Eiropā īpašuma nodoklis tik ļoti nesit pa kabatu


Eiropā ir atšķirīga pieeja nekustamā īpašuma nodokļa vērtības aprēķināšanā, zemes aplikšanā; vairākās turīgajās valstīs zeme tiek uzskatīta par ražošanas līdzekli. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Tā liecina SIA BDO Tax pētījums. Lai arī ES vairākos nodokļos – PVN un akcīzes – ir izvirzījusi pamatprincipus un pat ieviesusi minimālās šo nodokļu likmes, tomēr nekustamā īpašuma aplikšana ar nodokli, tā aprēķināšana un likmes lielums ir atstāts pašu dalībvalstu ziņā. «Faktiski vienotu principu nav, dominē atšķirīga pieeja, kā rezultātā valstis vairāk var grupēt pēc nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam izmantojamās bāzes (vērtības) nekā pēc likmes lieluma un paša objekta,» pētījumā iegūtos datus vērtē SIA BDO Tax valdes priekšsēdētāja, nodokļu eksperte Marina Bičkovska. Igaunija ir priekšā kādā citā sektorā, jo tā ar nekustamā īpašuma nodokli apliek tikai zemi, bet ne ēkas. Tomēr par vislielāko pārsteigumu jāuzskata SIA BDO Tax pētījumā secinātais, ka Maltā vispār nekāda nekustamā īpašuma nodokļa nav.

Jāatgādina, ka NĪN Latvijā tiek uzskatīts par tādu, kuru varētu paaugstināt, kaut arī jau pašlaik ir cilvēki, kas to nespēj samaksāt. Sagaidāms, ka asākas diskusijas par to atsāksies, veidojot nākamā gada valsts budžetu, vēl jo vairāk kontekstā ar iecerēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu. Kā atzina viens no aptaujātajiem uzņēmējiem, Latvijā joprojām dzīvs esot mīts par to, ka NĪN ir tas, uz kura rēķina varot «slaukt» īpašniekus, tomēr jau pašlaik ar to esot aplikti gan piemājas malkas šķūnīši, ķemertiņi, garāžas, vienlaikus ignorējot to, cik lieli ir konkrēto cilvēku ienākumi. Proti, ja ienākumu līmenis nav sasaistīts ar NĪN apmēru, tad sliktākais scenārijs ir tas, ka, nespēdami samaksāt šo it kā ne pārāk lielo NĪN, cilvēki varētu pamest valsti.


Visu izšķir nianses

«NĪN viss ir atkarīgs no niansēm gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs,» situāciju vērtē Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis. Lai arī pirmajā skatījumā citās valstīs var būt it kā izdevīgāks NĪN nekā Latvijā, piemēram, lauksaimniekiem, tomēr šo starpību ārzemēs iekasē citādi. A. Jaunsleinis uzskata, ka pašlaik Latvijā problēma slēpjas kadastrālajās vērtībās tieši ekskluzīviem īpašumiem, jo, raugoties uz kadastrālajām vērtībām, pie mums ekskluzīvu īpašumu vispār nav. «Jauno projektu daudzdzīvokļu mājām Jūrmalā dzīvokļu kadastrālā vērtība ir tikai 20% no vidējās tirgus vērtības, savukārt dzīvokļiem vecajās daudzdzīvokļu mājās kadastrālā vērtība ir 80% no vidējās tirgus vērtības,» uz lūgumu konkretizēt minēto atbild A. Jaunsleinis. Viņaprāt, tas nozīmē – lai arī likme NĪN visiem dzīvokļiem ir vienāda, NĪN efektīvā likme pret dzīvokļa vērtību tiem, kuri dzīvo padomju laika dzīvokļos, ir daudz, daudz lielāka, nekā tiem, kuri dzīvo jaunajos projektos. «Proti, neskatoties uz to, ka jaunajiem projektiem ir daudz lielāka vērtība, NĪN maksājums par vienu kvadrātmetru ir gandrīz vienāds un, iespējams, jaunajos projektos pat mazāks,» – tā A. Jaunsleinis. Minētā iemesla dēļ arī viņš ir pārsteigts par to, ka valsts iestādes primāri vēlas nodrošināt tieši lauku īpašumu kadastrālo vērtību atbilstības tuvināšanu tirgus vērtībām, nevis, piemēram, dzīvokļiem jaunajos projektos Jūrmalā.

Citāda metodika

«Svarīgāk ir tomēr, kā citās valstīs tiek noteikta NĪN aprēķinam izmantojamā īpašuma vērtība,» būtiskāko nekustamā īpašuma nodoklī izceļ 
M. Bičkovska. Viņa secina, ka pēc minētā parametra ES valstis var sadalīt trīs dažādās grupās. Proti, Lielbritānijā, Beļģijā un Francijā NĪN aprēķinam kā bāzi izmanto domājamo nomas maksu, savukārt Īrijā, Nīderlandē, Slovēnijā – tirgus vērtību, Čehijā, Polijā – fiksētu maksu par katru kvadrātmetru. M. Bičkovska vērš uzmanību uz to, ka ir valstis, kuras šo fiksēto maksu paredz no nekustamā īpašuma pirkuma publiskā līguma, kā tas ir Itālijā, bet Kiprā to atvasina pēc 1980. gada 1. janvāra vērtības. «Skan nedaudz paradoksāli, ka Kiprā, kura no finanšu krīzes nespēja izkārpīties bez starptautiskā aizdevuma, NĪN nosaka pēc īpašuma vērtības, kāda tā bija pirms 34 gadiem,» nedaudz pārsteidzošu «rozīnīti» atradusi M. Bičkovska. Viņa arī atzīst, ka daļā valstu lēmumu par NĪN vērtības noteikšanu pieņem pašvaldības, piemēram, Ungārijā, Slovākijā, savukārt centralizēti tas notiek Austrijā, Somijā, Zviedrijā.

Izmanto stimulatorus

Latvijā ik pa brīdim tiek diskutēts par plusiem un mīnusiem, ko dod nekustamā īpašuma nodokļa apmēra ciešāka sasaiste ar tirgus vērtību, savukārt, piemēram, Zviedrijā nodokļu vajadzībām šī vērtība ir tikai aptuveni 75% apmērā no tirgus vērtības. Tāds pats princips tiek izmantots arī Austrijā. «Nīderlandē NĪN aprēķinā izmanto vidējo tirgus cenu, ko nosaka konkrētā pašvaldība,» interesantu detaļu piemin M. Bičkovska. Viņa izceļ vēl kādu citu piemēru, ko izmanto Zviedrija, proti, jaunuzceltajām dzīvojamām mājām ir noteikts NĪN atbrīvojums nākamajiem pieciem gadiem un samazināta likme vēl 10 gadus pēc tam.

«Tādējādi tiek atbalstīta tieši dzīvojamo māju būvniecība un tajos dzīvojošie,» – tā M. Bičkovska. Kaut kas līdzīgs tiek īstenots arī Īrijā, kur ar NĪN neapliek jaunus un nelietotus nekustamos īpašumus, kas iegādāti no 2013. gada līdz 2016. gada beigām.

Kas notiek nekustamo īpašumu tirgū? Maija tirgus pārskats

06.06.2014

Nekustamais īpašums: Tirgū gaidāmas korekcijas

09.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Āgenskalns - zaļais Pārdaugavas centrs un veclaicīgo namu mājvieta

2

Klientu diena Klusā centra elitārajā dzīvojamā projektā J5

3

Purvciems - rajons, kur mijas padomju mantojums un mūsdienu modernisms

4

Klientu dienas Salienā: rezervē dzīvokli un saņem 1000 eiro vērtu IKEA dāvanu karti tā iekārtošanai

5

Teika – zaļas vides ieskautais radošuma un tehnoloģiju epicentrs, kas uzplaukst ar jaunu sparu

6

Viens no arhitekta Modra Ģelža pēdējiem veikumiem – privātmāja Mežaparkā

City24 redaktora izvēle

alt

Jūrmala – pašmāju "Ziemeļu Rivjēra", kur dziedē daba un priecē kultūra

alt

Radoši padomi mājokļa sienu "atdzīvināšanai"

alt

Dārzciema pērle – elegants dzīvoklis ar septiņām istabām