Lietuvā sācies nekustamā īpašuma bums

Eiro gaidās Lietuva piedzīvo paaugstinātu pieprasījumu pēc nekustamajiem īpašumiem.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Līdz ar labvēlīgajām ziņām par Lietuvas gatavību eiro mūsu kaimiņvalsts tikusi zem starptautiskās plašsaziņas lupas, un redzamākā aizdomīgā tendence ir tās nekustamo īpašumu (NĪ) tirgus. Pērn Lietuvas lielākajās pilsētās dzīvokļu cena vidēji augusi par 4,2%, atsaucoties uz Ober-Haus, raksta delfi.lt. Centrālās bankas vadītājs Vits Vasiļausks Bloomberg apgalvo: «Mēs esam gatavi jebkādam bumam NĪ tirgū.»

Emocionālie lietuvieši

Arguments paaugstinātajam pieprasījumam pēc NĪ pērn un šogad Lietuvā ir paredzamās valsts uzņemšanas dēļ monetārajā savienībā. Tas gan ir dīvains arguments, DB komentē nekustamo īpašumu kompānijas Balsts īpašnieks un Starptautiskās Nekustamo īpašumu federācijas viceprezidents Aigars Zariņš, jo Igaunijas un Latvijas pieredze rāda, ka pāreja uz eiro «nekustamo īpašumu tirgu neietekmē nemaz». Tomēr arī viņam zināmi Lietuvas investori ir apturējuši ieguldījumus nekustamajos īpašumos Latvijā un «iegulda pie sevis, jo tur būs eiro».

Eiro argumenta nepiemērotība nav paslīdējusi garām arī pašu lietuviešu ekspertiem, var spriest pēc komentāriem delfi.lt, tomēr par turpmāko dinamiku NĪ tirgū Lietuvā valda pretēji uzskati. Pagaidām maijā Ober-Haus fiksējis NĪ cenu pieauguma samazināšanos – sadārdzināšanās bijusi vien par 0,3%, savukārt aprīlī tā bija 1,1%.

Latviešu stāsti

Latvieši NĪ tirgū toties ietekmējas citādi, saka A. Zariņš, un tas redzams Jūrmalā. Turienes NĪ attīstītājiem doma ir, ka var likt jebkādu cenu, «jo krievi jau nopirks». Tomēr loģikai «ja jau krievs, tad gatavs maksāt jebko, arī nav nekāda īpaša pamatojuma». Tāpēc NĪ bumu Jūrmalā A. Zariņš neuzskata par tendenci. «Tā ir kā cita valsts» ar savu attīstības loģiku, kamēr citviet notiek lēns aktivitātes pieaugums.

Lēnīgo NĪ tirgus pieaugumu Latvijā A. Zariņš skaidro ar nepietiekamo kreditēšanu, jo «cilvēki nevar pierādīt stabilus ienākumus». Tāpēc pagaidām piedāvājums aizvien pārsniedz pieprasījumu.

Vietējo iedzīvotāju interese ir par mājokļiem vērtībā līdz 100 tūkstošiem eiro un tad – virs 200 tūkstošiem, vērtē A. Zariņš. «Segmentu pa vidu patērē nerezidenti, bet līdz ar termiņuzturēšanās atļauju (TUA) noteikumu maiņu tas cietīs.» Tas nozīmē paredzamas problēmas attīstītājiem, kam pašiem ir kredītsaistības. No 1. septembra TUA investīcijas slieksnis nekustamajā īpašumā ir pacelts līdz 250 tūkstošiem eiro. «Es nesaku, ka TUA slieksnis nebūtu jāmaina, bet šī sistēma tikko ir sākusi darboties, un šāda raustīšanās uzņēmējiem rada problēmas,» vērtē A. Zariņš.

Eksperts: Ir bažas par nekustamā īpašuma "burbuļa" veidošanos

09.06.2014

Maijā pircēju aktivitāte tipveida dzīvokļu tirgū mazinājusies, turīgākie izvēlas jaunos dzīvokļus

10.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 06.08.2018-12.08.2018

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas