Mitenbergs: Pērn 16% no darījumiem Rīgā saistīti ar uzturēšanās atļaujām

Tikai aptuveni 16% no visiem pērn Rīgā un Rīgas reģionā veiktajiem darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem bija saistīti ar uzturēšanās atļauju programmu, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas "Newsec Latvia" izpilddirektors Valdis Mitenbergs.

Tas, vai nerezidentu veikto darījumu skaits pieaugs, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Attīstītāji, kas būvē nerezidentiem domātās mājas Rīgas centrā, ir aprēķinājuši, ka arī plānotais jaunais 250 000 eiro slieksnis neradīs problēmas un nepaaugstinās dzīvokļu cenas tādā līmenī, lai nerezidenti tos nevarētu iegādāties.

"Svarīgāk tagad būtu saprast, cik ilgi turpināsies Krievijas-Ukrainas konflikts, kādi būs tālākie Krievijas soļi, kādas sankcijas tiks vai netiks piemērotas, kas pret ko tās piemēros. Uzturēšanās atļauju izsniegšanā gada sākumā pieaugums bija visai straujš, bet martā-aprīlī process ir piebremzējies, jo visi nogaida, kas notiks tālāk," sacīja Mitenbergs.

Viņš skaidroja, ka Latvijas dzīvojamo platību tirgus segmentā var izdalīt divus tirgus - vietējo tirgu un nerezidentu tirgu, kas ir saistīts ar uzturēšanās atļauju programmu. Galvenokārt tie ir investori no austrumu valstīm, bet ne tikai no Krievijas. Pēc pagājušā gada statistikas no kopējā darījumu apjoma Rīgā un Rīgas reģionā, kas bija ap 9400 darījumiem, aptuveni 16% no darījumiem jeb 1500 līdz 1600 bija saistīti ar uzturēšanās atļauju programmu, pārsvarā Rīgas centrālajā daļā un Jūrmalā.

Jautāts, vai darījumi, kas saistīti ar uzturēšanās atļaujām, būtiski ietekmē īpašumu tirgu, Mitenbergs skaidroja, ka pārsvarā ārvalstu investori ietekmē situāciju Rīgas centrā, Jūrmalā. Pērn nerezidenti sākuši pirkt īpašumus arī ārpus Rīgas. Tas, vai nerezidentu skaits pieaugs, ir atkarīgs no vairākiem jau minētajiem faktoriem, norādīja Mitenbergs.

"Mana prognoze tomēr ir tāda, ka īstermiņa neziņa nevelkas mūžīgi un otrajā pusgadā viss atgriezīsies vecajās sliedēs, pat ja pirmajā pusgadā būs kritums," uzskata speciālists.

Mitenbergs norādīja, ka uzturēšanās atļauju programmas gaitā būvētajām ēkām kvadrātmetra cenu līmenis pārsniedz 3000 eiro, brīžiem tuvojoties pat 6000 eiro, tāpēc vidējais Maskavas menedžmenta darbinieks varēs atļauties arī jauno investīciju slieksni, tāpat kā līdz šim.

Jautāts, vai nerezidentu veikto darījumu īpatsvars kopējā darījumu apjomā varētu palielināties, Mitenbergs pauda uzskatu, ka tas nepārsniegs 20%.

Vaicāts, kā vērtē nacionālās apvienības priekšlikumu dot valdībai tiesības uz laiku apturēt termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu trešo valstu pilsoņiem, Mitenbergs sacīja: "Ja patlaban nobremzēsim vai apturēsim izglītotu cilvēku piesaisti Latvijai, ierobežojot termiņuzturēšanās atļauju programmu, tad jau pēc trīs četriem gadiem mums būs jārēķinās ar vēl akūtāku nepieciešamību pēc mazāk kvalificēta darbaspēka piesaistīšanas, ņemot vērā bēdīgās demogrāfiskās prognozes. Latvija izmirst, un mūsu valsts teritorija ir pārāk labvēlīga dzīvošanai, lai tā paliktu tikpat mazapdzīvota arī nākotnē."

Jau ziņots, ka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija 9.aprīlī noslēdza darbu pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa otrreizējai caurlūkošanai nodotajiem grozījumiem Imigrācijas likumā par termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi. Plānots, ka parlamenta plenārsēdē šo likumprojektu izskatīs 24.aprīlī.

Kaut arī deputātiem joprojām nebija vienprātības par izmaiņu spēkā stāšanos termiņu, šodien netika mainīts 8.aprīlī pieņemtais lēmums, ka likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī. Vienlaikus komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš (RP) pauda, ka jautājumu par to, kad izmaiņas stāsies spēkā, varēs atrisināt, balsojot par priekšlikumiem Saeimas sēdē.

Vērtējot Imigrācijas likuma grozījumus, komisija jau iepriekš vienojās atteikties no kvotām termiņuzturēšanās atļaujām par nekustamā īpašuma iegādi, kā arī konceptuāli atbalstīja ieceri palielināt nekustamā īpašuma vērtību, par kura iegādi piešķir termiņuzturēšanās atļauju.

Komisijas atbalstītais priekšlikums paredz, ka nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība iegādes brīdī nevarēs būt mazāka par 250 000 eiro līdzšinējo 150 000 eiro vietā, tāpat komisija vienojās no 50 000 līdz 80 000 eiro palielināt nekustamā īpašuma minimālo kadastrālo vērtību.

Deputāti arī atbalstīja ierosinājumu atteikties no iepriekš likumā iekļautās normas, kas paredzēja piešķirt termiņuzturēšanās atļauju par 50 000 eiro iemaksu valsts budžetā. Vēl komisijā atbalstu guva priekšlikums, kas paredz veikt iemaksu valsts budžetā 5% no iegādājamā nekustamā īpašuma vērtības, pieprasot pirmreizējo termiņuzturēšanās atļauju. Iepriekš likumprojekts paredzēja, ka, pieprasot pirmreizējo uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi, budžetā jeb ekonomikas attīstības programmā jāsamaksā 25 000 eiro.

Piedalies City24 Facebook lapas konkursā un laimē modernu balvu!

Atvērto durvju diena Ikšķilē, Tīnūžu šosejā 9

10.04.2014

alt

Biroju telpu tirgū nav pieprasījuma pēc jaunu biroja ēku celtniecības

11.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

6

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu