Izraēlas pilsoņu Koškarova un Sandera īpašumā esošo namu dzīvokļu īrnieki satraukti par bandītismu namu apsaimniekošanā

Izraēlas pilsoņu Alekseja Koškarova un Grigorija Sandera īpašumā esošo namu īrnieki satraukti par bandītisko rīcību, kas pielietota namu apsaimniekošanā, radot būtisku apdraudējumu mājā dzīvojošo cilvēku drošībai.

Tiesībsargs Juris Jansons, kurš šodien apmeklējis vienu no Koškarovam un Sanderam piederošajiem namiem Maskavas ielā, asi kritizēja notiekošo, norādot uz klajiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Atslēgta ūdens padeve un salauzta kanalizācijas sistēma, atteikšanās namam pieslēgt apkuri arī ziemas mēnešos, dzīvokļu durvju aizslēgšana no ārpuses ir tikai daļa no metodēm, ko Koškarovs un Grigorjevs, kuriem jau pieder 18 nekustamie īpašumi, pēc namu iegādes pielieto, lai "izdzīvotu" mājās dzīvojošos īrniekus, aģentūrai LETA norāda cietušo īrnieku pārstāve Nataļja Garaņina.

Sākotnēji pielietotas labestīgas metodes, īrniekiem piedāvājot 200 latus (284 eiro) pārvākšanās izdevumiem. Garaņina sacīja, ka, līdzko cilvēki šīs prasības ignorējuši, mājai atslēgta apkure. Šajā gadījumā īpašnieki spekulējuši ar lielo siltuma parādu, kas tolaik bija 9000 latu (12 805 eiro), tomēr, kā sarunā ar uzņēmumu pārliecinājās Garaņina, "Rīgas siltumam" šī summa nebija šķērslis, lai atjaunotu siltuma padevi.

Kanalizācijas sistēma arī nedarbojas - to ir salauzuši, viss krājas mājas pagrabā, nereti appludinot pirmā stāva dzīvokļus.

Jautāta par to, vai namā veikts remonts, mājas iedzīvotāja norādīja uz aplupušo apmetumu, saplaisājušajām sienām un pelējumu. Viņa skaidroja, ka kāpņutelpā, kuras jumts ir veidots no stikla, ir tādi laikapstākļi, kādi ārā, - ja snieg, tad uz kāpnēm ir kupenas, ja līst - kāpņutelpā vērojams ūdenskritums.

Viss, kas šajā namā atjaunots, ir dažas metāla durvis. Tomēr arī tās ieliktas ne drošības vai īpašnieku rūpju dēļ.

Mājas iedzīvotāja - 55 gadus vecā Sergeja - dzīvoklim metāla durvis ieliktas, vīrieti turot un nelaižot dzīvoklī. Kopš pagājušās nedēļas dzīvokļa priekšā ir platas metāla durvis, kuru atslēga ir tikai nama īpašniekiem. Procesa laikā dzīvoklī ieslēgts Sergeja kaķis.

Kā sacīja Sergeja meita, pēc nedēļas dzīvošanas garāžā trīs dienas izmanās caur pagrabu, izmantojot kāpnes, dzīvoklī kāpt pa logu, tāpat arī no tā ik rītu aiziet.

Jaunas, aptuveni pusotru metru platas durvis tagad ir arī kāda pirmā stāva dzīvokļa durvju priekšā. Par tām dzīvokļa īrnieki vēl nezina, jo devušies strādāt uz Angliju. Tomēr, kā stāsta kaimiņi, pavisam drīz atgriezīšoties, bet viņu mantas ir ieslēgtas. Un neviens nezina, vai pie tām to īpašnieki varēs tikt.

Kā novēroja aģentūra LETA, metāla durvis nav vienīgais variants, kā nodrošināt to, lai īrnieki savos dzīvokļos netiek. Ēkas īpašnieki, cenšoties panākt, ka īrnieki labprātīgi pamet namu, uz durvīm liek lielas slēdzenes. Tās uz durvīm tiek liktas neatkarīgi no tā, vai dzīvoklī tajā mirklī kāds atrodas. Tā vienā no reizēm dzīvoklī tika ieslēgta kāda kundze.

Tāda pati situācija ir arī citos Koškarova un Sandera pārvaldītajos namos. Ēkā Ezera ielā 18 tāpat tiek mainītas durvis un liegti cilvēkam nepieciešamie pamatpakalpojumi. Garaņina stāstīja, ka pagājušajā nedēļā, īpašniekiem izdarot lielu spiedienu, izdevies iegūt vienas kundzes parakstu, kas apliecina viņas lēmumu atteikties no dzīvokļa. Spiediens un represijas beidzās brīdī, kad īpašnieki mainījuši durvis - sieviete, sēžot mājas pagalmā un vērojot notiekošo, visticamāk, no stresa vai sirdstriekas nomirusi.

Namā gan Maskavas, gan Ezera ielā pārsvarā dzīvo veci cilvēki, kuri tur mitinās pat 30 gadus. Tomēr dažus dzīvokļus pārmantojušas arī jaunākas ģimenes. Tā dzīvoklī bez ūdens, apkures un kanalizācijas dzīvo trīs bērnu ģimene, jaunākajam no kuriem ir nedaudz vairāk kā viens gads. Viņi ir vērsušies Rīgas domē, tomēr palīdzību situācijas risinājumā nav saņēmuši.

Garaņina pieļāva, ka pastāv bažas par policijas iesaistīšanos bandītiskajos nodarījumos. Viņa sacīja, ka jaunie saimnieki īrniekiem teikuši - jēgas vērsties policijā nav, jo arī tur viss esot sarunāts. Saistībā ar iespējamo īpašnieku interešu lobiju Garaņina norāda arī uz Rīgas pilsētas Īres valdes priekšsēdētāju Narini Abagjanu, kura, pretēji saviem pienākumiem, aicinājusi īrniekus meklēt jaunu dzīvesvietu.

Izskatot vairākus gadījumus, tiesībsargs Jansons secinājis, ka pašreizējā situācija un neskaidrais tiesiskais regulējums rada konfrontāciju starp divām fundamentālām cilvēka pamattiesībām - tiesībām uz īpašumu un personas mājokļa neaizskaramību.

Viņš norādīja, ka esošās nepilnības tiesību normās dod iespēju negodprātīgiem īpašniekiem vai arī īrniekiem šos noteikumus traktēt savās interesēs. Tā notiek arī Maskavas un Ezera ielas namu gadījumā, kad īpašnieki uzskata, ka viņi īpašumu ieguvuši bez apgrūtinājumiem, kaut arī no otras puses likums aizstāv īrniekus, paredzot, ka īpašnieka maiņas gadījumā īres līgumi paliek spēkā.

Jansons uzsvēris nepieciešamību likumu līmenī sakārtot jautājumus, kas skar mājokļa neaizskaramību, lai netiktu ierobežotas personas tiesības uz mājokli, jo nereti pēc ievešanas nekustamā īpašuma valdījumā jaunie īpašnieki mājokļa uzraudzībai norīko apsardzes darbiniekus, kas, no cilvēktiesību aspekta raugoties, ir noziedzīgs nodarījums. Īrniekam tiek radīts būtisks kaitējums, proti, Augstākā tiesa ir atzinusi, ka Satversmē garantēto tiesību aizskārums katrā ziņā atzīstams par personas tiesību un interešu ievērojamu apdraudējumu

Tāpēc Jansons nolēmis vērsties Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, rosinot grozīt vairākus tiesību aktus, paredzot sakārtot īrnieka un īpašnieka tiesības un pienākumus. Sēde notiks trešdien, 18.jūnijā, plkst.10. Tajā piedalīsies arī cietušo pārstāve Garaņina un mājas iedzīvotāji.

Tomēr tiesībsargs norādīja, ka jau tagad ierosināta krimināllieta par patvarību, jo īpašnieku attieksme ir "ciniska un prettiesiska", turklāt tā ierobežo īrnieku cilvēktiesības. Viņš skaidrojis, ka nevar pastāvēt situācija, kad, konstatējot pārkāpumu, tiek ļauts tam turpināties.

Lauksaimnieki sašutuši «par Saeimas deputātu klajo bezatbildību»

17.06.2014

alt

YIT Celtniecība svin nama „Midtown Apartments” spāru svētkus

17.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā