KPMG" pētījums parāda, ka arī enerģētikas jomā tuvākajos gados pasaulē dominēs izmaksu optimizācijas un efektīvas resursu pārdales jautājums. Tāpēc investīciju jomā pasaulē ir sagaidāma atgriešanās pie enerģētikas infrastruktūras projektiem, kas orientēti uz tradicionālo energoresursu - atomenerģijas, hidroelektroenerģijas, oglēm, kā arī slānekļa gāzes - izmantošanu, lai varētu veicināt, piemēram, valsts enerģētisko neatkarību. Daudz grūtāk savu nepieciešamību būs pierādīt tiem atjaunojamās enerģijas projektiem, kuru īstenošanai ir nepieciešamas valsts subsīdijas.

"LNK Industries" noslēgusi līgumu par divu tiltu būvniecību Igaunijā

26.03.2014

Šonedēļ izsolēs pārdodot "Latvijas Krājbankas" īpašumus, atgūti vairāk nekā 345 000 eiro

26.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā