Eksperts: Termiņuzturēšanās atļauju programma – veiksmes atslēga būvniecības, arhitektūras, nekustamo īpašumu un banku nozarēm

Investīciju piesaistes programma un termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi ir Latvijas ekonomikas dzinējspēks. To strikti ierobežojot vai apturot būtiski tiks ietekmētas būvniecības, arhitektūras, banku un citas nozares, mazinot ne tikai darbaspēka atalgojumu, bet arī Latvijas ekonomikas izaugsmi kopumā, izvērtējot Latvijas investīciju piesaistes programmu, secinājis vadošās Kanādas investīciju un biznesa konsultāciju firmas Raymond Chabot Grant Thornton LLP pārstāvis  Marks Odē (Marc Audet).

Latvijas īstenotā ārvalstu investoru piesaistes programma rada būtisku pienesumu Latvijas ekonomikai, turklāt ar salīdzinoši zemām administratīvajām izmaksām. Kopumā programmas īstenošanas laikā Latvijas ekonomikas ienākumi mērāmi teju 600 miljonu eiro apmērā, tāpēc jebkāda šīs programmas ierobežošana vai slēgšana atstās būtiskas sekas ne tikai uz nekustamā īpašuma nozari, bet arī uz Latvijas attīstību kopumā. 

„Latvijas Investīciju piesaistes programmas stiprās puses ir investīciju iespēju dažādība un zemais iemaksu slieksnis īpašuma iegādei. Nekustamā īpašuma nozare ir programmas “veiksmes atslēga” – lielākā daļa jeb aptuveni 80% no investīcijām piesaistītas tieši nerezidentiem iegādājoties nekustamos īpašumus. Turklāt ārvalstu kapitāls, kas ienāk Latvijas ekonomikā, neatstāj būtisku ietekmi un  nerada  negatīvas izmaiņas pašmāju nekustamo īpašumu tirgū,“ programmas priekšrocības komentē Marks Odē, Raymond Chabot Grant Thornton LLP pārstāvis.

Salīdzinot ar citām Šengenas zonas valstīm un to īstenotajām investīciju piesaistes programmām, Latvija ir viena no konkurētspējīgākajām. Jo īpaši nekustamo īpašumu jomā, kur priekšrocību vidū minams salīdzinoši īsais pieteikšanās periods termiņuzturēšanās atļauju saņemšanai, kā arī zemās nodokļu likmes. Tomēr programmas konkurētspēju negatīvi ietekmē apgrūtinātā termiņuzturēšanās atļauju iegūšana, kas ir pretstatā starptautiskajām tendencēm, kā arī valsts ne tik pozitīvie makroekonomikas un sociālie rādītāji.

Eksperts norāda, ka līdz ar ekonomiskās un sociālās situācijas uzlabošanos un valsts tautsaimniecības izaugsmi, palielināsies arī Latvijas pievilcība ārvalstu investoru acīs: ”Latvijas ekonomikas attīstību pozitīvi ietekmētu un TA programmas konkurētspējas palielinātu, piemēram, Ekonomikas Attīstības Fonda izveide, kā arī atvieglota termiņuzturēšanās atļauju iegūšanas kārtība.  Ekonomikas Attīstības Fonds var kalpot kā ārvalstu investoru kapitāla pārdales mehānisms, novirzot investīcijas uz valsts prioritārajām nozarēm, kā arī atbalsta instruments ekonomikas attīstības projektiem. Savukārt atvieglota termiņuzturēšanās atļauju iegūšanas kārtība piesaistītu potenciālos investorus un padarītu investīcijas iespējas Latvijā daudz pievilcīgākas, salīdzinot ar citu valstu īstenotajām programmām,” komentē M. Odē.

Mitenbergs: Dzīvokļu cena 1300 eiro par kvadrātmetru nav izdevīga, lai būvētu jaunu dzīvojamo ēku

14.04.2014

Latvijas lauksaimnieciski izmantojamās zemes izpārdošana ārzemniekiem turpinās; latvieši tikai «uz papīra»

16.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks