Latvijas dzīvojamo platību tirgus komentāri - I ceturksnis 2014

2014. gada I ceturkšņa laikā vidējā cena sērijveida neremontētiem dzīvokļiem mikrorajonos ir pieaugusi par 2.5% un uz šo brīdi tā sastāda 630 eiro par vienu kvadrātmetru. Salīdzinot vidējo cenu šā gada I ceturksnī ar vidējo cenu attiecīgajā periodā pērn, kopējais cenas pieaugums sastāda 7.9%.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, 2014. gada I ceturksnī vidējais Rīgas pilsētā reģistrēto dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits sasniedz 752 darījumus mēnesī. Salīdzinot Zemesgrāmatā reģistrēto dzīvokļu pārdošanas darījumu skaitu 2014. gada I ceturksnī ar darījumu skaitu 2013. gada I ceturksnī, reģistrēto darījumu skaita pieaugums sastāda 8.4%. Taču salīdzinot vidējo reģistrēto darījumu skaitu 2014. gada pirmajos mēnešos ar darījumu skaitu 2013. gada beigās, jāatzīst, ka tas ir samazinājies par 10.3%. Pēc Ober Haus speciālistu domām, tas saistīts ar euro ieviešanu. Liela daļa klientu steidza iegādāties īpašumus vai noslēgt darījumus vēl pirms nacionālā maksāšanas līdzekļa nomaiņas, baidoties, ka līdz ar euro ieviešanu mainīsies arī nekustamā īpašuma cenas.

I ceturksnī interese par nekustamā īpašuma iegādi gan Rīgas klusajā centrā, gan aktīvajā centrā ir augsta. Janvārī bija liela aktivitāte no Krievijas klientu puses, kas izmantoja savā valstī esošās brīvdienas un svētku laiku, lai to lietderīgi pavadītu Latvijā. Palielinājusies interese no Ukrainas iedzīvotāju puses, kas saistīta ar nestabilo situāciju viņu valstī.

Kā novēroja Ober Haus speciālisti, tad ņemot vērā Krievijas rubļa vērtības samazināšanos un informāciju par iespējamām izmaiņām termiņzturēšanās atļauju piešķiršanas nosacījumos, nerezidenti steidz izvērtēt esošos īpašumu piedāvājumus, ar mērķi paspēt iegādāties īpašumu līdz paredzamajām izmaiņām. Taču šo klientu prasībām atbilstošs piedāvājums turpina sarukt. Dzīvokļiem jābūt ar pilnu, augstvērtīgu apdari un vēlams ar iebūvētu virtuvi un mēbelētiem, jo nereti mērķis iegādātajam īpašumam ir to pēc iespējas izdevīgāk izīrēt.

Vietējie pircēji nemainīgi izrāda interesi par nelieliem divu līdz trīs istabu dzīvokļiem centrā cenu kategorijā līdz 70 000 eiro vai trīs līdz četru istabu dzīvokļiem cenu kategorijā vidēji līdz 120 000 eiro. Būtiskākie kritēriji dzīvokļu izvēlē ir neliela kvadratūra - 60 līdz 90 kvadrātmetri, apsaimniekošanas maksa, apkures veids, bezmaksas autostāvvietas iespēja, kā arī vēl joprojām noteicošs faktors izvēloties īpašumu ir tam, vai mājai pieguļošais zemes gabals ir īpašumā kā domajamā daļa vai tiek nomāts.

Cenas dzīvokļiem centra segmentā nav mainījušās. Pilsētas tālajā centrā vidējās pārdošanas cenas neremontētiem dzīvokļiem ir no 700 līdz 1300 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem nerenovētās pirmskara ēkās - no 1000 līdz 2000 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem renovētās ēkās – no 1700 līdz 2500 eiro. Tuvajā centrā, klusajā centrā un Vecrīgā – vidējās pārdošanas cenas neremontētiem dzīvokļiem ir no 800 līdz 2300 eiro par vienu kvadrātmetru,  remontētiem dzīvokļiem nerenovētās pirmskara ēkās - no 1200 līdz 3200 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem renovētās ēkās – no 2500 līdz 4700 eiro.

Jauno projektu segmentā I ceturksnī pircēju aktivitāte pieaugusi gan no vietējiem pircējiem, gan arī no ārvalstu pircējiem. Vietējie klienti interesējas par dzīvokļiem cenu kategorijā no 50 000 eiro līdz 110 000 eiro, savukārt nerezidenti – no 145 000 eiro līdz 220 000 eiro.  Kopumā jauno projektu segmentā pieprasītākie ir 3 līdz 4 istabu dzīvokļi ar vidējo cenu no 1200 līdz 1600 eiro par vienu kvadrātmetru.

Pārdaugavā jauno projektu segmentā rezidenti aktīvāk pērk īpašumus cenu kategorijā no 40 000 eiro līdz 100 000 eiro ar pilnu apdari vai bez apdares, bet nerezidenti izvēlas dzīvokļus cenu kategorijā no 145 000 eiro līdz 200 000 eiro, pārsvarā ar pilnu apdari.

Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos ir no 1200 līdz 1850 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem galvaspilsētas centrā ir vidēji no 1900 līdz pat 3900 eiro par vienu kvadrātmetru, klusajā centrā dažviet sasniedzot 4900 eiro par kvadrātmetru. Ekskluzīvu objektu segmentā pilnas apdares cena sasniedz no 4000 līdz pat 6000 eiro par vienu kvadrātmetru.

2014. gada I ceturksnī Rīgas mikrorajonos nemainīgi bija interese pārsvarā no vietējo pircēju puses, kuri vēlas iegādāties savu pirmo mājvietu līdz 50 kvadrātmetriem ar vidējo cenu līdz 35 000 eiro. Šie klienti īpašuma iegādē kā noteicošo faktoru atzīmēja cenu, kur to nosaka vieta, stāvoklis, dzīvojamās mājas sērija, kā arī ēkas vispārējais stāvoklis - kad mainītas mājas komunikācijas, jumts, remontēta kāpņu telpa, kā arī pie īpašuma piederošas palīgtelpas. Pieprasītākie bija dzīvokļi 103. un 602. sērijas ēkās, specprojektu mājās kā arī dzīvokļi jaunajos projektos.

Klienti vēl joprojām interesējas par remontētiem sērijveida dzīvokļiem, priekšroku dod īpašumiem ķieģeļu un mūra ēkās, mazāk dzīvokļiem, kas celtas no bloku paneļiem . Dzīvokļu piedāvājums, kas atbilst klientu prasībām un tirgus situācijai ir ierobežots, tāpēc pircēji ir gatavi iegādāties arī remontējamus dzīvokļus, ja īpašums atrodas labā vietā, un tā cena ir atbilstoša īpašuma kvalitātei un tirgus situācijai.

Neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas Rīgas populārākajos mikrorajonos, tādos, kā  Zolitūde, Purvciems, Teika, Pļavnieki, Ziepniekkalns, Imanta un Āgenskalns vienistabas  dzīvokļiem sastādīja no 23 000 līdz 29 000, divistabu dzīvokļiem no 30 000 līdz 40 000 eiro, trīsistabu dzīvokļiem no 34 000 līdz 47 000 eiro un četristabu dzīvokļiem no 43 000 līdz 50 000 eiro.

Mazāk pieprasītākajos rajonos, tādos kā Vecmīlgrāvis, Sarkandaugava, Ķengarags un Bolderāja cenas vienistabas dzīvokļiem sastāda vidēji no 17 000 – 21 000 eiro, divistabu dzīvokļiem no 20 000 - 30 000 eiro, trīsistabu no 25 000 - 38 000 eiro un četristabu dzīvokļiem no 35 000 līdz 37 000 eiro.

Īres tirgus 2014. gada I ceturksnī ir bijis diezgan aktīvs gan dzīvokļu piedāvājuma, gan pieprasījuma ziņā. Piedāvāti tika labas kvalitātes dzīvokļi Rīgas centrā tikko pēc kapitālā remonta ar jaunu sadzīves tehniku un mēbelēm. Tāpat piedāvājumā bija arī labas kvalitātes dzīvokļi tādos jaunajos projektos kā Tomsona Terases, Skanstes Virsotnes un Duntes Ozoloi. Arī dzīvokļu pieprasījums no klientu puses saglabājies augsts. Vēl no Janvāra mēneša vērojama tendence, ka dzīvokļus vēl aizvien  meklē ārvalstu studenti, kas šeit atbraukuši, lai studētu medicīnu vai ekonomiku. Šī klientu kategorija visbiežāk meklē studio tipa vai 2 līdz 3 istabu guļamistabu dzīvokļus centrā.

Aktīvi par īres dzīvokļiem interesējas vēstniecību un starptautisko uzņēmumu darbinieki no ASV, Krievijas un citām valstīm. Nereti dzīvokļus meklē arī vietējie klienti.

Cenas studio tipa dzīvokļiem svārstās no 100 līdz 700 eiro mēnesī, divistabu dzīvokļiem no 120 līdz 2100 euri mēnesī, trīsistabu dzīvokļiem no 140 līdz 2600 eiro mēnesī. Četristabu un vairāk istabu dzīvokļi tiek izīrēti sākot no 400 līdz 3600 eiro mēnesī.

Dzīvokļi par zemākām cenām nereti atrodas 20 – 30 minūšu attālumā no aktīvā centra. Dzīvoklis var būt diezgan sliktā stāvoklī, ar nepieciešamību veikt remontdarbus vai citus uzlabojumus. Tāpat tirgū ir pieejami arī ekskluzīvi dzīvokļi, kas atrodas klusajā centrā un tiek izīrēti virs vidējās tirgus cenas. Bet kā novēroja Ober Haus speciālisti, tad šādos gadījumos jārēķinās ar to, ka klienta piemeklēšana prasīs ilgāku laiku, un ka kvalitatīvi dzīvokļi par atbilstošu īres maksu tiek izīrēti ļoti ātri.

Privātmāju sektorā ar jaunā gada sākumu ir pieaugusi klientu aktivitāte. Klienti interesējas par mājām un jaunbūvēm cenu kategorijā līdz 140 000 eiro. Tāpat ir palielinājusies interese par mājām Mārupē, kur klienti meklē mājas jau gatavas dzīvošanai cenu kategorijā līdz 250 000, kā arī izskata nepabeigtu privātmāju piedāvājumus cenu kategorijā līdz 130 000 eiro. Izteikti palielinājusies intereseno nerezidentu puses par privātmājām Babītes novadā, sevišķi Piņķos. Būtiskākais faktors – Starptautiskā skola, kurā jau šobrīd ir izveidojušās rindas visās klasēs. Protams, ne mazāk svarīgi faktori ir nelielais attālums līdz Jūrmalai, lidostai un Rīgas centram. Kopumā izvēloties mājokli, gan vietējiem, gan nerezidentu klientiem ļoti svarīga ir infrastruktūra - ceļš, sabiedriskais transports, skolas, bērnudārzi, veikali, medicīnas iestādes utt. Pircēji vēl joprojām ar lielu interesi interesējas par banku īpašumiem, kuriem ir labāki kredīta nosacījumi.

 

City24.lv un CV-Online veic pētījumu par būvniecības un nekustamā īpašuma speciālistu darba motivāciju

22.04.2014

alt
alt

Klientu dienas projektā „NCC Mājas Biķernieku ielā 160”, Rīgā, Mežciemā!

22.04.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē