Bankas: Hipotekāro kreditēšanu apdraud nestabila juridiskā un biznesa vide

Nestabila juridiskā un biznesa vide - piedāvātais nolikto atslēgu princips, ātra maksātnespēja bez saistībām, kredītbiroja neesamība, kā arī vairākas populistiskas iniciatīvas - apdraud hipotekārās kreditēšanas nākotni, šodien konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" uzsvēra banku pārstāvji.

Jau patlaban galvenais šķērslis mājokļa iegādei ir 20% pirmās iemaksas trūkums - iedzīvotāji nevar veidot uzkrājumus, jo tērē tik, cik nopelna, norādīja "SEB bankas" valdes loceklis Kārlis Danēvičs.

"Ja tiks ieviestas plānotās likumdošanas izmaiņas, pirmā iemaksa var pieaugt līdz pat 40% un hipotekārie kredīti var kļūt nepieejami," skaidroja Danēvičs.

Viņš uzsvēra, ka, graujot normālas hipotekārās kreditēšanas principus, populistisku priekšlikumu iesniedzējiem būtu jāpadomā, kādas ir alternatīvas. Danēvičs uzskata, ka, ieviešot likumdošanas izmaiņas, pirmās iemaksas sakrāšanai nepieciešamais laiks var pieaugt no tagadējiem sešiem līdz 13 un pat 20 gadiem.

"Swedbank" valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis uzsvēra, ka problēmas ar "sliktajiem" kredītiem un cilvēku maksātspēju nav tik lielas, lai, piedāvājot populistiskus risinājumus, sabojātu tautsaimniecības izaugsmi šajā sektorā.

"Hipotekārā kreditēšana nav pati būtiskākā banku biznesa sastāvdaļa. Varam kredītus arī neizsniegt, banku biznesam tas netraucē, tāpēc aicinātu nesabojāt aizņemšanās iespējas iedzīvotājiem," sacīja Mančinskis.

Danēvičs piebilda, ka patlaban tirgū ir vērojama intereses palielināšanās par hipotekārajiem kredītiem mājsaimniecībām, piemēram, pēc Latvijas Komercbanku asociācijas datiem, jauno mājokļu kredītu darījumu apjoms 2013.gadā ir audzis par 26%.

Savukārt Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš uzsvēra, ka izmaiņas Maksātnespējas likumā ir nepieciešamas, lai risinātu problēmas ar sliktajiem kredītiem, kas esot 15% no visa kredītu apjoma. Tāpat Āboliņš uzsvēra, ka nolikto atslēgu princips neattiektos uz visiem izsniegtajiem kredītiem, bet tikai uz maksātnespējas gadījumiem.

Banku nekustamā īpašuma uzņēmumi atrodas sava dzīves cikla beigu fāzē

28.03.2014

Nosauktas gada labākās būves Latvijā

31.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Dārzciema pērle – elegants dzīvoklis ar septiņām istabām

2

"Magdelēnas kvartālā" pārdots jau katrs ceturtais dzīvoklis

3

Maskavas forštate – no rīdzinieku bieda līdz unikālai dzīvesvietai ar milzīgu potenciālu

4

Viens no arhitekta Modra Ģelža pēdējiem veikumiem – privātmāja Mežaparkā

5

Privātmāja Amatniekos, kurā izmantoti oriģināli interjera dizaina risinājumi

6

Atvērto durvju dienas - noķer "Lielo lomu" Rīgas centra jaunajos projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Rudens mājīgums uz tava balkona

alt

Mārupe – iecienītais Pierīgas ciemats, kur harmoniska vide satiek mūsdienu komfortu

alt

No īpašnieka: četri moderni dzīvokļi, kuros baudīt galvaspilsētas šarmu