Pētījums: Termiņuzturēšanās atļauju programmas struktūra nepieļauj palielināt ieguldījumus reālajā ekonomikā

Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) programmas struktūra nepieļauj palielināt ieguldījumus reālajā ekonomikā, kā arī netiek novērota liela imigrantu investoru izcelsmes valstu dažādība, secināts Kanādas kompānijas "Raymond Chabot Grant Thornton LLP" veiktajā programmas novērtējumā.

Vēl kā programmas mīnusus Kanādas kompānija norāda arī to, ka esošā programma Latvijas valdībai nerada atbilstošus instrumentus, ar kuriem būtu iespējams ietekmēt vēlamos ekonomikas sektorus.

Tāpat ikgadējā TUA atjaunošanas kārtība un pastāvīgo uzturēšanās atļauju saņemšanas nosacījumi nav konkurētspējīgi, līdzšinējās maksas par TUA izsniegšanas procesa veikšanu ir pārāk zemas un programmas mārketings nav pietiekams.

"Raymond Chabot Grant Thornton LLP" novērtējumā atklāti arī programmas plusi, piemēram, tā ir piesaistījusi gandrīz 560 miljonus eiro ārvalstu tiešajās investīcijās.

Kanādas kompānija kā TUA programmas plusus norāda arī to, ka Latvijā ir salīdzinoši zemas izmaksas šādu ārvalstu tiešo investīciju saņemšanai, programmas ieguldījumu sliekšņi ir konkurētspējīgi, programmai salīdzinājumā ar atsevišķām konkurentvalstīm ir laba programmas pārvaldes struktūra, kā arī to, ka investoriem ir pieejami dažādi ieguldījumu varianti.

Kanādas kompānija "Raymond Chabot Grant Thornton LLP" novērtējumā sniedz arī savus piedāvājumus TUA programmas uzlabošanai, piemēram, ieguldījumiem nekustamajos īpašumos noteikt robežu 125 000 eiro plus iemaksu Ekonomiskās attīstības fondā - 25 000 eiro jauna īpašuma gadījumā un 35 000 eiro, pērkot esošu īpašumu.

Tāpat Kanādas kompānija iesaka esošos 285 000 eiro ieguldījumus kredītiestāžu subordinētajā pamatkapitālā palielināt līdz 300 000 eiro plus 25 000 eiro iemaksu Ekonomikas attīstības fondā. Tāpat Kanādas kompānija rosina piešķirt TUA par 50 000 eiro iemaksu Ekonomikas attīstības fondā.

Savukārt pastāvīgās uzturēšanās atļauju Kanādas kompānija rosina piešķirt vai nu par īpašuma iegādi kopā 400 000 eiro vērtībā, ieskaitot minimālo iemaksu Ekonomikas attīstības fondā 50 000 eiro apmērā, vai arī par piecu gadu bezprocentu aizdevumu valdībai 400 000 eiro apmērā.

Kā ziņots, Valsts prezidents Andris Bērziņš pērnruden Saeimai nosūtīja atpakaļ Imigrācijas likuma grozījumus, prasot to otrreizēju caurlūkošanu.

Likumā bija paredzēts noteikt, ka ārzemniekam ir tiesības pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju uz ne vairāk kā pieciem gadiem, ja viņš valsts budžetā ir veicis iemaksu 50 000 eiro. Bija iecerēts ieviest kvotas, paredzot, ka šogad apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām varēs veikt ne vairāk par 700 darījumu par nekustamā īpašuma iegādi ar vērtību virs 150 000 eiro un vēl 100 darījumus gadā virs 0,5 miljoniem eiro (351 000 latu). Ja darījumu skaits virs 0,5 miljoniem eiro pārsniegs 100, to varēs papildināt uz tās kvotas rēķina, kas paredzēta darījumiem no 150 000 eiro. Savukārt 2015. un 2016.gadā šādu darījumu skaits samazinātos attiecīgi līdz 525 un 350, kā arī katru gadu vēl uzturēšanās atļaujas varētu piešķirt par 100 darījumiem virs 0,5 miljoniem eiro.

2010.gada vidū tika pieņemti un stājās spēkā grozījumi Imigrācijas likumā, ļaujot ārzemniekiem un viņu ģimenes locekļiem iegūt termiņuzturēšanās atļaujas Latvijā pret investīcijām šeit esošā nekustamajā īpašumā vai uzņēmumā vai arī pret noguldījumu bankā. Kopš 2010.gada 1.jūlija ir spēkā kārtība, ka Latvijā termiņuzturēšanās atļaujas var iegūt trešo valstu pilsoņi, kuri Rīgā, Rīgas plānošanas reģionā vai republikas pilsētās iegādājušies vienu vai vairākus nekustamos īpašumus vismaz par 100 000 latu vai citur Latvijā par 50 000 latu.

Bažījas, ka jaunais Būvniecības likums radīs haosu nozarē

31.03.2014

alt

Tikai līdz 3.aprīlim var pieteikties zemesgabala Vecrīgā izsolei!

31.03.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām