Attīstītājs: Valsts atbalsta programma pirmā mājokļa iegādei, visticamāk, darbosies tikai uz papīra

Valsts plānotā atbalsta programma jaunajām ģimenēm pirmā mājokļa iegādei, ko plānots iedzīvināt jau šī gada vasarā, ir labs instruments, lai daudzas ģimenes tiktu pie sava mājokļa. Tikai patlaban atbildīgajām institūcijām ir svarīgi nekļūdīties un neizstrādāt atbalsta mehānismu, kas darbosies tikai uz papīra un nedos gaidīto rezultātu reālajā dzīvē, norāda nekustamo īpašumu projektu attīstītāja SIA "NCC Housing" valdes loceklis Mareks Kļaviņš.

Valstij daudz izdevīgāk būtu atbalstīt tieši jauno mājokļu iegādi, jo šādā gadījumā tā atgūtu galvoto summu dubultā jau pirkuma brīdī, ņemot vērā, ka attīstītājam ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) valstij, uzskata Kļaviņš.

"Līdz ar to valstij nebūtu nekādu risku un tā vēl sildītu ekonomiku, radot jaunas darbvietas, palielinot nodokļu ieņēmumus un veicinot saistīto nozaru attīstīšanos. Darījumi starp privātpersonām sekundārā mājokļu tirgū netiek aplikti ar PVN un veicina ēnu ekonomikas veidošanos un nelegālu nodarbinātību. Arī jaunās ģimenes dod priekšroku mājokļa iegādei jaunuzceltajos projektos, saprotot, ka tas ir ilgtermiņa ieguldījums," skaidro Kļaviņš.

Viņš norāda, ka līdz šim publiski minētā atbalsta summa ir daudz par mazu gan jaunam, gan sekundārā tirgus mājoklim. Plānots, ka valsts garantēs 10% no ķīlas. Kopējā galvojuma summa trīs gadu laikā nepārsniegs piecus miljonus eiro uz 1000 darījumiem. Tas nozīmē, ka vidējā valsts garantētā summa pirmajai iemaksai būtu aptuveni 5000 eiro vienai ģimenei, kas ir pārāk mazs slieksnis, lai programma reāli darbotos.

Lai atbalstītu ģimenes, kuras vēlas iegādāties trīs istabu mājokli jaunajos projektos, šai summa būtu jābūt divreiz lielākai, uzsver attīstītājs. Vienlaikus tā neatbilst arī sekundārajam mājokļu tirgum, jo bankas diezgan rūpīgi izvērtē riskus un par šāda mājokļa aizdevumu nosaka augstāku pirmo iemaksu 20-40% apmērā no pirkuma summas, kas nozīmē, ka atkal programma nestrādātu, jo tā sedz tikai 10% no ķīlas vērtības.

Kļaviņš uzskata, ka valstij būtu jādomā par dzīvojamā fonda atjaunošanu, tāpēc no valdības puses būtu svarīgi domāt ilgtermiņā un noteikt pirmās iemaksas summu saprātīgākā apjomā, kas atbilstu arī jauna mājokļa iegādei. Piemēram, aptuveni 100 000 eiro, kas ir normāla šī brīža tirgus cena trīs istabu dzīvoklim jaunā projektā.

No tā ieguvēja būtu arī valsts, jo tā uzreiz no darījuma atgūtu budžetā šo garantēto summu no nomaksātā PVN un no samaksātā nodokļa valstij par darījuma reģistrēšanu Zemesgrāmatā, norāda Kļaviņš. Turklāt uzreiz finanšu līdzekļi tiktu atgūti dubultā, jo PVN ir 21% pretstatā valsts ieguldītajiem 10% no pirkuma summas. Piemēram, SIA "NCC Housing" pērn valstij samaksāja vairāk nekā miljonu eiro kā PVN, savukārt kā sociālo nodokli - 38 000 eiro, bet grupas uzņēmums SIA "NCC Konstrukcija", kas ir projektu būvnieks, pērn kā sociālo nodokli samaksāja 214 000 eiro.

"Vēl vairāk, valsts šādā veidā sildītu ekonomiku. Piemēram, "NCC Housing" patlaban attīsta vairākus jauno mājokļu projektus - "NCC mājas Putnu ielā 31" un "NCC mājas Biķernieku ielā 160". Jauno projektu attīstīšanā ir iesaistīti celtnieki, ražotāji un tirgotāji, kas nozīmē jaunas darbvietas, nodokļu nomaksu un saistīto nozaru attīstīšanos. Šāda ieguvuma tautsaimniecībai nebūs no sekundārā tirgus mājokļu iegādes, jo nauda paliek privātpersonas rokās un tā acīmredzami neattīstīs tautsaimniecību," uzsver Kļaviņš.

Ņemot vērā banku piesardzīgo hipotekārās kreditēšanas politiku, valsts garantētā pirmā iemaksa palīdzētu īstenot daudzu jaunu ģimeņu sapni par savu mājokli, skaidro Kļaviņš, bet piebilst, ka taustāmam rezultātam būtu svarīgi, lai valsts atbalstīto nekustamo īpašumu darījumu skaits nebūtu mazāks par 300 gadā, lai šo iespēju varētu izmantot maksimāli daudz jauno ģimeņu, nevis tikai dažas, kas var radīt korupcijas riskus.

Koalīcijas partijas šī gada maijā vienojušās par valsts atbalsta programmu gandrīz divu miljonu eiro apmērā ģimenēm pirmā mājokļa iegādei no 1.jūlija. Pretendēt uz atbalstu varēs ģimenes ar bērniem, kā arī viens no vecākiem ar bērniem vai laulāts pāris bez bērniem. Atbalsta sniegšanai nebūs vecuma ierobežojuma.

Projektā „Ezerparka Nami” atvērto durvju dienu pasākums

29.05.2014

Salu tiltu sola rekonstruēt 2,5 reizes lētāk nekā aplēsusi pašvaldība

30.05.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām

3

VESTABALT uzsāk dzīvokļu iepriekšpārdošanu elitārajā dzīvojamā namā Ausekļa ielā 14

4

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

5

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

6

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām