Komerciālā nekustamā īpašuma īpašnieku interešu fokusā ir dividendes

Pēdējos gados ir pārsteidzoša gan privāto, gan arī institucionālo investoru nobriedušāka uzvedība, investējot Baltijas valstu komerciālajā īpašumā. Šobrīd ātras peļņas iegūšanas un īstermiņa ieejas-izejas vietā investori savu uzmanību fokusē uz ilgtspējīgu dividendēs izmaksājamo peļņas daļu. Un dividendes pie tam ir ievērojamas, sasniedzot 7-10% gadā, ja telpu aizpilde pārsniedz 90% un tiek nodrošināta profesionāla īpašuma apsaimniekošana. Salīdzinot ar citām investīciju alternatīvām, rezultāts ir ievērības cienīgs.

Par nobriedušāku Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgu liecina arī kapitalizācijas likmju samazināšanās līdz līmenim, kas ir tuvs Ziemeļvalstu līmenim, un tas pateicoties investīciju riska vispārējai samazināšanai. Vēl pagājušās desmitgades sākumā likmes bija no 12-14%, salīdzinot ar šī brīža likmēm no 7,5-9% B+ un A klases īpašumiem. Tie paši rādītāji Ziemeļvalstīs paliek intervālā no 4,5-6,5%. Tādējādi šajā desmitgadē investors vairs nevar cerēt uz lielu kapitalizācijas likmju kritumu, jo investoru skatījumā esam jau pietiekami tuvu tādām "nobriedušām" valstīm kā, piemēram, Zviedrija un Norvēģija. Tādēļ investīciju vērtības pieaugums galvenokārt var nākt no nekustamā īpašuma apsaimniekotāja mērķtiecīga darba rezultātiem, kur uzsvars tiek likts uz īres plūsmas uzlabošanu, īrnieku sastāva nostiprināšanu un paplašināšanos tur, kur tā ir iespējama. No otras puses, eiro ieviešana visās Baltijas valstīs var būt par vienu no iemesliem kapitāla  likmju samazināšanai, jo tiek izslēgts valūtas devalvācijas risks.

Virzība no nekustamā īpašuma investīcijām uz dividendēs izmaksājamo peļņas daļu ir saprotama, jo šādiem ienākumiem  pastāv inflācijas aizsardzība. Šo aizsardzību nodrošina ikgadējā ēku līgumiskā īres indeksācija ar inflācijas līmeni. Nekustamajam īpašumam, kuram ir laba atrašanās vieta, palielinoties pieprasījumam, papildus ir labi priekšnoteikumi nodrošināt pat par inflāciju ātrāku īres ienākumu pieaugumu. Tas investoru skatījumā ir par iemeslu pieprasījumam pēc nekustamā īpašuma objektiem, kuriem ir labākā atrašanās vieta galvaspilsētās un labākā kvalitāte, kuriem ir vislielākais kapitāla pieauguma potenciāls. 

Investīcijas Baltijas komerciālo nekustamo īpašumu tirgū par interesantām un pievilcīgām padara fakts, ka investors var nopirkt ēkas ar Ziemeļvalstu īrniekiem ievērojami lētāk, un tādējādi nopelnīt lielāku peļņu nekā investējot tieši komerciālajā nekustamajā īpašumā Ziemeļvalstīs. Tas nozīmē, ka investoram komerciālā nekustamā īpašuma riska-atdeves attiecība ir ievērojami labāka tieši Baltijas valstīs. Šajā kontekstā investoram ir visi priekšnoteikumi pelnīt kopējo atdevi diapazonā 13-18%. 

Komerciālā nekustamā īpašuma tirgus var pieaugt neskaitāmas reizes

Baltijas komerciālā īpašuma tirgus atveseļošanās pazīmes nekustamā īpašuma investoriem  rada  labvēlīgu platformu gan esošās darbības attīstīšanai tirgū, gan arī ienākšanai tirgū. Pagājušajā gadā darījumu apjoms sasniedza 500 miljonus eiro, kas savukārt bija 2008. gada darījumu līmenis. Turklāt tiek lēsts, ka 2007. gada miljardu apgrozījums varbūt tiks atkārtots jau 2015. gadā.  

Lai gan pagājušajā desmitgadē Baltijas valstīs, tā sauktā pirmā komerciālā nekustamā īpašuma cikla ietvaros, tika uzbūvētas daudzas komerciālās ēkas, attiecībā uz birojiem attīstības iespējas nosaka fakts, ka, piemēram, Baltijas valstīs esošo mūsdienīgo biroja telpu apjoms finanšu krīzes laikā ir salīdzināms tikai ar Stokholmā esošo brīvo biroja telpu apjomu.

Pēdējā gada laikā pieprasījums pēc modernām biroja telpām un darījumu apjoms Baltijas valstu galvaspilsētās atkal ir sācis palielināties, kas ir nekustamā īpašuma tirgus atveseļošanās cikla beigu stadijas iezīme.

Uzņēmējam-nomniekam papildus biroja telpu rašanās bieži vien nozīmē ievērojamu kvalitātes paaugstināšanos gan pateicoties modernākām telpām, gan arī labākai atrašanās vietai. Turklāt arī jauni ceļu tīkli un dzīvojamo rajonu projekti arī var ietekmēt vecāku tirdzniecības centru vai biroja ēku popularitāti. Tādēļ nekustamā īpašuma investoru skatījumā atraktīvākās investīcijas Baltijas komerciālā nekustamā īpašuma tirgū ir tieši jauno objektu attīstīšana, kuru atrašanās vietu, ēkas būvniecības kvalitāti un nomas līgumus var uzskatīt par ilgtspējīgākiem. Papildus atraktivitāti starptautiskajiem investoriem piešķir arī fakts, ka Baltijas valstu komerciālā nekustamā īpašuma tirgus cenu līmeņi visdrīzāk vēl paaugstināsies, it īpaši galvaspilsētās. Tā kā Baltijas valstu nomas cenu līmenis ir vairākas reizes zemāks nekā Ziemeļvalstīs, būtiski atšķiras arī investīciju viena kvadrātmetra cenas. Ja, piemēram, pievilcīgs komerciālais nekustamais īpašums Baltijas valstu galvaspilsētās maksā vidēji 1200-1600 EUR /m2, tad Stokholmā viena kvadrātmetra cena ir 3-4 reizes augstāka.

Piedalies City24 Facebook lapas konkursā un laimē modernu balvu!

Pašvaldības: Bez ceļiem cilvēki laukos pametīs savus īpašumus

09.04.2014

Iepriekšējās nedēļas lielākais nekustamā īpašuma darījums noticis Rīgā, Gaiļezera ielā par vairāk nekā 3 mlj/eur

09.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu