Pasaulē jauns nekustamo īpašumu burbulis

SVF izdara secinājumus: nekustamo īpašumu tirgus turpmāk būs zem lupas.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Ne no izaugsmes vien ekonomikas dzīvo, bet arī no stabilitātes – tā pasaules līderiem un politikas veidotājiem norāda Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) globālo mājokļu tirgus pētījuma atziņās. SVF bīstamo spēles laukumu turpmāk uzraudzīs pastiprināti – tā apsolīts līdz ar pirmā Globālā mājokļu apskata publicēšanu.

Pūš sirsnīgi

Spriežot pēc SVF datiem, kas ņem vērā fonda paša, OECD u.c. aprēķinus, pasaules mērogā nekustamo īpašumu burbulis tiek pūsts sirsnīgi – globālā mērogā mājokļu cenas ir augušas septiņus ceturkšņus pēc kārtas, un pašlaik ir sasniegts 2006. gada otrā ceturkšņa cenu līmenis. 14 no 24 aplūkotajām pasaules ekonomikām mājokļu cenas attiecība pret mājsaimniecību vidējiem gada ienākumiem ir virs vēsturiskajiem šā rādītāja līmeņiem.

«Lai gan mājokļu tirgus atgūšanās pilnīgi noteikti ir apsveicama notikumu attīstība, ir nepieciešams brīdināt par nākamo neilgtspējīgo bumu,» savā blogā raksta SVF izpilddirektora vietnieks Džu Miņs. Visaugstāk vēsturiskajā mājokļu cenu nesabalansētībā pret ienākumiem atrodas Kanāda (virs 33%), Austrālija, Jaunzēlande, Francija, Lielbritānija, Norvēģija un Nīderlande.

Mājokļu vidējo cenu globālais kāpums ir iezīmējies kā viens no galvenajiem draudiem ekonomikas stabilitātei. FT vērtējumā problemātisko valstu politikas veidotāji arī maz ko iespēj savu mājokļu tirgu stabilizēšanā.

Pa otru galu

Globālās ekonomikas problēmas vispārējās recesijas ap- stākļos ir mēģināts risināt no centrālo banku «gala», bet SVF apkopotie dati liecina, ka pa nosacīti otro galu tās atkal nāk laukā. Attīstīto ekonomiku centrālo banku likmes ir noteiktas rekordzemos līmeņos, un nekustamie īpašumi ir viena no pirmajām kategorijām, kam uzmanību velta šādi tirgū izspiestais kapitāls.

Savu tiesu no tā un izrietošo cenu lēcienu ir dabūjusi Kanāda – viena no nedaudzajām kapitāla miera ostām nesenajos globālās krīzes gados. Tajā vērojamā vēsturiskā nesabalansētība starp mājokļu cenām salīdzinājumā ar mājokļu īri ir 87%, liecina SVF dati – ievērojami vairāk pat par nesabalansētību ar mājsaimniecību ienākumiem.

Lielākais mājokļu cenu kritums, kā var iedomāties, ir iepriekš pārkarsušajos eirozonas perifērijas tirgos. Pērn salīdzinājumā ar 2012. gadu Grieķijā kritums ir bijis 7%, Itālijā ap 6,6% un gandrīz 5% Spānijā.

Arī mājasdarbi

Ieteicamos politikas instrumentus hipotēku tirgus pro- blēmu saglābšanai SVF vēl izstrādā, raksta Džu Miņs, tomēr «tas nedrīkstētu būt attaisnojums bezdarbībai». Savukārt atbildīgais par SVF veikto nekustamo īpašumu tirgus monitoringu Prakašs Lungani atzīst, ka dati sagādājuši pāris pārsteigumu arī viņam.

Viens ir fakts, ka globālās finanšu krīzes laikā mājokļu cenas daudzās valstīs nekritās. Attiecīgs arī ir fonda veicamais mājasdarbs – saprast, kāpēc tā. «Mēs nezinām, vai tas nozīmē, ka šajās valstīs labās lietas turpināja savu gaitu, vai arī ka notiek kaut kas tāds, par ko mums vajadzētu satraukties.»

Otrs pārsteigums ir vairāk pozitīvs – SVF «lauka komandas», kā izrādās, akumulē iespaidīgu kvantitatīvo un kvalitatīvo datu materiālu par mājokļu tirgiem, kas līdz šim nav ticis pietiekami analizēts un aktualizēts. Ik pa ceturksnim turpmāk atjaunotais SVF mājokļu apskats domāts, lai to novērstu.

Komercplatību jomā vasara iestājusies ar klusāku periodu

16.06.2014

Lauksaimnieki sašutuši «par Saeimas deputātu klajo bezatbildību»

17.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

2

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

5

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

6

Kopš gada sākuma dzīvokļu cenas Rīgā palielinājušās par 3,2%

City24 redaktora izvēle

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"