Tiesībsargs: Valstij nav pienākums nodrošināt atbalstu denacionalizēto namu īrniekiem mūžīgi

Denacionalizēto namu īrniekiem gandrīz 20 gadu garumā valsts ir noteikusi saudzējošu režīmu un sniegusi atbalstu. Valstij nav pienākuma nodrošināt šādu atbalstu mūžīgi. Pamatā valstij palīdzība mājokļu jautājumos jāsniedz tikai sociāli mazaizsargātām personām, kuras objektīvu iemeslu dēļ nespēj sevi nodrošināt ar mājokli, norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Jansons uzsver, ka valsts līmenī denacionalizēto namu īrnieku problēma ir ilgstoši risināta, tomēr var diskutēt par palīdzības efektivitāti. Tiesībsarga ieskatā denacionalizēto namu īrnieku problēmas atrisinājums ir politiska izšķiršanās. Esot jāatzīst, ka denacionalizēto namu īrnieki nevar cerēt uz pastāvīgu valsts aizsardzību mājokļa jautājumā.

Sākotnēji, organizējot denacionalizācijas procesu valstī, bija svarīgi, lai tiktu nodrošinātas tiesības uz mājokli, norāda Jansons. Tomēr valstij nav pienākuma piešķirt par valsts līdzekļiem katram indivīdam mājokli pēc viņa pieprasījuma un vēlmēm. Indivīdam arī pašam ir jārūpējas par mājokļa sagādāšanu, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu vai iegādājoties dzīvojamo telpu īpašumā.

Tiesībsargs skaidro, ka viens no pamatkritērijiem valsts garantētās palīdzības piešķiršanai ir personas maznodrošinātība. Denacionalizēta nama īrnieka statuss automātiski nenozīmē, ka persona ir sociāli mazaizsargāta un nespēj patstāvīgi risināt savu mājokļa jautājumu. Tādēļ, vērtējot denacionalizēto īrnieku tiesības pretendēt uz palīdzības saņemšanu mājokļa jautājumu risināšanā, vērtējams ir konkrētās personas ienākumu līmenis. Fakts, ka īpašuma tiesību atjaunošanas rezultātā denacionalizēto un likumīgajiem īpašniekiem atdoto namu īrniekiem vienlaikus mainījās izīrētājs, vēl nav uzskatāms par cilvēktiesību pārkāpumu.

Valsts sniegtie atbalsta pasākumi tieši denacionalizēto namu īrniekiem ir bijuši dažādi, tomēr, ņemot vērā, ka problēmsituācija joprojām pastāv, tiesībsargs konstatē, ka tie nav bijuši pietiekami efektīvi. No 2002. līdz 2006.gadam valsts noteica īres griestus jeb telpu īres maksas maksimālā apmēra ierobežojumus denacionalizētajās un likumīgajiem īpašniekiem atdotajās mājās. Savukārt no 2003.gada denacionalizēto namu īrniekiem kā atsevišķai kategorijai bija iespēja pretendēt uz pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā, vēlāk - saņemt dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstu un palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, bet no 2007.gada saņemt vēl divus jaunus palīdzības veidus, proti, pašvaldības nomātās dzīvojamās telpas izīrēšanu un palīdzību dzīvojamās mājas renovācijai un restaurācijai. Bez iepriekš minētajiem palīdzības veidiem denacionalizēto namu īrniekiem tika dota iespēja izmantot arī tos palīdzības veidus dzīvokļa jautājuma risināšanā, kas likumā paredzēti visiem īrniekiem neatkarīgi no īpašuma piederības.

Tiesībsarga birojā pēc viedokļa vērsās Latvijas denacionalizēto un municipālo māju īrnieku un dzīvokļu īpašnieku asociācija ar kolektīvo iesniegumu, kurā norādīts uz nepieciešamību izstrādāt un pieņemt likumprojektu par kompensācijām denacionalizēto namu īrniekiem, kurš būtu atbilstošs demokrātiskas sabiedrības normām un atrisinātu denacionalizēto namu īrnieku problēmu.

Tiesībsarga viedoklis nosūtīts arī Ekonomikas ministrijai kā vadošajai valsts pārvaldes iestādei mājokļu politikas jomā.

Sarunās ar ES risina jautājumu par platībmaksājumu nepiešķiršanu "dīvānzemniekiem"

15.05.2014

Akceptē Ektornet būvniecības ieceri Pārdaugavā, Klīveru ielā

16.05.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām