Neatbalsta «nolikto atslēgu principu» kreditēšanā;kredītņēmēju aizstāvji sarūgtināti

Hipotekārās kreditēšanas likuma izstrādes darba grupā ideja par «nolikto atslēgu principu» netika atbalstīta, bet patērātāju tiesību aizstāvji atbalsta nekustamā īpašuma novērtēšanas stingrāku prasību ieviešanu.

Par to Db.lv informēja Tieslietu ministrijā, kurā 12. martā tika izskatīti Hipotekārās kreditēšanas likuma punkti, lai atvieglotu, uzlabotu, kā arī kontrolētu kredītņēmēju un kredītdevēju attiecības.

Hipotekārās kreditēšanas likuma izstrādes darba grupas ietvaros secināts, ka šobrīd nav noteikti vispārīgi principi, kas piemērojami hipotekārā kredītlīguma tiesiskajām attiecībām un normatīvais regulējums attiecībā uz hipotekārās kreditēšanas līgumiem ir sadrumstalots un nepārskatāms. Tāpat tirgū konstatētas vairākas problēmu, kurām nepieciešami risinājumi.

2012. gada laikā izsniegti 554 682 hipotekārie kredīti mājokļa iegādei, labiekārtošanai, remontam un būvniecībai, liecina Latvijas Bankas dati. Ja Hipotekārās kreditēšanas likumā tiktu iekļauts Amerikā pastāvošais «nolikto atslēgu princips», tad situācijā, kad kredītņēmējs nespēj atmaksāt mājoklim paņemto kredītu, viņš atdod šo īpašumu bankai un pat, ja tā vērtība nesedz visu kredīta summu, saistības ir nokārtotas, un aizdevējs vairs nevar izteikt nekādas pretenzijas pret kredītņēmēju.

«Gandrīz trešdaļai hipotekāro kredītu ņēmēju ir grūtības laikus atmaksāt aizņēmumu. «Nolikto atslēgu princips» kredītņēmējiem galējā situācijā sniegtu jaunu risinājumu. Nepieņemot šo principu, politiķi tomēr vairāk nostājas banku pusē, un ļaus arī turpmāk neizvērtēt īpašuma stāvokli, kādam tiek piešķirts kredīts,» sarūgtinājumu par darba grupas lēmumu pauž Latvijas kredītņēmēju apvienības (LAKRA) valdes loceklis Jānis Āboliņš.

Tieslietu ministrija patērētāju kreditēšanas likumprojektā ierosināja stingras prasības un noteikumus kreditēšanas starpniekiem un pārstāvjiem, kas izsniedz kredītus. Ir bijis laiks, kad hipotekāro kredītu ņēmējiem nebija ne jausmas, uz ko viņi «parakstās» vairāku gadu garumā, jo zināja, cik ir aizņēmušies, bet neapzinājās, cik gadu laikā samaksās procentos. LAKRA uzsver, ka Hipotekārās kreditēšanas likuma izveide samazinās riskus un palielinās atbildību abām darījumā iesaistītajām pusēm. Regulējumi ir nepieciešami, jo kredītņēmēju zināšanas nav pietiekošas, kā rezultātā saistību laikā viņus var sagaidīt nepatīkami pārsteigumi.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) skaidro, ka patērētājiem Hipotekārās kreditēšanas normatīvā akta izstrāde ir būtiska, jo fiziskas personas (patērētāji) ir visneaizsargātākā kreditēšanas līguma, kura atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku (ķīlu), iesaistītās puses. Patērētāju rīcībā, salīdzinot ar komersantiem, ir ierobežotāki administratīvie, personāla, finanšu un intelektuālie resursi savu tiesību pilnvērtīgas aizsardzības nodrošināšanai. Savukārt, normatīvajam aktam ir ne tikai regulējoša, bet arī sabiedrību izglītojoša funkcija.

Par «nolikto atslēgu principu» PTAC nav viennozīmīga vērtējuma. PTAC pauž bažas, ka šī principa realizācija varētu ietekmēt hipotekāro kredītu izmaksas, kā rezultātā šāds kredīts varētu būt dārgāks un nepieejams patērētājam. Tā kā priekšlikums tika izteikts, lai novērstu situācijas, kad patērētājam, nespējot veikt kredīta atmaksas, bez īpašuma atsavināšanas jāmaksā vēl ievērojamas naudas summas kredīta segšanai, jo īpašuma reālā vērtība ir pārvērtēta, tad PTAC atzīst, ka vairāk atbalsta darba grupas ietvaros piedāvāto variantu par nekustamā īpašuma novērtēšanas stingrāku prasību ieviešanu.

Ķīnā par mājokļa kredītu maksā visu mūžu. ASV modele kļūst par ietekmīgu īpašumu aģenti. Dzīvoklis uz baznīcas jumta.

15.03.2013

"Latectus" pārņemto īpašumu portfelis varētu tikt realizēts aptuveni piecu gadu laikā

18.03.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus