Komerciālā nekustamā īpašuma īpašnieku interešu fokusā ir dividendes

Pēdējos gados ir pārsteidzoša gan privāto, gan arī institucionālo investoru nobriedušāka uzvedība, investējot Baltijas valstu komerciālajā īpašumā. Šobrīd ātras peļņas iegūšanas un īstermiņa ieejas-izejas vietā investori savu uzmanību fokusē uz ilgtspējīgu dividendēs izmaksājamo peļņas daļu. Un dividendes pie tam ir ievērojamas, sasniedzot 7-10% gadā, ja telpu aizpilde pārsniedz 90% un tiek nodrošināta profesionāla īpašuma apsaimniekošana. Salīdzinot ar citām investīciju alternatīvām, rezultāts ir ievērības cienīgs.

Par nobriedušāku Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgu liecina arī kapitalizācijas likmju samazināšanās līdz līmenim, kas ir tuvs Ziemeļvalstu līmenim, un tas pateicoties investīciju riska vispārējai samazināšanai. Vēl pagājušās desmitgades sākumā likmes bija no 12-14%, salīdzinot ar šī brīža likmēm no 7,5-9% B+ un A klases īpašumiem. Tie paši rādītāji Ziemeļvalstīs paliek intervālā no 4,5-6,5%. Tādējādi šajā desmitgadē investors vairs nevar cerēt uz lielu kapitalizācijas likmju kritumu, jo investoru skatījumā esam jau pietiekami tuvu tādām "nobriedušām" valstīm kā, piemēram, Zviedrija un Norvēģija. Tādēļ investīciju vērtības pieaugums galvenokārt var nākt no nekustamā īpašuma apsaimniekotāja mērķtiecīga darba rezultātiem, kur uzsvars tiek likts uz īres plūsmas uzlabošanu, īrnieku sastāva nostiprināšanu un paplašināšanos tur, kur tā ir iespējama. No otras puses, eiro ieviešana visās Baltijas valstīs var būt par vienu no iemesliem kapitāla  likmju samazināšanai, jo tiek izslēgts valūtas devalvācijas risks.

Virzība no nekustamā īpašuma investīcijām uz dividendēs izmaksājamo peļņas daļu ir saprotama, jo šādiem ienākumiem  pastāv inflācijas aizsardzība. Šo aizsardzību nodrošina ikgadējā ēku līgumiskā īres indeksācija ar inflācijas līmeni. Nekustamajam īpašumam, kuram ir laba atrašanās vieta, palielinoties pieprasījumam, papildus ir labi priekšnoteikumi nodrošināt pat par inflāciju ātrāku īres ienākumu pieaugumu. Tas investoru skatījumā ir par iemeslu pieprasījumam pēc nekustamā īpašuma objektiem, kuriem ir labākā atrašanās vieta galvaspilsētās un labākā kvalitāte, kuriem ir vislielākais kapitāla pieauguma potenciāls. 

Investīcijas Baltijas komerciālo nekustamo īpašumu tirgū par interesantām un pievilcīgām padara fakts, ka investors var nopirkt ēkas ar Ziemeļvalstu īrniekiem ievērojami lētāk, un tādējādi nopelnīt lielāku peļņu nekā investējot tieši komerciālajā nekustamajā īpašumā Ziemeļvalstīs. Tas nozīmē, ka investoram komerciālā nekustamā īpašuma riska-atdeves attiecība ir ievērojami labāka tieši Baltijas valstīs. Šajā kontekstā investoram ir visi priekšnoteikumi pelnīt kopējo atdevi diapazonā 13-18%. 

Komerciālā nekustamā īpašuma tirgus var pieaugt neskaitāmas reizes

Baltijas komerciālā īpašuma tirgus atveseļošanās pazīmes nekustamā īpašuma investoriem  rada  labvēlīgu platformu gan esošās darbības attīstīšanai tirgū, gan arī ienākšanai tirgū. Pagājušajā gadā darījumu apjoms sasniedza 500 miljonus eiro, kas savukārt bija 2008. gada darījumu līmenis. Turklāt tiek lēsts, ka 2007. gada miljardu apgrozījums varbūt tiks atkārtots jau 2015. gadā.  

Lai gan pagājušajā desmitgadē Baltijas valstīs, tā sauktā pirmā komerciālā nekustamā īpašuma cikla ietvaros, tika uzbūvētas daudzas komerciālās ēkas, attiecībā uz birojiem attīstības iespējas nosaka fakts, ka, piemēram, Baltijas valstīs esošo mūsdienīgo biroja telpu apjoms finanšu krīzes laikā ir salīdzināms tikai ar Stokholmā esošo brīvo biroja telpu apjomu.

Pēdējā gada laikā pieprasījums pēc modernām biroja telpām un darījumu apjoms Baltijas valstu galvaspilsētās atkal ir sācis palielināties, kas ir nekustamā īpašuma tirgus atveseļošanās cikla beigu stadijas iezīme.

Uzņēmējam-nomniekam papildus biroja telpu rašanās bieži vien nozīmē ievērojamu kvalitātes paaugstināšanos gan pateicoties modernākām telpām, gan arī labākai atrašanās vietai. Turklāt arī jauni ceļu tīkli un dzīvojamo rajonu projekti arī var ietekmēt vecāku tirdzniecības centru vai biroja ēku popularitāti. Tādēļ nekustamā īpašuma investoru skatījumā atraktīvākās investīcijas Baltijas komerciālā nekustamā īpašuma tirgū ir tieši jauno objektu attīstīšana, kuru atrašanās vietu, ēkas būvniecības kvalitāti un nomas līgumus var uzskatīt par ilgtspējīgākiem. Papildus atraktivitāti starptautiskajiem investoriem piešķir arī fakts, ka Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgus cenu līmeņi visdrīzāk vēl paaugstināsies, it īpaši galvaspilsētās. Tā kā Baltijas valstu nomas cenu līmenis ir vairākas reizes zemāks nekā Ziemeļvalstīs, būtiski atšķiras arī investīciju viena kvadrātmetra cenas. Ja, piemēram, pievilcīgs komerciālais nekustamais īpašums Baltijas valstu galvaspilsētās maksā vidēji 1200-1600 EUR /m2, tad Stokholmā viena kvadrātmetra cena ir 3-4 reizes augstāka.

Piedalies City24 Facebook lapas konkursā un laimē modernu balvu!

Pašvaldības: Bez ceļiem cilvēki laukos pametīs savus īpašumus

09.04.2014

Iepriekšējās nedēļas lielākais nekustamā īpašuma darījums noticis Rīgā, Gaiļezera ielā par vairāk nekā 3 mlj/eur

09.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Iegādājies sapņu dzīvokli par īpaši izdevīgu cenu!

4

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

5

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

6

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

City24 redaktora izvēle

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

alt

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

alt

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā