"Swedbank": Latvieši mājokļa iegādē piesardzīgāki par kaimiņvalstu iedzīvotājiem

Latvijas iedzīvotāji biežāk nekā kaimiņvalstu iedzīvotāji iegādājas dzīvokļus, savukārt privātmāju izvēlē dod priekšroku mājām ar lielāku platību. Tāpat Latvijas iedzīvotāji mājokļa iegādei aizņemas mazākas summas un tās atmaksā ātrāk nekā lietuvieši un igauņi, liecina "Swedbank" apkopotā informācija par kreditēšanas tendencēm Baltijas valstīs 2013.gadā.

Statistika par "Swedbank" izsniegtajiem aizdevumiem liecina, ka pēdējo trīs gadu laikā visstraujāk izsniegto hipotekāro kredītu summas ir augušas Igaunijā - tur vidējā hipotekārā kredīta summa ir 54 000 eiro (pieaugums par 5000 kopš 2011.gada) un tās atmaksas laiks 23 gadi.

Turpretī Latvijā vidējā aizdevuma summa arvien sarūk, 2013.gadā sasniedzot 43 000 eiro (no 49 000 eiro 2011.gadā), kas tiek atmaksāta vidēji 14 gados. Savukārt Lietuvā šie rādītāji ir attiecīgi 45 000 eiro un 20 gadi.

"Kreditēšanas tendences rāda, ka Latvijas iedzīvotāji izmanto kredīta piedāvātās iespējas iegādāties savām vajadzībām atbilstošu mājokli. Lai arī pieprasījums aizvien ir salīdzinoši neliels, iedzīvotāju lēmumi mājokļa iegādē tiek pieņemti racionāli un atbildīgi, izvērtējot kredītsaistību attiecību pret ienākumiem. Pārsvarā tiek pirkti dzīvokļi tipveida daudzdzīvokļu mājās, kas aizņem lielāko daļu no mājokļu tirgus, un izvēle pamatā ir par labu vietām ar attīstītu infrastruktūru. Šāda prātīga aizņemšanās, samērojot savas ieceres ar finansiālajām iespējām, būs noteicoša arī turpmākajos gados," norāda "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainārs Balcers.

Latvijas iedzīvotāju vidū aizvien pieprasītāki ir dzīvokļi - tie veido 78% no darījumiem, savukārt Igaunijā un Lietuvā - 67%. Lietuva ir absolūts līderis jauno projektu segmentā - 26% no iegādātajiem mājokļiem ir jaunajos projektos, Latvijā šis skaitlis ir tikai 10%, bet Igaunijā vēl zemāks - 8%.

Lietuvas iedzīvotāju iegādāto dzīvokļu platība ir arī vislielākā - 65 kvadrātmetri, kamēr Igaunijā tie ir 53 kvadrātmetri, bet Latvijā - 50 kvadrātmetrus lieli dzīvokļi.

Toties Latvijas iedzīvotāji ir vislielāko māju pircēji - pēc pagājušā gada datiem, Latvijā iecienītākās ir 200 līdz 250 kvadrātmetrus plašas mājas, turpretī Lietuvā 170, bet Igaunijā 150 kvadrātmetrus lielas mājas.

Latvijā un Igaunijā ir līdzīgs jauniegādāto mājokļu ģeogrāfiskais sadalījums - aptuveni 60% no visiem pērn iegādātajiem mājokļiem ir bijuši galvaspilsētā, pārējais reģionos. Savukārt Lietuvā šis sadalījums ir bijis daudz vienmērīgāks - vairāk nekā trešdaļa (35%) mājokļu iegādāti Viļņā, 12% Kauņā, vēl 8% Klaipēdā, savukārt 44% no mājokļiem iegādāti reģionos.

Atvērto durvju dienas Dammes Liepās 5. Aprīlī!

03.04.2014

alt
alt

Labākie Jaunie projekti par īpašām cenām un papildus ieguvumiem!

04.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē