Nolikto atslēgu princips daļai iedzīvotāju radīs problēmas nākotnē

Ieviešot tā dēvēto nolikto atslēgu principu mantai, kas kalpojusi kā kredīta nodrošinājums, nākotnē tiks radītas nopietnas problēmas daļai iedzīvotāju, jo ievērojami sadārdzināsies hipotekārie kredīti, uzskata Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

"Mēģinot atrisināt pagātnē radītās problēmas, kādai daļai iedzīvotāju varam radīt vēl smagākas nākotnē. Pieņemot šo kredītu ņēmēju aizsardzības plānu, nākotnē Latvijā hipotekārā kreditēšana būs ievērojami dārgāka nekā citās Eiropas valstīs. Un daudziem neaizsniedzama," intervijā "Latvijas Avīzei" sacījis Zakulis.

Viņš neiekrīt apgalvojumam, ka šajā jautājumā sliecas banku interešu pusē. Zakulis iecerētās likuma izmaiņas salīdzina ar mēģinājumu vienā katlā izvārīt zupu un saldo ēdienu. "Diezin vai tā kaut kas labs var iznākt," intervijā "Latvijas Avīzei" norāda FKTK vadītājs.

Viņš atgādina, ka agrāk noslēgtajos darījumos bija trīs puses – aizdevēji, aizņēmēji un tie, kas radīja šim procesam labvēlīgu vidi. Banku zaudējumi 2009. un 2010. gadā sasniedza aptuveni vienu miljardu latu (1,4 miljardus eiro), bet daži politiķi, šīs vides veidotāji, pašlaik vairs nav pie varas.

"Iespējams, esmu konservatīvs savos uzskatos, bet man joprojām šķiet, ka saistības, kuras esmu uzņēmies, man tomēr ir jāpilda," piebildis Zakulis.

Savukārt nolikto atslēgu princips pieļauj pretējo – "jebkurā brīdī, kad vien iedomājos, varu tās nepildīt, atdot dzīvokļa atslēgas kreditētājam un pacelt cepuri", norāda FKTK vadītājs.

Viņš brīdina, ka šīs iniciatīvas noteikti mainīs kreditēšanas vidi Latvijā, jo aizdevēji iecenos risku, ka jebkurā brīdī klients var no savām saistībām atteikties.

Zakulis apšauba, ka pagātnes radītās problēmas var atrisināt, pārliekot tās uz nākamo paaudžu pleciem.

Kā ziņots, Saeima otrajā lasījumā ir atbalstījusi neatkarīgo deputātu grupas priekšlikumu Maksātnespējas likumā par tā dēvēto nolikto atslēgu principu mantai, kas kalpojusi kā nodrošinājums. Grozījumi paredz, ka pēc šādas mantas, piemēram, parādnieka dzīvokļa, pārdošanas nodrošinātais kreditors zaudēs savas prasījuma tiesības un atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas. Tāpat parlaments atbalstījis priekšlikumu, kas paredz dzēst ne tikai parādnieka saistības, bet arī ar to saistītos galvojumus. Komercbankas prognozē, ka pēc šāda regulējuma pieņemšanas ievērojami augs hipotekāro kredītu pirmā iemaksa.

Nekustamo īpašumu attīstītājs NCC Housing un Māmiņu Klubs apkopojis kritērijus drošam bērnu laukumam

02.06.2014

Vairāk nekā puse iedzīvotāju vēlētos dzīvot Rīgā vai citās lielākajās pilsētās

03.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks